Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evergreen - slimáci

31. 7. 2010

Invaze slimáků: zasáhněte včas, jinak bude hůře

Olomouc - Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně radí, jak na slimáky.


Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK

Opečovávali jsme zeleninu a květiny na zahrádce, a sklízel někdo jiný? Pokud v nejbližších dnech proti slimákům citelně neudeříte, v příštím roce může být ještě hůře a sbíráním plzáků už slizkou pohromu neodvrátíte. Právě v srpnu podle Michala Horsáka, zoologa z Masarykovy univerzity v Brně, začíná období, kdy plzáci kladou vajíčka. A že jich letos je.

„Konec léta je kritický, protože začínají klást vajíčka. Období by se nemělo prošvihnout. Pokud se tak stane, vysbíráváním plzáků na zahrádce už tolik nepomůže,“ doporučuje odborník. „Jestliže se v těchto dnech proti plzákům účinně zasáhne, může to pomoci zmírnit následky v příštím roce,“ uvedl Horsák s tím, že samozřejmě záleží na průběhu zimy.

Naklade až 225 vajíček

Plzák španělský, který lidem nejvíce decimuje zahrádky, má jednu generaci mláďat do roka. Kladení vajíček přitom vrcholí na přelomu srpna a září. „Jeden plž může naklást čtyři až sedm snůžek – dohromady až 225 vajíček,“ sdělil zoolog, který se plzákem španělským zabývá. Nejmasověji se v přírodě vyskytují v květnu až červnu. V období do července by měla být jejich likvidace nejintenzivnější, tedy v době, ještě než začnou klást vajíčka.

Letos, kdy květen propršel, si zahrádkáři zoufali. Hladoví slizcí tvorové houfně ožírali vše zelené, pouštěli se i do okrasných květin. Nejtužší boje sváděli lidé s políčky v blízkosti potoků a řek. „Úplně jsme přišli o salát a ředkvičky. Snažili jsme se jim bránit několika způsoby, ale skoro všechny zklamaly. Ani speciální granule nepomáhaly. Nakonec jsme je museli posbírat do kbelíku a posolit. Dokonce se nám jeden opravdu masitý vyšplhal až do dvou metrů na fasádě. Doufám, že příští rok to bude lepší," řekla Dagmar Hupšilová z Olomouce s tím, že slimáci i přes všemožné zásahy na zahradě neustále vylézali z břehů potoka, který se vine za jejich zahradou.

Plzák španělský, který pochází z Pyrenejského poloostrova, západní části Francie a Anglie, v přírodě nemá moc nepřátel. Podle odborníků je v současné době nejvážnějším škůdcem mezi měkkýši. Jak mohou zahrádkáři účinně zasáhnout? Způsobů a metod boje je několik: mechanický, chemický, biologický.

Jak účinně bojovat s plzákem španělským?

1. MECHANICKY

Na zahrádkách je efektivní metodou ruční sběr. Nejdůležitější ovšem je, aby se do boje zapojili všichni, tedy aby opatření probíhala nejlépe na všech plodinách. Při přemnožení totiž podle odborníků působí neudržované plochy jako líhně a útočiště, kde plži přečkávají nepříznivá období.

Na plžem zasažených plochách je nutné provádět:
1. Odstranit možné úkryty – kameny, dřeva, fólie, desky plechy
2. Odstranit kompost a neponechávat větší množství zbytků plodin, vytrhaných plevelů, posečené trávy. Taková místa, kde je vlhko a vlivem rozkladných procesů i vyšší teplota, jsou oblíbené úkryty plžů a ideálním místem pro kladení vajíček.
3. Pravidelní ruční sběr nebo nabodávání na tyč opatřenou hřebíkem, nejlépe krátce po dešti a brzy ráno. Nasbírané plže je možné zkrmit prasatům či drůbeži, nebo ihned zlikvidovat, nejlépe vařící vodou. Například je lze sbírat do PET láhve, která se pak naplní vodou. Plži se brzy utopí a rychle shnijí. Zbytky se dají snadno vylít.
4. Použít „pasti“vlhké dřevěné desky (denně kontrolovat a plže hned hubit), nádoby zakopané do země (možné vyrobit z PET lahví) a naplněné ředěným pivem. Takto nalákaní plži se utopí (pravidelně podle potřeby čistit a obnovovat). Vhodné je nechat okraj pasti jeden až dva centimetry nad povrchem půdy, aby do pasti padalo co nejméně jiných živočichů.
5. Záhonky zeleniny a dalších plodin ohradit deset centimetrů širokým pruhem pilin, které se pak polijí černou kávou i s logrem (při snížení účinku opakovaně polít, hlavně po dešti). Odborníci totiž zjistili, že roztok s jeden až dvou procentní koncentrací kofeinu je pro plže smrtelným nervovým jedem a rovněž odpuzuje. Je možné použít i další překážky: dusíkaté vápno, pálené vápno, popel, samotné piliny

1. CHEMICKY

Na trhu jsou podle fyziologického účinku dvě skupiny přípravků: s účinnou látkou působící jako nervový jed nebo s metaldehydem, který účinkuje jako dotykový a požerový jed. Odborníci poukazují na to, že používání chemických přípravků může na rozdíl od mechanického boje napáchat škody: při nesprávném použití může být výsledkem jedovatá zahrádka s plži.

3. BIOLOGICKY

1. Využívána je hlístice jako parazit, který je schopen tlumit přemnožení nežádoucích malých plžů. Výhodou je, že nemá jedovatý vliv na životní prostředí a nehubí potencionální predátory plže. Při jednorázovém použití má na rozdíl od chemie slabší a pomalejší účinek.
2. Predátoři. Tedy ježci, kachny, někteří brouci, také mezi samotnými měkkýši jsou druhy, které se mohou živit snůškami vajíček plzáka španělského.

Zdroj Katedra zoologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Plzák španělský

(Marie, 26. 4. 2015 14:31)

Mě se osvědčil obyčejný "logr" z turecké kávy a na zahrádce nemám už po 3 roky žádného plzáka.