Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dahlia - Jiřinka

6. 4. 2010

 

Dahlia

Jiřinka

 

 

Původ: Jižní a Střední Amerika

Charakteristika rostliny:
Jiřinka je právem označována jako královna podzimních zahrad. V současné době existuje na 20.000 hybridů. Některé se hodí na záhon, jiné jsou vhodné do skalek, další jsou vhodné do truhlíků či okrasných nádob. Pro zpřehlednění jsou rozděleny podle květu: sasankovité, kulovitě kvetoucí, jednoduché, leknínové, kaktusové, polokaktusovité, dekorační, náhrdelníkovité, pomponkovité, rozmanité, druhy Lilliput, jednoleté jiřinky. Mohou být jak nízké, tak vysoké. Květy nesou všechny druhy barev kromě modré. Nese je dutý stonek s lichozpeřenými listy. Zásobním orgánek rostliny je hlíza. Plodem jsou nažky.

Po odkvětu, kdy mráz spálí listy, se stonky seřezávají cca 15 cm vysoko nad zemí. Hlízy se vyndávají opatrně ze země tak, aby se nepoškodily. Než hlízy přezimují, necháme je minimálně 1 týden suchém místě, aby se zbavily vlhkosti. Teprve pak je umístíme do truhlíku s rašelinou. Hlíza by měla být uchována tak, že pupeny zůstávají volné bez země. Vybíráme chladné místo bez mrazu.

Druh:
hlíznatá rostlina


Doba květu:
Kvetou od července do října.


Vůně:
Květy jemně voní.


Použití:
Výborně se hodí k řezu. Trháme nakvetlé květy.


Tvarovani:
Na rostlině ponecháváme 3 – 4 nejsilnější výhony. Ostatní odstraňujeme. Abychom podpořili rozvětvení, musíme po 3 týdnech od výsadby výhony, které jsme ponechali, zaštípnout.


Požadavky na pěstování:
Přímé světloPolostín
Stanoviště:
Milují slunné stanoviště, ale snáší i mírný polostín.


Voda:
Za suchého počasí pravidelně zaléváme.


Hnojení:
Občas rostlinu přihnojte hnojivem, které však aplikujte do září.


Množeni:
Množit můžeme výsevem nebo dělením. Hlízy můžeme dělit po dvou letech. Semena jednoletých jiřinek vyséváme vždy v březnu do skleníku. Semenáče vysazujeme na záhon až v květnu.


Sadba:
Hlízy do půdy vysazujeme od dubna do května cca 8 cm hluboko. Nízké druhy sázíme 5 cm hluboko do půdy. Hlízy od sebe vysazujeme 30 – 90 cm v závislosti na výšce odrůdy. Vyšší druhy k růstu vyžadují oporu, kterou k hlíze přidáváme při výsadbě, abychom hlízu později v zemi nepoškodili. Dobré je zasypat vrstvou mulče, které hlízu ochrání před prvními mrazíky a navíc omezí zaplevelení. Mělce zasazené hlízy by se mohly při okopávání zničit.


Zemina:
dobře propustná půda


Sušení:
Rostlinu lze uchovat pomoci silikagelu nebo sušit květy obrácenými směrem dolů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář