Jdi na obsah Jdi na menu
 


Amarylis a Klivie na podzim

 Podzim-zima - Amarylis

  amaryllis se chystá na zimní spánek Vegetační klid: s nástupem podzimu přibližně v měsíci září, když nejstarší okrajové listy začnou pozvolna samovolně žloutnout, ubíráme vláhu a přestaneme přihnojovat. Pozvolné žloutnutí listů urychlíme dalším odnímáním vláhy, až nakonec zálivku úplně zastavíme. Jinak cibule hvězdníků mohou být venku na slunci, dokud noční teplota neklesá pod 10 oC.
  Cibule necháme v květináčích a na zimní období od října do ledna až února je uložíme v suché místnosti, třeba i tmavé (není nutné) s teplotou 8–14 oC. Nesmí klesat pod 5 oC a  teplota nad 12 o C již může podporovat rašení. Idealní je 10 o C. Odpočinek má být nejméně tři měsíce. V té době se nesmějí cibulky amarylisů takřka vůbec zalévat. Doporučuje se maximálně jednou za měsíc, nejlépe do misky, aby nezaschly kořeny (pozor na hniloby a plísně), anebo místo zalévání  udržovat vlhkost místnosti 65% - 70%. Při plánovaném dlouhodobém skladování cibulí (s termínem na léto) se při objevení květních poupat  sníží teplota na 5 oC a udržuje se až do výsadby. Někteří pěstitelé přesazují na podzim v říjnu nebo začátkem listopadu (v závislosti na umístění a teplotě). Vyšetří se kořeny na parazity, onemocnění nebo hniloby. Zdravé kořeny jsou bílé.  Uschlé, a nemocné se odstraní. Je-li vše v pořádku, hvězdník se dá zpět do květináče s novou zeminou.

Poupě amaryllis

Zdroj a více informací: www.amarylis.estranky.cz/clanky/pestovani_hippeastrum.html

http://abecedazahrady.dama.cz/GetThumbNail.aspx?id_file=285277263&width=225&height=180&q=100

Klivie na podzim a v zímě

 

V průběhu zimy je dobré zabezpečit klíviím teplotu okolo 15 až 18°C, v létě pak asi 20°C. Klívie během růstu a v průběhu letního období vyžadují poměrně vydatnou zálivku. Koncem září je nutné zálivku po dobu šesti týdnů vydatně omezit a rostlinu přenést na světlejší místo u okna. Touto dobou ji už nebudeme ani přihnojovat. Aby kořenový bal zcela nevyschl, provádíme už jen mírnou zálivku. Vlhkým hadříkem můžeme příležitostně otřít zaprášené listy. Je možné, že v tomto období zežloutnou některé ze starších listů, to však nemá žádný vliv na celkovou

Obvykle v průběhu prosince se na klíviích objeví květní stvol a tehdy začneme opět s vydatnou zálivkou, která má být přiměřená teplotě v místnosti. Vzhledem k tomu, že masité kořeny klívie jsou velmi citlivé na přemokření, dbáme na to, aby zálivková voda nezůstala stát v misce pod květináčem. Ve stejnou dobu začneme i s opatrným přihnojováním. K tomu použijeme plná tekutá hnojiva. Od února do konce července pak rostlinu přihnojujeme pravidelně vždy 1x za 10 dní.

Zdroj a více informací : www.magazinzahrada.cz/rostliny/klivie-neboli-remenatka-zacina-kvest-v-prosinci.html

http://www.garten.cz/images_data/4882-clivia-miniata-remenatka-klivie-2.jpg

Zdravím paní Blovskou a její přítelkyni - pěstitelky těchto krásných rostlin. Beranová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář