Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škvořetice chtějí vybudovat nové sportovní hřiště

Škvořetice – Mezi nejvýznamnější plány obce do budoucna patří realizace vodovodu a kanalizace
www stránky obce: http://www.municipal.cz/skvoretice/
další stránky: http://www.skvoretice.wz.cz/

Ve Škvořeticích se každoročně koná maškarní průvod. Mezi oblíbené akce v obci patří také dětské diskotéky nebo mikulášská. V posledních letech jsou oblíbené divadelní představení ochotnických souborů a různé besedy.
Ve Škvořeticích se každoročně koná maškarní průvod. Mezi oblíbené akce v obci patří také dětské diskotéky nebo mikulášská. V posledních letech jsou oblíbené divadelní představení ochotnických souborů a různé besedy.
Autor: archiv obce

V současné době žije v obci Škvořetice a osadě Pacelice 334 obyvatel. Nejstaršímu občanu je 88 let, nejmladší obyvatelce teprve čtyři měsíce.
Největší letošní investice obce bude dokončena do konce roku. „Jedná se o demolici staré budovy a odbagrování přibližně 750 m3 zeminy a sutě pro vytvoření většího prostranství na návsi směrem na obec Lom, kde je nyní nepřehledná a nebezpečná situace,“ řekl starosta Lubomír Nový. Akce bude pokračovat i příští rok celkovým zpevněním a vytvořením chodníků a zábradlí, které doplní zeleň. V letošním roce stála akce 420 000 korun včetně vykoupení pozemků a je částečně dotovaná z programu obnovy venkova.

V budoucnu by Škvořetice chtěly vybudovat kanalizaci a vodovod. „To je zatím finančně nedostupné. V následujícím období se chceme zaměřit na celkovou rekonstrukci a novou tvář návsi a na vybudování sportovního hřiště,“ dodal starosta. Celkové výdaje na tyto plánované úpravy zatím nejsou vyčísleny. K jejich vybudování by mělo dojít postupně.

V obci je činný Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen 11. ledna 1901. SDH pravidelně pořádá akce pro děti. V obci je také Myslivecké sdružení, které bylo ustanoveno v roce 1945. Pravidelně se ve Škvořeticích pořádá myslivecký a sportovní ples, oblíbený je květnový lampionový průvod, stavění májky nebo setkání důchodců ve spolupráci s ZOD Škvořetice.

Ustavující zastupitelstvo se v obci konalo 9. listopadu. Devítičlenné zastupitelstvo zvolilo stejně jako v minulém volebním období starostou Lubomíra Nového, místostarostkou Janu Hroudovou.

Název
Původně se obec nazývala Skvořetice, tento úřední název se vyskytuje i při uvádění samotné obce v letech 1850 - 1869, pak od roku 1880 jak Škvořetice (v německých dokladech jako Skworetitz). Zdroj: Internet

Malíř zachytil portréty škvořetických obyvatel

Škvořetice přirostly k srdci Karlu Hildprandtovi. Ten se narodil 29. listopadu 1894 jako druhorozený syn barona Ferdinanda Hildprandta. Od dětství jej bavilo malovat. Po letech první světové války, kterou prožíval na různých frontách, se vrátil do rodného kraje, kde od svého otce převzal škvořetické panství.

Sňatek s dcerou rytíře Daubka z Oseka mu umožnil provést rozsáhlé úpravy zámku, kde si vybudoval svůj ateliér. Po smrti svého tchána se odstěhoval do Oseka, kde poblíž Velké Turné měl svůj ateliér. Po smrti manželky a pozdějším prodeji škvořetického zámku cestoval po cizině.

Po válce v roce 1948 se znovu vrátil do Škvořetic, kde se mu podařilo najít byt, ze kterého si vytvořil skromný ateliér. Škvořetice Karel Hildprandt neopustil, i když mu někteří přátelé nabízeli možnost přestěhování do ciziny. Jeho hlavními výtvarnými prostředky byly uhel a olej, se kterými zachycoval portréty osob, vesnické i lovecké motivy, zvěř i moře.

Měsíc po svých 80. narozeninách odešel do strakonické nemocnice, kde 20. ledna 1975 zemřel.

Ke Karlu Hildprandtovi docházel velmi často škvořetický rodák Miloslav Pešek. Již jako 18letý začínal malovat a téměř 25 let čerpal další malířské zkušenosti od Karla Hildprandta za jeho pobývání ve Škvořeticích.

Zdroj: publikace 700 let obce Škvořetice, autoři Vladimír Koubek, Miloslav Pešek, František Vošahlík

Povodeň v roce 1958 strhla most a podemlela hostinec

Odpoledne 24. června 1958 postihla Škvořetice průtrž mračen. Za necelou hodinu se z malého potůčku, protékajícího obcí, stala prudká řeka. Voda protrhla hráz u mostu a s ní vzala i celý most. V několika minutách zatopila domy v blízkosti potoka. Přivalila se přes metr vysoká vlna, která s sebou brala všechno, co jí stálo v cestě. Voda přetékala po obou stranách hráze rybníka Stárka, i přes hráz.

Na návsi se po průtrži nahromadilo dřevo, trámy, byly zde vrata od stodol, ploty, polena dříví. Voda podemlela polovinu mostu i roh u hospody, jejíž část se zřítila. Lidské životy si naštěstí povodeň nevyžádala.

Zdroj: publikace 700 let obce Škvořetice, autoři Vladimír Koubek, Miloslav Pešek, František Vošahlík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář