Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dřeviny - živý plot - tvarování, řez

21. 4. 2010

 

 

Živý plot.pdf

 

Tvarování dřevin - základní pravidla řezu

Poslal(a) grada 23.03 2010 12:37:45 (1120 čtenářů)

Silné zásahy, jako jsou zmlazovací řez a výchovný řez, při kterých se odstraňuje velká část výhonu, je nejlépe provádět v březnu nebo v dubnu před rašením a po posledních silných mrazech. Udržovací řez, jehož cílem je zachování tvaru, je možno provádět téměř kdykoli. Jen při mrazu a extrémním slunečním záření je lépe ho odložit, abyste minimalizovali škody na ranách po řezu i na zůstávajícím listovém obrostu.

Nejvhodnějším termínem řezu je doba, kdy jsou nové výhonky již dostatečně „vyzrálé“. Příliš časný řez má za následek, že rostlina zase velice rychle „vyžene“ a my musíme řez opakovat, opožděný řez vede k zakrnění spodních větví a pupenů, které potom vyhánějí jen slabě. Kromě toho byly listy upravované rostliny dlouho stíněny, a jsou tedy méně odolné proti slunečnímu žáru. Navíc pak lze v mnoha případech už jen stěží rozeznat a obnovit původní tvar dřeviny.

Podle druhu a typu rostliny se trochu liší vhodné termíny pro řez. Zimostráz vyhání obzvláště brzy, a proto může být poprvé střihán již v květnu. Podle míry růstu rostliny je obvykle třeba provést ještě druhý a někdy dokonce i třetí řez. Poslední řez by měl následovat koncem září nebo začátkem října, protože na řez na přelomu srpna a září reaguje zimostráz obvykle ještě dalšími výhony. Tyto výhony pak již do prvních silnějších mrazů nevyzrají a umrznou. Rostlinu to sice nepoškozuje, ale na kráse jí to také nepřidá. Tisy a většina dalších druhů dřevin se střihají v červnu, příležitostně vyžadují ještě druhý řez v pozdním létě.

Borovice jsou jedinou tvarovanou dřevinou, která má jen velmi krátké období vhodné k řezu. V závislosti na druhu se od začátku do konce května sestřihávají nebo zalamují výhony („svíce“), jakmile dosáhly požadované délky, ale předtím, než se plně rozvinou nové jehlice. Termín řezu se řídí podle toho, kdy jednotlivé druhy borovice „vyhánějí“: Borovice kleč (Pinus mugo) a borovice lesní (Pinus sylvestris) raší dříve, borovice černá (Pinus nigra) později. Až do pozdního řezu se na místě řezu nezakládají žádné nebo jen ojedinělé pupeny pro výhon v příštím roce.

Stejně jako lidská pokožka je i rostlinné pletivo, které není zvyklé na ultrafialové sluneční záření, citlivé na slunce. To je třeba mít na zřeteli, když přemisťujeme hrnkové rostliny z jejich zimního, na světlo chudého stanoviště.

Ale i u keřů či okrasných dřevin mohou být listy a výhony, které byly dosud ve stínu nových výhonků, po řezu poškozeny sluncem. Proto se keře a okrasné dřeviny nemají stříhat za ostrého slunečního záření. Může se samozřejmě též stát, že sluneční paprsky poškodí rostlinu i v některém dnu následujícím po řezu. Proto je důležité střihat co nejdříve poté, co se dostatečně rozvinou nové výhony, aby jimi nebyly staré listy příliš dlouho stíněny a nezchoulostivěly. U zvláště citlivých dřevin a za vyššího slunečního záření je vhodné ochránit rostlinu po řezu umístěním vhodné stínicí textilie.

Tvarování dřevin - parter

Postup

Hlavním „stavebním“ prvkem parterů (kobercových záhonů) bývá zimostráz, vysazovaný jako malé keříky v odstupech 10 až 20 cm. Rovné řady se nechávají růst podél provazu, pro kruhy a oblouky můžete na půdě připravené pro výsadbu vyznačit budoucí tvar vápnem, světlým pískem nebo podobným materiálem. Abychom dosáhli čistého kruhového tvaru nebo části kruhu, zatlučeme do středu kruhu kolík, jeden konec provazu přivážeme ke kolíku, na druhý připevníme láhev a z ní usypáváme vápno.

