Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bršlice - kozí noha

25. 4. 2010

Bršlice - kozí noha 

Bršlice - kozí noha 

Více než léčivka je především vytrvalý  zahradní plevel. Ale na přání o ní alespoň něco:

Lodyha o délce až 100 cm je dutá, hranatá, rýhovaná, v horní části chudě větvená. Listy, podlouhle vejčité, ostře pilovaté. Okolík z 6 až 12 okolíčků, postraní okolíky složené z 15 až 26 okolíčků, průměr okolíku 8 až 9 cm, průměr okolíčku 8 až 16 mm, počet květu v okolíčku 20 až 28, všechny květy jsou oboupohlavní. Dalším větvením vznikají okolíky 2. řádu, které mají maximálně 15 okolíčků a všechny květy samčí.
Sbírá se oddenek nebo listy, které se užívají čerstvé.
doprovodný obrázek

 

 

Chemické složení: obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, prchavý a mastný olej a vitamín C.

Působí silně močopudně
, zvyšuje vylučování solí kyseliny močové
a chloridů, uvolňuje křeče (např. v oblasti břicha), zevně ve formě obkladů namočených v nálevu se užívá na zanícené rány či hemeroidy, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran nebo se přikládají na bolavé klouby
.

Nálev:  užívá se při revmatismu (350 ml nálevu před jídlem) nebo při močových kaméncích (až 500 ml nálevu) - taková kůra by však měla trvat jen několik dní, není doporučováno dlouhodobé podávání.

Už od dávných dob byla rozdrcená bršlice přikládána na bolestivé partie těla jako prostředek mírnící bolesti při revmatismu a dně (odtud také pochází latinské druhové jméno rostliny: podagra=dna nohou). (Informace čerpány  z: J. Janča, a  J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 1.)

 
Z mladých listů sbíraných ještě před rozkvětem se dříve připravoval salát (nebo se používaly jako přísada do salátu), vařil se z nich také boršč nebo zeleninová polévka, která se údajně svou chutí vyrovná běžné zelné polévce. ( bez záruky  .)
Vyskytuje se hojně v klimaticky vlhčích územích. Roste na březích potoků a řek, ve vlhčích křovinách, příkopech, ve světlých lesích, v sadech, v plotech, na zahradách, loukách a na okrajích cest. Na polích je méně častá. Je nejúpornějším a nejnebezpečnějším plevelem v zahradách, sadech, parcích a okrasných trávnících.

Jana Marečková

 Zde odkaz na forum o hubení bršlice zaplevelující zahradu: http://www.zahrada.cz/forum/plevele/brslice-kozi-noha-1821/

Obrazek

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář