Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hráz rybníka může prasknout, bojí se lidé. Ale posudky tvrdí opak

 
  •  
  •  
Před půl rokem se protrhla hráz rybníka Smyslov na Strakonicku. Lidé žijící v sousedství se obávají další pohromy. Upozorňují, že majitelé ještě neopravili sousední rybník Starý, ve kterém v květnu protékala voda hrází. Podle úředníků však není její stav havarijní.

Jan Čadek stojí u rybníka Starý. Bydlí poblíž a tvrdí, že hráz potřebuje opravit. | foto: Marek Podhora, MAFRA

S obavami sledují předpovědi počasí. Moc dobře si pamatují, jak se v květnu protrhla hráz rybníka Smyslov nedaleko obce Tchořovice na Strakonicku a voda z více než dvacetihektarové plochy se rozlila do okolí. Obec vyhlásila třetí povodňový stupeň, několik lidí musela evakuovat. (více čtěte zde)

Vodu zachytila soustava dalších rybníků. Jenže i v jednom z nich, který se jmenuje Starý, se objevily díry v hrázi. Tehdy se je podařilo ucpat, ale Tchořovičtí se necítí bezpečně.

Místo, kde se hráz rybníka Smyslov letos v květnu protrhla, je dobře viditelné díky navážce, kterou byla díra ucpaná.

Místo, kde se hráz rybníka Smyslov letos v květnu protrhla, je dobře viditelné díky navážce, kterou byla díra ucpaná.

„Už jsme tu zažili několik povodní. Květnová, na rozdíl od těch předchozích, nás nepoškodila materiálně, ale psychicky. Ten, kdo zažil rok 2002, má i teď hodně živé vzpomínky. Náš dům je jedním z těch přímo ohrožených rybníkem Starý,“ říká Jan Čadek, kterého znepokojuje, že od jara nedošlo k opravě poškozeného rybníka.

„Díry v hrázi na rybníku Starý se tehdy na poslední chvíli povedlo provizorně zacpat - dvěma fůrami hnoje a jednou země. Od té doby uplynulo téměř půl roku a neděje se nic,“ popisuje Čadek.

Říká, že celou dobu marně apeluje na společnost Dvůr Lnáře, která vlastní rybník Starý, aby situaci řešila, stejně jako na odbor životního prostředí v Blatné. „Majitelé mi tvrdili, že s tím nebudou nic dělat, dokud tam mají ryby. Starý byl v úterý 18. října vylovený a hned třetí den osazený novou násadou ryb,“ podotýká Čadek.

„Strach místních je zbytečný“

Rybníky Smyslov i Starý patří do čtvrté kategorie technicko-bezpečnostního dohledu. Vodoprávní úřad tak musí být přizván k dohledu jedenkrát za 10 let. Vlastník je má kontrolovat minimálně jednou měsíčně. Podle vedoucího odboru životního prostředí v Blatné Martina Dolejše je strach místních zbytečný.

„V květnu bylo po prohlídce stavu rybníka Starý dohodnuto zpracování posudků odborných společností a vyhodnocení bezpečnosti vodního díla. Dílčí posudky, jako je kontrola spodní výpusti, měření přelivu a kontrola vhodnosti a hutnění zemin, už jsou hotové. Jeho stav není havarijní a nebyly zjištěny nedostatky, které by vyžadovaly okamžité úpravy,“ říká Martin Dolejš s tím, že do poloviny listopadu má být dokončen poslední posudek na bezpečnost díla na pětisetletou vodu, včetně návrhu stavebních úprav. Pak dojde k závěrečnému vyhodnocení za účasti obce Tchořovice a stanovení termínů jednotlivých kroků podle závěrů posudků.

Na kompletní výsledky čeká i majitel rybníků. „Jsme připraveni opravit věci, které budou třeba. Dosavadní kontroly ale neukázaly nic, co by bylo nutné opravovat hned,“ tvrdí jednatel společnosti Dvůr Lnáře Jiří Vaníček.

Jan Čadek říká, že rybník Starý by v květnu vodu dokázal udržet, nebýt toho, že v roce 2014 byl přepad rybníka neoprávněně zvednut betonem o více než 20 centimetrů. „Vlivem velkého tlaku na hráz a vysoké hladiny voda našla nějakou díru v hrázi a začala jí protékat a díru zvětšovat,“ soudí Čadek.

Informaci o zvýšení přepadu betonem potvrdil i odbor životního prostředí. „Rybářství od května udržovalo hladinu v rybníce na povolené kótě. Způsob úpravy přelivu projednáme po dokončení posledního posudku, který může rovněž požadovat zvýšení kapacity a úpravu přelivu,“ avizuje Martin Dolejš.

„Hráz narušili hlodavci“

Podle Jiřího Vaníčka ale tato věc nehrála při květnové nehodě roli. „V květnu stoupla voda o 60 centimetrů, předtím bylo sucho a vody méně, bylo tak naprosto evidentní, že v místech průsaků byla komora, kterou vytvořili vodní hlodavci,“ říká Vaníček.

Obyvatelům Tchořovic tak nezbývá, než doufat, že se v listopadu ukážou nedostatky a společnost pak začne pracovat na jejich odstranění.

„Rybník Starý má rozlohu přes 40 hektarů, hluboký je až osm metrů. Zadržuje přes půl milionu kubíků vody. Dvě stě metrů od hráze stojí první domy. Každý si tak umí domyslet, co by taková masa dokázala,“ dodává Jan Čadek.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/hraz-rybnika-stary-muze-prasknout-boji-se-lide-fld-/budejovice-zpravy.aspx?c=A161108_174135_budejovice-zpravy_khr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář