Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myslím, že největším plusem byla bylinková zahrada

Cehnice – V soutěži Vesnice roku 2016 se za Jihočeský kraj umístili na prvním místě. Řeč je o Cehnicích, které žijí bohatým kulturním životem. A starostka Helena Sosnová se o obec dobře stará, potvrzujete to ocenění Zlaté stuhy, kterou si v pátek 12. srpna převzala na slavnostním udílení cen, konané právě v Cehnicích.


Vyhlášení Vesnice roku 2016 JK CehniceAutor: Deník/Michaela Holmanová

Čím Cehnice reprezentovali?
Reprezentovali jsme stavbami, které jsme postavili, nebo opravili.
Díky vítězství v zelené stuze z loňského roku jsme zde vybudovali přírodní bylinkovou zahradu. A myslím, že ta byla největším plusem, abychom ocenění získali.

Jak oslavíte úspěch?
Jelikož je těžké dát lidi dohromady, hlavně přes léto, když jsou dovolené, tak jsme se rozhodli, že úspěch oslavíme dnes. Na oficiální část plynule naváže část neoficiální a oslavíme to v duchu našeho společenského plesu, kdy nám hraje kapela Scéna a i nyní nám Scéna přijede zahrát. Takže kromě tomboly to budeme mít se vším všudy i s předtančením.

To je dobrý nápad. Už víte, jak naložíte s výhrou?
Ano, víme. V přírodní zahradě, v budově bývalé mateřské školky, kterou jsme postupně opravili, chceme vybudovat vývařovnu pro zdejší školu. Vývařovnu nemáme, je tady pouze výdejna jídel a obědy dovážíme ze Strakonic. Takže obědy budou jak pro školu, tak je chceme nabídnout i občanům.

Jak výhru hodnotili místní? Měli radost?
Určitě. My tady máme dvanáct různých zájmových sdružení, počínaje hasiči, sokolem, ochotníky, potom pěvecký sbor, který vystupuje i na slavnostním předávání a tak dále. Sdružení je tady opravdu hodně. Takže většina členů se na prezentaci obce před porotou podílela, a všichni tihle lidé měli velkou radost. Myslím, že celá obec z výhry má dobrý pocit

Jste je všechny obvolávala?
Nene, když mi zavolal pan hejtman, tak jsem hned běžela k místnímu rozhlasu.

Co plánujete do budoucna?
Máme tady rozsáhlá protipovodňová opatření, a ještě nám chybí odbahnit jeden rybník, který by byl jejich součástí.
Poté, jak vidíte, jsme tu na silnici první třídy a já mám zpracován projekt na bezpečnost dopravy a dovedení chodníků. Projekt má již stavební povolení, takže se ho chystám podat, aby zde byly dobudované bezpečnostní prvky a lidé se tu cítili dobře, protože doprava zde opravdu není klidná.

Plánujete se účastnit soutěže i příště?
Příští rok určitě ne, to ani není možné. Protože je tam daná několikaletá pauza, aby dostaly možnost zvítězit jiné obce. Starosta vítězné obce jezdí první rok v komisi jako místopředseda a druhý rok jako předseda. Takže mě čekají tyto povinnosti.

Co vás čeká v nejbližší době?
Nejblíž, a to 28. srpna nás čeká celostátní hodnocení. Kdy přijede komise, která bude hodnotit nejlepší vesnici z těch všech třinácti krajů. Když jsme se dostali do tohoto úzkého výběru, tak jakmile skončíme s oslavami, začneme připravovat na poslední soutěžní vstup. Tím tedy bude prezentace obce v rámci celé republiky za Jihočeský kraj.

Už máte připraveno čím chcete reprezentovat?
Máme. Budeme prezentovat to, co jsme ukázali nyní. A rozšíříme to o přírodní krásy. Máme tady památné lípy, protipovodňové opatření, krásné sokolské cvičiště, kde selská jízda předvede své vystoupení a podobně. Myslím, že opravdu budeme mít co ukázat. Samozřejmě všechno se ponese v duchu Karla IV., navážeme na to, co jsme předváděli v krajské soutěži.

Autor: Michaela Holmanová

 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář