Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zámek Blatná na jihu Čech představuje i etiopskou expozici současných majitelů

Vodní zámek Blatná - Foto: Filip Černý

Vodní zámek BlatnáFoto: Filip Černý

Hrázděná věž, mohutný kamenný most vedoucí k bráně – to vše tvoří jedinečnou a nezaměnitelnou siluetu zámku v Blatné na jihu Čech. Původně tvrz, později hrad a nakonec příjemné zámecké sídlo s rozsáhlým anglickým parkem kolem, tak by se dal stručně shrnout stavební vývoj této památky.

První doložená písemná zmínka o předchůdkyni dnešní stavby, raně gotické tvrzi, pochází z roku 1235. Další, z roku 1241, připomíná jistého Předostu z Blatné a je jisté, že nejpozději v jeho době zde existoval hrádek chráněný vodou, skládající se ze sídelního objektu a stavebně náročné domácí románské kaple. 

Přesto však někdy bývá nejstarší období blatenského hrádku spojováno, jak tomu někdy i u jiných hradů na našem území bývá, s rytířským řádem Templářů, o čemž vznikaly i pověsti. Písemné zprávy ale dokládají vlastnictví Blatné světskými feudály. 

Vodní zámek Blatná - Foto: Filip Černý

Vodní zámek BlatnáFoto: Filip Černý

Pro zámek v Blatné bylo nejdůležitější údobí, kdy ji vlastnil rod pánů z Rožmitálu. Zejména Jaroslav Lev, který se v písemných pramenech jako majitel objevuje od roku 1446, hrad proměnil na luxusní sídlo. Byl příbuzným krále Jiřího z Poděbrad, obratným diplomatem a velmi vzdělaným člověkem. Stál mimo jiné v čele českého mírového poselstva čtyřiceti českých pánů a rytířů, jež putovalo v letech 1465 až 1467 po evropských dvorech. 

Při této cestě se nechal inspirovat vyspělou kulturou západoevropské šlechty. Inspiraci pak uplatnil právě při zvyšování reprezentativnosti svého blatenského sídla. Například palác a svoji pracovnu v patře věže dal vyzdobit nádhernými freskami. 

Anglický park u vodního zámku Blatná - Foto: Filip Černý

Anglický park u vodního zámku BlatnáFoto: Filip Černý

Co nestačil přebudovat on, to dokončil jeho syn, Zdeněk Lev. Ten zastával roku 1508 úřad nejvyššího purkrabího na dvoře krále Vladislava Jagellonského. Miloval přepych a pro svou reprezentaci zvyšoval výstavnost svých sídel, včetně Blatné. 

Vodní zámek Blatná se nachází na Strakonicku v Jihočeském kraji. Zámecké interiéry jsou zařízeny převážně rodovými sbírkami rodiny Hildprandtů, kteří zámek vlastní od 18. století. Prohlídka zahrnuje mimo jiné pracovnu Jana Evangelisty Purkyně, lovecký salon, empírový salon, rodinnou galerii a soukromou sbírku z Etiopie, ve které rodina Hildprandtů žila v exilu. Zámek je otevřen o víkendech až do 26. října, přilehlý park je přístupný celoročně. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
Zdroj: http://www.rozhlas.cz/kraje/cesko/_zprava/zamek-blatna-na-jihu-cech-predstavuje-i-etiopskou-expozici-soucasnych-majitelu--1405297
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář