Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petr Tomšů - Jak jednoduše obléci dítě?

 ODPOVĚĎ: Ne, to je vyloučené. Po internetu koluje hodně návodů, jak tuto činnost provést, ale neodpustím si sem vložit něco z vlastních zkušeností – čistě amatérský pohled přijde myslím vhod. Připojuji tedy seznam věcí a stručný manuál k jejich použití a to v konkrétním případě při oblékání na noc. Což je ten jednodušší případ. Pokud byste měli odvahu pustit se do oblékání dítěte do mrazu, doporučuji začít už koncem léta.

PLENKY
Na začátku a na konci života nepostradatelná součást šatníku. Většina populace používá plenky papírové, frajeři si pořídili plenky látkové s krycím názvem pomsta tatínkům. Plenku je nutné rozbalit, zhodnotit, která strana patří na líc a která na rub dítěte (lícem myslím přední stranu dítěte – nedoporučuji dávat na obličej a to ani použitý kus). Plenku strčíme v nestřeženém okamžiku rychlým a zkušeným pohybem pod dítě a snažíme se, aby při tomto úkonu nespadlo na zem nebo neuteklo po stěně na strop ke světlu. Pak už stačí jen najít suché zipy či nálepky, plenku finalizovat a předat mamince ke kontrole a novému přebalení.
Je celkem pravděpodobné, že dítě pocítí během přebalování potřebu ukázat, k čemu ty plíny vlastně potřebuje. To pak máte všude. V tom případě začneme s klidem znova a neptáme se hlasitě manželky, po kom to dítě je.
BODÝČKO
To je něco jako dupačky, ale bez noh. Nejprve je nutné rozepnout všechny knoflíky, které na něm najdeme, včetně těch, které objevíme později. Poté spočítáme otvory, jejich počet by se měl pohybovat kolem čtyř. Pokud jste jich napočítali výrazně víc, nemáte v ruce bodýčko, ale batoh a je potřeba přivolat pomoc. Po spočítání otvorů vybere ten největší a provlečeme skrz něj hlavu miminka až na bříško. Chvilku počkáme, až přestane dítě brečet a když se tak nestane, pokračujeme dále. Najdeme dva menší otvory a provlečeme jimi ruce, nejlépe ruce dítěte. Pokud se stane, že skrze tyto otvory provlečete jinou část dítěte, tak chvíli počkáte, dokud nepřestane dítě brečet a zkusíte to znova. V dolní části bodýčka by se měly vyskytovat knoflíky či cvoky, které je nutné zapnout tak, aby držela plenku na dítěti. Pokud se toto všechno podaří, manželka v klidu počká, až tatínek přestane brečet a dítě obleče znovu a lépe.
PYŽAMKO
Je to taková malá plachta o rozměrech asi 700 x 700 milimetrů a někde v první třetině jsou dva rukávy. Úkolem soutěže je dostat do těchto rukávů obě ruce dítěte. Stejný princip známe například z navlékání gumy do trenýrek, akorát, že dětská ruka je méně ohebná a nejde natahovat. Pokud se to podaří na méně, než tři pokusy, bude mít radost celá rodina. Set zkompletujeme zapnutím knoflíčků / cvoků / šňůrek na přední straně plachtě. Dítě poté ještě čeká složitýproces usínání, zatímco tatínka se už do rána nepodaří vzbudit.