Jdi na obsah Jdi na menu
 


http://fotobanka.seidel.cz/museum-fotoatelier-seidel

Muzeum zpřístupnilo 120 tisíc Seidelových fotografií na webu

Snímek z archivu Muzea Fotoateliér Seidel. Meister - Curs Krummau, 1896.

Snímek z archivu Muzea Fotoateliér Seidel. Meister - Curs Krummau, 1896. Autor: Fotoateliér Seidel

 

Český Krumlov - Českokrumlovské Muzeum Fotoateliér Seidel dokončilo digitalizaci svého archivu. Historické snímky si tak lidé budou moci prohlédnout i v internetové databázi

 

Dobové portréty z ateliéru, život na Šumavě v letech 1884 až 1952, svatby či reportážní záběry Českého Krumlova. Snímky z archivu Muzea Fotoateliér Seidel si nyní budou moci zájemci prohlédnout i doma. Muzeum dokončilo digitalizaci svých sbírek a brzy na internetu zpřístupní databanku 120 tisíc historických fotografií.

„To, co se dochovalo v archivu fotografické firmy Seidel, je světově unikátní a my jsme považovali za více než povinnost tuhle paměť několika generací, nabídnout lidem," vysvětlil Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu.

Nejjednodušší cestou pak podle něj byla internetováprezentace. Ta bude volně přístupná z webu www.seidel.cz. Návštěvníci tu navíc mohou vyhledávat podle klíčových slov nebo  procházet jednotlivé kapitoly.

Samotné skenování fotografií nebylo náročné. Pracovníci muzea pouze oprášili skleněné negativy a vložili je do skeneru. Mnohem víc jim ale dalo zabrat popsání snímků. „Museli jsme přečíst jméno člověka, který fotografii objednal, zapsat číslo, vytvořit klíčová slova a vše pro jistotu uložit na několik disků," popsal vedoucí projektu Petr Hudičák.

Zpracování jedné fotografie tak trvalo asi 20 minut. V muzeu na digitalizaci pracovali půl roku. Ne všechny snímky však mohli podrobně popsat. „O fotografiích, které nebyly objednány v ateliéru, toho víme málo. Často jen odhadujeme, z které doby pocházejí. Budeme tedy rádi, když lidé v databance někoho poznají nebo nám pomohou doplnit informace" uvedl Hudičák.

Za fotografiemi se totiž podle něj skrývají i zajímavé příběhy. On sám se s mnoha během svého působení v muzeu setkal. „Přijel například osmdesátiletý pán ze Švédska, který tu na stěně našel fotografii svého tatínka. Skoro se rozplakal, protože jako emigrant neměl žádné rodinné snímky," vzpomněl.

Nyní je již zdigitalizovaný téměř celý archiv. Zbývají soukromé fotky Seidelů, k jejichž zveřejnění je nutný souhlas dědiců, a poškozené snímky, které potřebují restaurovat. I ty by se ale nakonec  měly v databance objevit.

Autor: Andrea Zahradníková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář