Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Cukety sklízejte mladé
10. 8. 2010 - Před 20 lety byla raritou, dnes je běžná. Bývala považována za náhradu okurek, ale v kuchyni má zcela jiné místo a skvělé uplatnění. Mladé cuketky ze záhonu jsou kulinářským svátkem. Můžete pěstovat nejen zelené, ale i žluté, bílé i smetanové, jednobarevné i pruhované, podlouhlé, kyjovité i kulaté.

Cukety jsou řazeny k tykvi obecné (Cucurbita pepo L). Jsou blízké příbuzné patisonů, kabaček, okrasných tykví. U nás se označení cukety vžilo pro kompaktní, keříčkovitě rostoucí letní tykve primárně určené pro sklizeň mladých plodů. V čistě botanickém pojetí jsou cukety pouze odrůdy s válcovitým tvarem plodu, zahradníci a zahrádkáři k nim ale řadí i druhy kyjovité a kulaté. Proč si zahrádkáři cukety tak oblíbili? Důvodů je spousta.
 • Nenechte cukety přerůst! Velké plody tvořící semena brzdí nasazování dalších plůdků, ty zasychají a odumírají. Navíc právě mladé plody do velikosti 20 cm jsou nejchutnější, jemné, křehké, bez semen. V Itálii se často prodávají plody sklízené ihned po odkvětu.
  Cukety mají kompaktní růst. Nejsou tak „agresivní“ jako ostatní tykve, neobsadí invazivně vaše i sousedovy záhony, na které jste vysadili jinou zeleninu.
 • Výhodou je i remontantní plodnost. Čím více plody sklízíme, tím víc jich rostlina nasazuje.
 • Třetím, ale určitě významným důvodem úspěchu cuket je jejich univerzálnost v kuchyni. Lze je smažit, péct, grilovat, dají se z nich připravit bramboráky, vlastně „cukeťáky“, můžeme je nakládat, použít do buchet…
Snadné pěstování cuket
Pěstování cuket je tak jednoduché, že ho zvládne i úplný začátečník.
 • Vysévejte na jaře i počátkem léta po 2–3 semínkách přímo na pozemek do hnízd vzdálených 1–1,5 metru.
 • Nezapomeňte, že cukety tvoří velké množství organické hmoty, proto jim dopřejte bohatou výživu a zálivku. Všechny tykvovité jsou rostlinami první trati, můžeme je hnojit chlévskou mrvou nebo kvalitním kompostem. 
 • Cukety jsou v našich podmínkách odolné proti plísni okurkové. Pokud se na listech objeví skvrny nebo bílý povlak, bývá to způsobeno antraknózou případně padlím.
 • Na stopkách i žilkách listů cuket jsou vyvinuty ostny, které znepříjemňují sběr a dokáží v parném létě podrápat pokožku rukou i nohou. Vyplatí se rukavice a dlouhé rukávy.
Pozor na to, že cukety se kříží se všemi formami tykve obecné – s patisony, kabačkami, okrasnými tykvemi. Květy jsou opylovány hmyzem, nejčastěji včelami, které přelétají na vzdálenost několika kilometrů a fungují jako přenašeč pylu. Semena, která jsou sklizena z neizolovaných květů, jsou nejčastěji „hybridem“ nejistého původu a rostliny v dalším roce z nich vypěstované mohou mít různé tvary plodů. Pokud chcete mít jistotu pravosti odrůdy, kupte si každý rok semínka nová.
Nejlepší odrůdy
 • Tmavozelené cukety mají vitální růst a rychlý nástup do plodnosti. Odrůda Jigonal má kratší tmavě zeené plody, štíhlé, pravidelné a delší plody dává hybrid Stargreen F1, či Ambassador F1.  
 • Velmi tmavě zelené, téměř černé, má odrůda s přiléhavým názcem Black beauty
 • Žluté cukety mají vyšší obsah beta karotenu (provitamínu A) a dle mínění labužníků jsou křehčí a chutnější. Odrůda GoldlineF1 je určena výhradně ke sběru mladých a jemných plodů. Bětka F1 se vyznačuje silným růstem a smetanově bílou barvou plodu. Žlutá barva byla do cuket přenesena z dvoubarevných tykviček. "Žlutý " gen nese i jednu nevýhodu – fyziologické žloutnutí mladých listů na počátku vegetace. Další listy se už vyvíjejí normálně zelené a malé zpoždění ve vývoji rostliny rychle doženou, proto se žloutnutím neznepokojujte.  
 • Novinkou u nás, i když tradiční plodinou v Itálii, jsou kulaté cukety.  Tondo di piacenza má kompaktní růst a tmavě zelené, kulovité plody. Sbírejte je mladé, o průměru 10–15 cm. Jsou výborné například k zapékání.
Zapékaná cuketa
Odřežte vrchní část plodu, lžící vyberte jádřinec tak, abyste nepoškodili dužinu a slupku plodu. Dutinu naplňte směsí masa se zeleninou a bylinkami, můžete přidat sýr, kečup… podle chuti a fantazie. Naplněné plody naskládejte na plech a zapečte v rozehřáté troubě doměkka. Je to skutečná delikatesa!
Choroby a škůdci
Padlí se objevuje se na cuketách až ve druhé polovině vegetace, nejčastěji v průběhu srpna. Bílé povlaky dokáží porosty výrazně zdecimovat. Kontaktní přípravky na bázi síry účinkují poměrně spolehlivě a mají krátkou ochrannou lhůtu, což je při častých sběrech výhodou.
Antraknóza  bývá u cuket nejčastěji zaměňována za plíseň okurkovou. Na listech se objevují nepravidelné žluté, postupně hnědnoucí a zasychající skvrny. Choroba přetrvává na zbytcích rostlin v půdě, může být ale přenášena i na povrchu osiva. Účinnou prevencí je proto používání mořeného osiva. V případě napadení ošetřete rostliny přípravky na bázi mědi nebo mancozebu.
Nikdy neodřezávejte plody cuket nožem. Sklízejte je ukroucením stopky plodu u lodyhy. Buněčnou šťávou, která ulpí na noži se totiž mohou z rostliny na rostlinu přenášet nejvážnější choroby cuket – virózy.
Nejvážnější chorobou cuket jsou virózy. Projevují se deformací listů, růstového vrcholu a plodů, žlutými mapami na listech a odumíráním celé rostliny. Na virózy neexistuje účinná ochrana, jediným opatřením je zlikvidování napadené rostliny okamžitě po zjištění problému. Virózy se rozšiřují buněčnou šťávou, přenáší je savý hmyz, ale často i sám zahrádkář nožem při sběru plodů. Mšice přímé škody na silných rostlinách cuket nepůsobí. O to nebezpečnější je jejich působení jako přenašeče viróz
.
Pro Receptář Peter Gajdošin.

Určitě navštivte také stránky o cuketě s recepty:

(klikněte)Cuketa

cuketa, recepty, recept na cuketu a blahodárné účinky cukety

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář