Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inspirace pro okenní truhlíky

2. 5. 2010

Inspirace pro okenní truhlíky

Jen v málokterém okně domu  se v létě neobjeví truhlíky plné květin. 
Obrazek

 

Osazovat je přitom můžete buď jednodruhově, anebo jako směs různých druhů rostlin, které však musejí mít stejné nároky na půdu, stanoviště, zálivku a v neposlední řadě by měli ladit svou barevností a vzrůstem. Z mnoha rostlin vhodných pro pěstování v nádobách jsou některé druhy a odrůdy obzvlášť oblíbené a ceněné pro mimořádně zářivou barvu, elegantní nebo kompaktní tvar, jednoduchou péči, odolnost vůči škůdcům a chorobám nebo proto, že vydatně a dlouho kvetou. Patří mezi ně především pelargonie neboli muškáty, které se během několika let stačily z Afriky rozšířit doslova do všech koutů světa a domov našly i v té poslední vesnické chalupě. Hlavní příčinou jejich neuvěřitelné popularity je jejich krása, široká barevná škála a mimořádná schopnost přečkat dlouhodobě nepříznivé podmínky, zejména nedostatek světla a vody.

Recept na neúnavně kvetoucí pelargonie:
- Pelargonie vysazujte do prostorných nádob s výživnou zeminou určenou speciálně pro pelargonie.
- Do spodní části nádoby nasypte drenážní vrstvičku keramzitu.
- Dostatečně je zalévejte -za horkého léta jedna rostlina denně spotřebuje až litr vody.
- Včas zahajte pravidelné přihnojování hnojivy určenými pro pelargonie.
- V krátkých intervalech rostliny prohlížejte a čistěte od odkvetlých květu a suchých listů.

ObrazekDruhé místo v pomyslném žebříčku oblíbenosti balkonovek patří petúniím. Ty v posledních letech urazily díky šlechtitelskému úsilí veliký kus cesty. Snad žádná jiná balkonová letnička nezaznamenala takový nárůst nových odrůd. V různých nabídkových katalozích se tak můžete setkat s pojmy jako Surfinie, Supertunie, Super petúnie, Million Bells, Doubloons, Petunie, Microtunie aj. Zvolte pro ně slunné stanoviště, chráněné před silným větrem.


Aby vaše petúnie po celé léto krásně kvetly, potřebují dostatečnou výživu. Vysazujte je jen do vysoce kvalitní zeminy pro balkonovky, s mírně kyselou půdní reakcí. výzkumníci zjistili, že ve slunných dnech petúnie přiroste každý den až o 1,5 cm. Proto je velmi důležité rostliny průběžně a nepřetržitě zásobovat živinami. Už před jejich výsadbou je vhodné přimíchat do zeminy pomalu rozpustná hnojiva. Navíc by pak každá zálivka měla obsahovat ještě nízkou dávku i plného hnojiva. Podobně jako u ostatních balkonovek je pro plné nasazení květů rozhodující zálivka. Pro petúnie je ideální měkká dešťová voda. Pravidelným odstraňováním uschlých květů pak prodloužíte celkovou dobu květu od pozdního jara do pozdního podzimu.
Dalšími oblíbenými a osvědčenými nádobovými rostlinami jsou: begonie, fuchsie, lobelky, netýkavky, lichořetišnice či sporýš. Nabídka balkonovek se každý rok rozšiřuje. Na zahradnickém trhu se každoročně objevuje relativně velké množství nových rostlin vhodných pro pěstování v truhlících na balkonech, terasách či okenních parapetech.

Na co dávat pozor při nákupu rostlin
Před vlastním nákupem si sepište seznam jednotlivých druhů rostlin, kterými si chcete letos zkrášlit balkon či terasu. Pro každý druh si raději připravte alespoň jednoho odpovídajícího náhradníka. Ne vždy totiž seženete rostliny dle svých plánů a představ. Podle počtu květinových truhlíků a dalších nádob spočítejte potřebu sazenic. Při nákupu vybírejte jen rostliny, které vypadají zdravě, mají sytě zelené listy bez chorobného zbarvení nebo stop po napadení škůdci. Podívejte se také na spodní stranu listů, neboť právě tam se škůdci rádi ukrývají. Kupujte jen rovnoměrně rozvětvené, dobře olistěné rostliny, pokud možno již s násadou poupat (potom truhlíky rozkvetou dříve. Dávejte přednost sazenicím předpěstovaným v kontejnerech.

Truhlíkům sluší styl a nápad
Vaším přáním jistě je, aby okenní truhlíky vypadaly po celou dobu co nejlépe. Musíte je proto osazovat s rozmyslem. Dobře zkombinovat květiny, abyste dosáhli mimořádného účinku, je umění. Mezi nejoblíbenější patří právě výše uvedené sezónní stálekvetoucí květiny. Přitom můžete sesadit dohromady jednoletky, dvouletky i trvalky. K osázení jednoho truhlíku vždy vybírejte rostliny se shodnými nároky. Některé druhy mají raději kyselejší zeminu s příměsí rašeliny (petúnie, fuchsie, vějířovka, begonie), jiné nesnášejí přelití (begonie nebo netýkavky). Stálezelené rostliny, jako jsou např. zakrslé jehličnany a odrůdy břečťanů, pak můžete použít jen dočasně k doplnění kvetoucích rostlin v truhlících.
Okenní truhlíky jsou stále na očích, a proto se po odkvětu jedné rostliny může celý dojem pokazit. V tom případě se vyplatí nechat rostliny v původních květináčích, ve kterých je umístíte do truhlíku. Až po okraj květináčů naplňte truhlík substrátem. Pak můžete podle potřeby přemisťovat a vyměňovat jednotlivé rostliny, aniž by došlo k poškození jiných. Aby váš truhlík vypadal stále pěkně, pravidelně rostliny přihnojujte a zalévejte. A ještě jedna rada: s delšími truhlíky se špatně manipuluje. Okno nebo balkonové zábradlí proto raději osazujte několika kratšími, ale hlubšími truhlíky.

Rostliny vhodné do truhlíků na plné slunce
Ani většina truhlíkových květin, které rostou lépe na teplých a chráněných místech, nesnáší dlouhotrvající horka. Truhlíky na přímém slunci totiž rychle vysychají. Pravdou však je, že některé druhy rostlin snášejí horko a sucho o něco lépe.
Kromě níže uvedených příkladů pro plně osluněná stanoviště vybírejte rostliny s plstnatými, chlupatými nebo voskovitými listy, případně s listy přímo postavenými nebo jehlicovitými. Mezi ctitele slunce patří: aksamitníky, pelargonie, petúnie, lampranthus, dochan, štírovník, vějířovka, levandule, třapatka, smil či rozmarýna. Patří mezi ně i většina alpinek a sukulentních či polosukulentních rostlin, jako jsou např. echeverie, netřesky, růžicovky, rozchodníky, agáve, aloe, kaktusy, tučnice a mnohé další, které výborně snášejí období úplného sucha.

I stinná místa mohou být pestrá
Zastíněný balkon většinou patří do kategorie "láska na druhý pohled". Zejména v parném létě totiž oceníte příjemný chládek, který tu vládne. Nebude to ovšem úplně zadarmo -na severním balkoně byste měli věnovat značnou pozornost výběru vhodných rostlin. Rozhodně není pravdou, že stinná místa se musejí obejít bez kvetoucích rostlin. Výběr je vskutku velký: fuchsie, begonie, netýkavky, hortenzie, bakopa, vrbina asijská či lobelka. V roli doprovodných rostlin se pak osvědčují druhy s delšími výhony obalenými okrasnými listy jako např. hajnička, pitulník, břečťan a pestrolistý popenec.
Zastíněná a vhodně osázená terasa působí jemněji než slunečná. Její krása spočívá nejen v květech, ale i v pestrém listoví a v jemných působivých barvách. Abyste dodali podívané lesku a odrazili světlo zpět k temnějším plochám, můžete si instalovat na terase i malou fontánku či jezírko.

ObrazekNejčastější pěstební problémy balkonovek
Je třeba si uvědomit, že každá rostlina pěstovaná v nádobě je závislá na zahradníkovi mnohem více než rostlina rostoucí ve volné půdě na záhonu v zahradě. I při běžné péči proto musíte vědět, co dělat, jestliže se objeví problémy s jejím růstem.
Jen velmi kvalitní zemina s dostatečnou zásobou pomalu rozpustných živin zajistí bujný růst a bohatou násadu květů. Hotové substráty nové generace jsou obohacené speciálním kompostem a dalšími komponenty. Zaručuji dobré provzdušnění, drenážují celý obsah zeminy v truhlíku a podporují stabilitu struktury. Základem dobré péče o rostliny v nádobách je pak dokonalé odvodnění, pravidelná zálivka a doplňování živin čili hnojení.

Vyvazování, odstřihávání odkvetlých květů, prořezávání a přesazování, prováděné ve správnou dobu, pak zajistí, aby rostliny během svého života v nádobě dobře prospívaly.
Rostliny v nádobách často trpí buď nedostatkem vody, nebo jejím nadbytkem. Oba extrémy přitom mohou být pro rostlinu osudné. Aby se voda v nádobách nezadržovala, musí být zajištěn její volný odtok. Ve dně nádoby musí být dostatek otvorů, které umožní přebytečné vodě odtékat. Předpokladem zajištění dostatečného přísunu vody je použití dostatečně velké nádoby, která umožní rostlině v rozumné míře růst. Při výsadbě použije správný substrát nebo alespoň kompost, který dobře zadržuje vodu -tím snížíte množství potřebné zálivky. Velmi účinné jsou také granule zadržující vodu, každá z nich dokáže zadržet až 400krát větší množství vody než je její vlastní hmotnost.


Jedná se o tzv. půdní kondicionér, který je na našem trhu znám především pod označením Terracottem. Vyvinuli jej vědci z univerzity v Gentu s původním záměrem pomoci při zalesňování suchých oblastí Mriky. Tento takřka zázračný výrobek brzy našel uplatnění na celém světě a k dostání je i u nás, a to i v malospotřebitelském balení. Terracottem se skládá z polymerů schopných zadržovat vodu a tu opět postupně rostlinám uvolňovat. Podobně je schopen zadržovat i hnojiva a aktivátory růstu. Rostliny přitom mohou polymerem snadno prorůstat a čerpat z něj podle potřeby vodu a živiny. Terracottem se často používá rovněž při realizaci střešních zahrad či při zakládání trávníků.


Pokud se rozhodnete Terracottem vyzkoušet při výsadbě a pěstování letniček v truhlících, nepotřebujete žádný návod. Stačí jen odměřené množství substrátu dobře promíchat s granulemi ( stačí dávka 5 g granulí na 1 litr substrátu). Rostliny po výsadbě vydatně zalijte, aby došlo k aktivaci všech složek přípravku. Terracottem se rozkládá jen zvolna po dobu až deseti let, proto je možné využít stejný substrát i v následujících letech, ale je nutné doplnit hnojivo.
Jinou možností, jak zajistit rostlinám v truhlících dostatek vody bez každodenního zalévání, je využití samozavlažovacích truhlíků nebo alespoň savých podložek, které se před osazením vkládají na dno nádob. Jedná se o speciální pěnové hmoty, které jsou schopny nasávat velké množství vody, tj. cca 6krát až 8krát více, než kolik váží. Touto vodou potom postupně zásobují zeminu, která je nad nimi.

Jako všechno živé i rostliny mohou mít své problémy. Když rostliny neprospívají, jsou první na vině škůdci a choroby, ale může zde být i mnoho jiných příčin, např. nesprávná výživa a zalévání, nevhodná půda nebo poškození vlivem povětrnostních podmínek. Prvním krokem k nápravě škod je přesné zjištění příčin daných potíží. Nedostatek živin se projevuje žloutnutím listů, případně žlutými skvrnami na listech. K nápravě většinou poslouží hnojivo obsahující stopové prvky. Vadnutí listů a stonků je často způsobeno nedostatkem vody li kořenů rostlin nebo naopak přemokřenou zeminou. Zastavení růstu může být způsobeno náhlým ochlazením, vystavením rostliny větru nebo nedostatkem živin v půdě. Mezi nejčastější škůdce patří slimáci, housenky a mšice. Z chorob jsou to padlí a rzi. Mějte proto připraveny i příslušné přípravky na ochranu rostlin.

Zdroj: Rok v zahradě, Radka Procházková a Marcela Novotná

Asarina - Asarina barclaiana Vás ochrání proti zvídavým pohledům sousedů . Není mrazuvzdorná, takže ji musíte vysévat každým rokem na jaře. Roste však velmi rychle a do léta dosáhne výšky až 3 metry. Proto jsem ji zařadil do balkonovek - pěstována na terase v patřičně velké nádobě nahradí tak často vysazované fazole. Ke svému šplhání potřebuje vhodnou oporu, kolem které ovíjí sví listové řapíky a kvete modrofialově, bíle, růžově, podle odrůdy. Nejvhodnější oporou jsou mřížové konstrukce nebo plot.

Stanoviště: vyžaduje světlé, slunné,snese i polostinné, odolává dobře větru
Pěstování: semena vyséváme při pokojové teplotě do malých 9cm květináčků do kypré výsevní zeminy. Jakmile dosáhnou sazeničky výšky 12cm, zaštípneme je aby se rozvětvily. K sazeničkám zapíchneme špejli, kolem které se mladé rostlinky budou ovíjet. Před výsadbou , která se provádí v polovině května musíme rostliny otužit uložením do světlé chldnější místnosti při teplotě asi 15stC. Při venkovní výsadbě do žardiniery o průměru 40 cm umístíme 5 - 6 sazenic a zajistíme jim oporu, po které se budou celé léto ovíjet. Zeminu udržujeme vlhkou ale ne přemokřenou, ihned můžeme začít s týdenním přihnojováním plným tekutým hnojivem 0,3%.
Ochrana před škůdci a chorobami : asarina je velmi odolnou rostlinou, netrpí na nemoce ani živočišné škůdce. Pokud by se snad vyskytly mšice, doporučuji provést postřik Pirimorem.

Asteriscus maritimus Jestliže milujete gazánie a vadí Vám, že se na noc a v pošmourném počasí zavírají, zakupte si Asteriscus maritimus původem z řeckého pobřeží. Mohli jste jej vidět možná i na Kanárských ostrovech. Českých názvů má několik, ale nejsem si jist, který je správným, tak jej neuvádím. Květina je stejně zářivá jako gazánie, ale jak bylo řečeno, květy jsou otevřeny bez ohledu na počasí. Jednou z nejvýraznějších a nejkrásnějších odrůd je " Gold coin " s velkými zlatožlutými úbory a rozložitým až převislým růstem.

Stanoviště: vyžaduje světlé, slunné, při nedostatku světla méně kvete , je odolný proti větru
Pěstování: sazenice vysazujeme do výživného, kyprého ale hodně jílu obsahujícího hlinitého substrátu. Rostlina je velmi robusní a potřebuje opravdu hodně živin. Proto ji hned po vysazení týdně, někdy i dvakrát týdně přihnojujeme plným hnojivem na květiny v koncentraci 0,3%. Zeminu udržujeme stále vlhkou, abychom předešli vyschnutí kořenového balu, což by mělo za následek žloutnutí listů a zpomalení jak růstu listů, tak omezení květní násady. Protože rostlina začne vytvářet velké semeníky a vysilovala by se tvorbou semen na úkor kvetení, musíme pravidelně odkvetlá květenství odstraňovat a zabránit tvorbě semeníků.Rostlina tak bude stále vytvářet nová a nová poupata a jestliže zakrátíme převislé výhony a přinutíme ji k rozvětvení, odmění se nám záplavou zářivě žlutých, jak slunce jasných květů. Doporučuji odrůdu " Gols Coin" nebo s menšími listy ale kompaktnější stavbou odrůdu " Gnom ".
Množení: je možné ze sklizených semen výsevem v březnu, vzešlé semenáčky přepícháváme do 9cm květináčků a umístíme na okenním parapetu, nebo vysejeme v dubnu přímo do záhonu a vyjednotíme je na 20cm..Sazenice doma vypěstované vysazujeme v polovině května. Řízkování v létě je velmi snadné, viz množení rostlin.
Ochrana před škůdci a chorobami : Pokud se vyskytnou na jaře mšice, používáme osvědčený Pirimor, na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite.

