Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hortenzie

7. 4. 2010
 Hortenzie 

 

Obrazek

 

U nás pěstované hortenzie podle druhů dorůstají cca 1 až 1,5 metru, některé až do 3 metrů výšky i šířky, popínavá hortenzie řapíkatá až 20m.

 Všechny vyžadují světlé stanoviště a živinami bohatou, hlubokou půdu. Nejznámější a nejpěstovanější hortenzie velkolistá nejlépe roste v kyselých, rašelinohlinitých půdách s půdní reakcí kyselou, tj. pH 3,5-4,5. V takto kyselé půdě se však druhy a kultivary s růžovými a červenými květenstvími složenými převážně ze sterilních květů zbarvují do modra. V půdách s reakcí pH 5,5-6,0 se vybarvují květenství do růžova a červena. Při vyšší reakci pH 6,5-7,0 dochází k chlorózám, tj. žloutnutí listů.

 Je tedy zřejmé, že hortenzie se nedají pěstovat ve vápenitých půdách a neměly by se zlévat tvrdou vodou. Pokud máme růžově kvetoucí kultivar a přece jen chceme docílit modrého vybarvení květenství, přidáváme do půdy kamenec hlinitoamonný v množství cca 5 kg na 1m3 substrátu. Kamencem se rostliny zalévají i během nakvétání. Některé odrůdy jsou více, jiné méně citlivé, proto intenzita modrého zbarvení může být u různých odrůd odlišná. Změna barvy z růžové na modrou je způsobována účinkem volných iontů hliníku na barvivo delphinidin, který květy obsahují. Není to tedy barvení v pravém slova smyslu, jde o reakci barviv přítomných v květu změnou kyselosti půdy či zálivky. Některé druhy a odrůdy mění během svého kvetení barvu vlivem reakce buněčných šťáv stárnutím květů např. z bílé po červenou a zelenou nebo z modré a růžové po bordó, fialovou a zelenou, dokonce můžeme najít na jednom keři květy v barvě růžové, modré i fialové. Některé druhy udržují hnědá zaschlá květenství přes celou zimu na keřích i po opadu listí.

 ObrazekKvětenství hortenzií jsou umístěná na jednoletých výhonech. Nejoblíbenější jsou hortenzie s kulovitými květenstvími, která mají průměr až 30 cm, jsou však i velmi půvabné hortenzie s latami květů kuželovitého tvaru nebo jemná jakoby krajková květenství, která mají po obvodu květy sterilní s velkými okvětními plátky a uprostřed květy drobné fertilní (plodné). Sterilní květy mají 4 korunní plátky, jsou však již i odrůdy s větším počtem plátků a květy jsou poloplné nebo plné. Barva květů může být v odstínech bílé, žluté, růžové, červené, temně červené, světle až tmavě modré a fialové. Jsou odrůdy s kombinací těchto barev.

Rostliny vysazujeme na světlé stanoviště chráněné před prudkými větry a průvanem. Rostliny snesou slunce (není vhodný přímý úpal), ale musí být zajištěna vydatná zálivka ne však přemokření. Nejlépe rostou v polostínu, ale snesou i stín. Živná, dobře připravená půda s příměsí rašeliny a zetlelého kravského hnoje, jehličnaté hrabanky či listovky jsou podmínkou zdárného růstu a vývoje rostlin, kvalitního a bohatého kvetení.

Některé hortenzie je vhodné na zimu chránit před silnými mrazy rašelinou, hoblinami, listím a chvojím nebo větší vyztuženou lepenkovou či polystyrénovou bednou.

 

Obrazek

U hortenzie velkolisté řezem odstraňujeme pouze suché nebo překrývající se větve, větve slabé a odkvetlé a to pouze na jaře. Pro vytvoření silných květních pupenů řežeme keře od května do poloviny června nad 3. až 4. očkem (pupenem). Výhony, ukončené květním pupenem nesmíme na jaře odstraňovat protože květní pupeny se zakládají již v předcházejícím roce. Snížené kvetení může být tedy způsobeno nevhodným řezem nebo zmrznutím vrcholových květních pupenů v tuhé zimě a také špatnou výživou a pěstováním v alkalické (vápenité) půdě. Naopak např. u hortenzie latnaté nebo stromečkovité řežeme každoročně jednoleté výhony hluboko, přibližně na 1 až 2 očka.
Hnojíme pravidelně, každoročně kombinovanými hnojivy bez vápníku a přidáváme dostatek humusu a rašeliny. Dbáme na vyváženou výživu a nepřehnojujeme dusíkatými hnojivy, aby nové letorosty dobře vyzrály a v zimě nenamrzaly. Je vhodné keře mulčovat rozdrcenou borkou (kůrou) nebo dřevěnými štěpky, které nejenže udržují půdu bez plevelů, udržují vláhu, dodávají humus, ale chrání v zimě rostliny před velkým promrznutím.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář