Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hyacint

Venkovní rostlina - Hyacinthus orientalis
Odrůdy:
Holandské druhy hyacintů kvetou bohatě, zatímco římské druhy mají květenství řidší, proto nejsou tak oblíbené. Amethyst (lila), Amsterdam (karmínově červená), City of Haarlem (žlutá), China Pink (porcelánově růžová), Gipsy Queen (oranžová), Sky Jacket (světlounce modrý), Paul Herman (ametystová fialová s jemným fialovým stínováním), Kronos (modro-fialová), Atlantic (fialová), Blue Giant a Blue Pearl (modrá), Ibis (pastelově růžová)
 
Původ:
západní a Střední Asie
 

Charakteristika rostliny Hyacint, Hyacinthus orientalis:

 

V 17. století, kdy byla tato rostlina dovezena z Turecka byla velice populární a zůstala dodnes. Tenkrát však šlo o natolik módní rostlinu, že za ní byli ochotni mnozí zaplatit vysoké sumy. I nyní jsou cibule dražší než např. tulipánů a narcisů. Jsou však již snadno dostupné. Základní barvou květů je modrá a teprve později byly vyšlechtěna odrůda bílá a následně odrůdy s růžovými, žlutými, lososovými a oranžovými květy. Nyní existuje na 50 druhů této cibuloviny. Hyacint vykvétá v bohatých hroznech, které se skládají z drobných voskovitých kvítků. Hroznovité květenství vyrůstá na dužnatém stonku 25 – 30 cm vysokém. Listy jsou úzké, mečovité. Po odkvětu odumírají spolu s květním stvolem. Cibule necháváme v zemi. Pokud je však koncem června vyryjeme a uložíme v suchu a na podzim opět zasadíme do země, květenství bude bohatší.

Bohaté květenství se odvíjí od toho, jak velká a zdravá je cibule. Zahradní druhy mají obvykle cibule cca 16 cm širokou po obvodu. Pro pěstování v květináčích nebo skleněných nádobách jsou vhodnější cibule s obvodem až 18 cm. Pro pěstování v nádobách se používají speciální cibule pro rychlení. Rostlina tak vykvétá dříve. Takové cibule zasazujeme do květináče se substrátem nebo dáváme do k tomuto účelu speciálně vytvarované skleněné nádoby s vodou. Podmínkou však je, že se cibule nesmí vody dotýkat. Květináč nebo sklenici uložíme na 2 měsíce na tmavé, chladné místo. Pokud tato podmínka nebude zachována, hyacint nevykvete. Pravidelně zemina zaléváme tak, aby byla mírně vlhká a nádobu s vodou pravidelně doléváme. Cibule zakrátko vytvoří kořeny a květní pupen. Z chladného, tmavého stanoviště je vyndáme až tehdy, je-li květní pupen 8 cm vysoký. Pokud se chcete těšit z květů na Vánoce, je třeba začít s rychlením již v říjnu. Po odkvětu je možné cibule vysadit na záhon.

 
Druh:
cibulovina
 
Doba květu:
Kvetou od března do května.
 
Vůně:
Květy sladce voní.
 
Použití:
Hyacinty jsou vhodné i k řezu. Dokáží svojí vůní rázem provonět celou místnost.
 

Požadavky na pěstování Hyacint, Hyacinthus orientalis:

 
Přímé světlo
 
Stanoviště:
Vhodné je slunné i polostinné stanoviště.
 
Množeni:
Možno množit z dceřinných cibulek, které oddělujeme na podzim.
 
Sadba:
Cibule sázíme na záhon na podzim nejlépe od září do října cca 12 cm hluboko.
 
Zemina:
propustná půda
 
Sušení:
Rostlina není vhodná k sušení.