Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klatovské karafiáty

28. 3. 2010

Milenium

Klatovský karafiát

fotogalerie karafiátů

Z historie pěstování
Karafiát, jemuž dal švédský botanik K. Linné honosný název „božská květina“, začali klatovští zahrádkáři a zahradníci pěstovat po skončení napoleonských válek. V roce 1813 se vrátil do Klatov rytmistr Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semínka drobnokvětého karafiátu.

Brzy vzbudil zájem o tuto květinu u svých sousedů. Díky jejich mravenčí práci, umělému sprašování a přísnému výběru rostlin se podařilo karafiát zdokonalit tak, že Klatovy byly již od 19. století známy jako město karafiátů. Pěstitelé zde vyšlechtili pravý český karafiát, který patří mezi mrazuvzdorné trvalky. Má pevný stonek 50 až 60 cm vysoký, nepukavý žaludový kalich s celokrajními okraji korunních plátků. Květy mají průměr 6 až 8 cm, nádherné odstíny barev a příjemnou vůni. Podle kresby v květu rozdělil klatovské karafiáty do 6 tříd profesor J. Čechura. Historii sepsal a jejich pěstování popsal profesor Dr. František Švec.
Více než jedno století se pěstování karafiátů v Klatovech věnovali zahradníci, jejichž výpěstky slavily velké úspěchy na tuzemských i zahraničních výstavách (Vídeň 1892, Brusel 1893, Antverpy 1894, Amsterodam 1895, Lyon, Hamburk), na kterých získali zlaté medaile.
V roce 1954 byl ustanoven v Klatovech kroužek zahrádkářů – pěstitelů klatovských karafiátů, který každý rok pořádá výstavy těchto květin. V roce 1957 a v roce 1958 se uskutečnily výstavy v Karlových Varech. V roce 1961 získali pěstitelé klatovských karafiátů dvě stříbrné medaile na výstavě květin v Erfurtu.
Současná Specializovaná základní organizace pěstitelů klatovských karafiátů při Českém zahrádkářském svazu v Klatovech pokračuje v tradičních výstavách - Klatovy, Praha, Lysá nad Labem, Žirovnice. V letošním roce na výstavě Natur in Cham 2001 vystavovali klatovské karafiáty pěstitelé Jan Hulec, Ing. Jaroslav Nováček, Petr Pošefka a Věra Rupertová.

Dr. Fr. Švec

 


Jak pěstovat klatovské karafiáty
Sazenice se vysazují v dubnu do výživné kypré půdy na slunné místo 25 cm od sebe. Půda se kypří a podle potřeby zalévá. V červnu k těmto sazenicím se zapichuje drát 80 až 90 cm dlouhý a 2 až 3 cm silný, který je nahoře zakončený očkem. K tomuto drátu se připevní květní stonek 2 – 3 kroužky z tenkého pozinkovaného drátu. Tím se zabrání ohýbání stonků pod tíží květů. Klatovské karafiáty kvetou v měsíci červenci.
Vysazené karafiátové sazenice vytvoří kromě květního stonku 6 – 10 postranních odnoží, které by v příštím roce vykvetly, ale budou mít květy menší. Proto se v srpnu tyto odnože množí hříženci háčkováním a po zakořenění sazenice se v září odříznou od mateční rostliny jako nová sazenice pro příští rok.

Pochodeň

(převzato z: http://www.zahradkari.cz/szo/klatovskekarafiaty/index.htm)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chvála

(Radka, 4. 3. 2016 8:37)

Zdravím, jsem milovnicí květin a obzvláště karafiátů. Je mi celkem jedno jestli jsou na obruby, velkokvěté či drobnokvěté. Když jsem pracovala brigádně v rekultivaci tak vždy ráda ve skleníku s karafiáty. Ale trhalo mi srdce to, když byla nadúroda a my museli lámat sklizeným květinám hlavy a házet je na kompost, neboť nebylo ekonomické je prodávat třeba jen za 1,- Kč. Jen tak dále a vypěstujte další krásné odrůdy. Radka

karafiaty

(regina, 20. 11. 2011 12:51)

Prosím vás prodavate i sadbu teto krasne kětinky ja je take pěstuju už delši dobu ale ty 3 roky se mi nedaři jak na to kupovane seminka mi sezejdou jak na to dik

Re: karafiaty

(Beranovi, 20. 11. 2011 14:10)

Dobrý den, nejsme pěstitelé ani prodejci, obraťte se na ZO ČZS Klatovy - kontakty: http://www.zahradkari.cz/us/304/index.php - jistě vám poradí. Zdravíme z Hajan.