 

Při udržovacím řezu dbejte na to, aby si rostliny na obvodu kruhu zachovaly svůj tvar a především svou šířku. To se provádí od oka, zatímco u rovných řad se doporučuje natáhnout podél obou stran keřů provaz.

Pro partery se zpravidla používají různé druhy zimostrázu. Středně silně roste velmi rozšířená varieta Buxus sempervirens var. arborescens, která je vhodná pro živé ploty o výšce přibližně 50 cm. Pro nižší ploty – okolo 20 cm – si zvolte kultivar zimostrázu vždyzelenéhoSuffruticosa’.

Rozestup rostlin by se měl pohybovat mezi 10 až 20 cm, to podle zvoleného druhu a výchozí velikosti rostliny.

Zvláštnosti/pokyny
Základem parterů jsou vlastně nižší živé ploty, které vytváří vzory na rovné ploše. Původně to byly okraje zeleninových a květinových záhonů, jejichž pravoúhlé tvary krášlily formou oblouků a ozdobných řad. K jejich rozšíření došlo v období renesance a baroka. V zahradách hradů, zámků a velkostatků nabízely očím pozorovatelů z oken a balkonů horních pater působivé ornamenty živých plotů, plochy mezi nimiž byly vyplněny květinami a zeleninou v různých barvách i různobarevným pískem, cihelnou drtí nebo uhelným prachem.

Použití
Historické zahrady, zahrady středozemského typu, selské usedlosti.

Vhodné rostlinné druhy

Zimostráz a další dřeviny snášející řez.

Tvarování dřevin - koule

Poslal(a) grada 09.04 2010 10:32:14 (476 čtenářů)
 
Postup
Koule se většinou formují přímo z ruky, od oka. Základní tvar můžete také určit skládacím dřevěným metrem a tyčkami.

 

 

Obrazek

Tvarování dřevin - koule: akumulátorové nůžky Isio (BOSCH)

Při volném střihu se zpravidla začíná sestřihem přízemní části koule, protože přitom můžete odstranit větvičky z báze rostliny a včas objevíte případné mezery. Dalším krokem je ohraničení výšky a pak již bočním řezem stanovíte šířku koule. Stabilní koule, které se hned tak nerozpadnou, je třeba pěstovat sestřiháváním výchozí rostliny již v jejím mladém věku, aby se bohatě rozvětvila. Méně rozvětvené keře, které jsou rovnou sestřihnuty do tvaru koule v konečné velikosti, mají sklon se ve stáří rozpadat – zejména při zatížení sněhem.

Zvláštnosti/pokyny
Sestřihnout rostlinu do pravidelné koule není tak jednoduché, snadno vznikne spíš vajíčko nebo poklop. Před řezem si musíte určit šířku základní plochy: chcete menší jako u kuličky na stole, nebo velkou jako u míče ve vodě? Malá základna („kulička“) vypadá elegantněji, její příprava je ale náročnější a předpokládá vyšší výchozí rostlinu, která vyhání jen jedním centrálním výhonem. Zato u keřovitých rostlin s více výhony na bázi tvarujte spíše „míč ve vodě“.

Kulovitý tvar symbolizuje celistvost a planetu Zemi. V přírodě se s kulovitou korunou setkáme poměrně často, například u jabloně.

Použití
Historické zahrady, moderní zahrady formálního a středozemského typu, selské usedlosti, úpravy hrobů, venkovské zahrady.

Vhodné rostlinné druhy
Zimostráz, tis, ptačí zob a mnohé další dřeviny snášející řez.

 

Ukázka textu z knihy Tvarování dřevin - střih za střihem, Heinrich Beltz
Nakladatelství Grada Publishing, a.s.
U Průhonu 22, 170 00 Praha 7
www.grada.cz

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář