Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výborné hnojivo i útulek pro zvířata. Hrabání listí je podle vědců škodlivé pro zahradu

Seschlé listí je výborné přírodní hnojivo - Foto:  PublicDomainPictures,  Flash Alexander, Public domain

Seschlé listí je výborné přírodní hnojivoFoto:  PublicDomainPictures, Flash Alexander, Public domain

Hrabat, nebo nehrabat spadané listí? Na této otázce se neshodnou nejen zahrádkáři, ale i mnozí odborníci. Podle jedněch je spadané listí hnojivo, které pak v půdě chybí. V listí navíc přes zimu může hledat úkryt celá řada živočichů od hmyzu až po drobné hlodavce.

Kdo listy na podzim shrabe, bude muset živiny do půdy na jaře dodávat uměle. Pokud se ale zahrádkářům přece jenom tlející opad moc nelíbí, odborníci radí listy shrabat, rozsekat a opět v souvislé, rovnoměrné vrstvě vysypat na trávník. Listy se tak lépe rozloží. 

„Rozklad pomáhají zajišťovat mikroorganismy, které dusík ke svému životu potřebují. Když chceme urychlit rozklad listí, aby bylo prospěšné, tak bychom jej měli přihnojit nějakým organickým hnojivem, jako je močovina,“ říká Josef Sus z České zemědělské univerzity. Nejlepší je tedy zvolit kompromis. Listí shrabat a využít ho tak, aby se mohlo na trávník vrátit. 

Čtěte také: Vědci z Brna přišli na to, čím zvířata vnímají magnetické pole Země. Může za to protein v oku

Listí má také izolační a mulčovací funkci. Opad pomáhá v půdě udržet vlhkost a chrání ji před rychlým vymrznutím do hloubky. Pomáhá také, když listí shrabeme a přikryjeme jím citlivější keře nebo kořeny stromů. „Problém je, že listí ne vždy zůstane tam, kde spadne, takže se někde nahromadí a způsobí vyhnívání trávníku.“ 

Domov i pro malé hlodavce 

Kompostováním získáme pro svou potřebu kvalitní organické hnojivo - Foto: Dailbor Auf

Kompostováním získáme pro svou potřebu kvalitní organické hnojivoFoto: Dailbor Auf

Podle amerického biologa Davida Mizejewského pod listím hledá úkryt celá řada živočichů. Od hmyzu přes obojživelníky až třeba po drobné hlodavce. Biolog pro server USA Today řekl, že pod listy si hledají úkryt například larvy a housenky motýlů. A když listí shrabeme a vyhodíme, můžeme tím údajně celou generaci motýlů vyhubit. A na zahradu nám přestanou na jaře létat i ptáci, kteří jinak housenky hledají a loví. 

„Spíše má význam, když v zákoutí zahrady necháme větve nebo kamení, kde se mohou ukrývat ježci nebo lasičky. Pokud tu hromadu soustředíme a není to někde na nějaké ploše, kde chceme na jaře mít kvalitní trávník, tak tam to může fungovat jako úkryt, v kombinaci s nějakými větvemi,“ tvrdí Sus s tím, že názory amerického biologa jsou přehnané.  

V neposlední řadě může být spadané listí i zásadní environmentální problém. V Česku je naštěstí hodně rozšířené kompostování, ale třeba ve Spojených státech amerických končívá listí ze zahrad obvykle u popelnic, respektive na skládkách. 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/vyborne-hnojivo-i-utulek-pro-zvirata-hrabani-listi-je-podle-vedcu-skodlive-pro-zahradu--1676704?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář