Hortenzie
U nás pěstované hortenzie podle druhů dorůstají cca 1 až 1,5 metru, některé až do 3 metrů výšky i šířky, popínavá hortenzie řapíkatá až 20m.
Všechny vyžadují světlé stanoviště a živinami bohatou, hlubokou půdu. Nejznámější a nejpěstovanější hortenzie velkolistá nejlépe roste v kyselých, rašelinohlinitých půdách s půdní reakcí kyselou, tj. pH 3,5-4,5. V takto kyselé půdě se však druhy a kultivary s růžovými a červenými květenstvími složenými převážně ze sterilních květů zbarvují do modra. V půdách s reakcí pH 5,5-6,0 se vybarvují květenství do růžova a červena. Při vyšší reakci pH 6,5-7,0 dochází k chlorózám, tj. žloutnutí listů.
Je tedy zřejmé, že hortenzie se nedají pěstovat ve vápenitých půdách a neměly by se zlévat tvrdou vodou. Pokud máme růžově kvetoucí kultivar a přece jen chceme docílit modrého vybarvení květenství, přidáváme do půdy kamenec hlinitoamonný v množství cca 5 kg na 1m3 substrátu. Kamencem se rostliny zalévají i během nakvétání. Některé odrůdy jsou více, jiné méně citlivé, proto intenzita modrého zbarvení může být u různých odrůd odlišná. Změna barvy z růžové na modrou je způsobována účinkem volných iontů hliníku na barvivo delphinidin, který květy obsahují. Není to tedy barvení v pravém slova smyslu, jde o reakci barviv přítomných v květu změnou kyselosti půdy či zálivky. Některé druhy a odrůdy mění během svého kvetení barvu vlivem reakce buněčných šťáv stárnutím květů např. z bílé po červenou a zelenou nebo z modré a růžové po bordó, fialovou a zelenou, dokonce můžeme najít na jednom keři květy v barvě růžové, modré i fialové. Některé druhy udržují hnědá zaschlá květenství přes celou zimu na keřích i po opadu listí.
Květenství hortenzií jsou umístěná na jednoletých výhonech. Nejoblíbenější jsou hortenzie s kulovitými květenstvími, která mají průměr až 30 cm, jsou však i velmi půvabné hortenzie s latami květů kuželovitého tvaru nebo jemná jakoby krajková květenství, která mají po obvodu květy sterilní s velkými okvětními plátky a uprostřed květy drobné fertilní (plodné). Sterilní květy mají 4 korunní plátky, jsou však již i odrůdy s větším počtem plátků a květy jsou poloplné nebo plné. Barva květů může být v odstínech bílé, žluté, růžové, červené, temně červené, světle až tmavě modré a fialové. Jsou odrůdy s kombinací těchto barev.
Rostliny vysazujeme na světlé stanoviště chráněné před prudkými větry a průvanem. Rostliny snesou slunce (není vhodný přímý úpal), ale musí být zajištěna vydatná zálivka ne však přemokření. Nejlépe rostou v polostínu, ale snesou i stín. Živná, dobře připravená půda s příměsí rašeliny a zetlelého kravského hnoje, jehličnaté hrabanky či listovky jsou podmínkou zdárného růstu a vývoje rostlin, kvalitního a bohatého kvetení.
Některé hortenzie je vhodné na zimu chránit před silnými mrazy rašelinou, hoblinami, listím a chvojím nebo větší vyztuženou lepenkovou či polystyrénovou bednou.