Pařížská kopretina - Argyranthemum frutescens předvádí svoji krásu v bílé, růžové a žluté barvě a pokud ji budete pravidelně celé léto přihnojovat, nebudete vědět co s květy, kterých tato pozoruhodná, z Kanárských ostrovů přivezená a v Evropě vyšlechtěná květina vyprodukuje neuvěřitelné množství. Do zahradních, dostatečně velkých nádob je ideální vitální růžová odrůda, do truhlíků kompaktní, ale menší odrůda bílá. Pokud budete odstraňovat odkvetlá květenství, pokvetou až do podzimu.Pařížská kopretina je excelentním středovým prvkem v zahradních květinových žardinierách, pokud odstraníme z několika hlavních stonků postranní výhony, vytvoří dlouhé stonky

Stanoviště: vyžaduje světlé, slunné, při nedostatku světla méně kvete, vítr snáší dobře
Pěstování: sazenice vysazujeme do univerzálního hlinitého substrátu. Po dvou týdne ji začneme přihnojovat tekutým hnojivem s dostatkem stopových prvků. Zeminu musíme udržovat vlhkou, přeschnutí kořenového balu mívá za následek zpomalení růstu a zastavení kvetení. Abychom udrželi trvalou násadu květů, musíme rostlinu včas zbavovat odkvetlých květenství a tím zabraňovat tvorbě semenných váčků. Na podzim v září přestaneme rostlinu hnojit, omezíme zálivku, seřízneme asi na 30cm a tak ji připravíme k přemístění do světlé chladné místnosti při teplotě okolo 5 - 10 stC, kde přezimuje za velmi mírné zálivky. Na jaře přezimované rostliny přesadíme do čerstvé zeminy a umístíme do teploty asi 18stC, kde dojde k narašení nových výhonů. V polovině května je možno umístit rostlinu na její letní stanoviště.
Množení: je možné ze sklizených semen výsevem v březnu, vzešlé semenáčky přepícháváme po několika do 9cm květináčků a umístíme na okenním parapetu. Do truhlíků nebo žardinier vysazujeme v polovině května. Řízkování je velmi snadné, viz množení rostlin.
Ochrana před škůdci a chorobami : v teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, kterou likvidujeme Mospilanem v opakovaných postřicích podle návodu výrobce. Pokud se vyskytnou na jaře mšice, používáme osvědčený Pirimor, na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite. Často se vyskytuje nádorovitost kořenů, způsobená přemírou zálivky.

Balkongold - Bidens - Trojzubec Zářivě žluté kaskády drobných kvítků, prolínajících se mezi převislými pelargoniemi. To je častý obrázek jedné z nejpopulárnějších truhlíkových květin v dnešní době. Bidens, obchodně v cizině a i u nás nazývaný Balkongold je převislá rostlina, vytvářející až dvoumetrové převisy se záplavou žlutých kvítků. Rostlina se sama čistí, vytváří sice semínka, ale ta nejsou klíčivá. Z toho vyplývá, že množení lze provádět jen řízkováním, ale to je tak rychlá a jednoduchá záležitost, že z jedné rostliny koupené začátkem dubna ve velkých obchodních centrech namnožíte desítky rostlin, schopných přes léto dohnat vše, co údajně zameškaly.

M n o ž e n í provádíme oddělením šlahouhu v délce asi 20cm, zbavíme ho lístků, třeba zdrhnutím. Kořeny rostlina vytváří totiž po celé délce ponořeného stonku a to velmi ochotně. Stejně lze množit umístěním řízku do květníčku, musíme ale velmi důkladně zalít a dbát na vysokou vlhkost substrátu. Z toho důvodu je množení ve vodě podstatně pohodlnější. Po přesazení do květnáčku můžeme rostlinu přihnojit a ta se nám odvděčí rychlým růstem a násadou květů. Stonky budou převislé, pevné a budou odolávat proti vylomení, což se nedá říci o Bidensu, jehož semínka se objevily v prodejnách semene a který kromě mnoha nectností, jako např. náhlé mrtvice s následných zvadnutím celé rostliny vytváří větší květy a roste směrem vzhůru s následným vylomením stonku při pokusu o převis.Takže zůstaneme u klasiky z Rakouska a budeme se těšit na nádherné kaskády, které se zde pokusím vytvořit. A teď pozor na zásadní věc: Balkongold je neuvěřitelně žíznivá rostlina. Její spotřeba je oproti pelargoniím podle mého odhadu nejméně čtyřnásobná, její žízeň je neukojitelná. Nechat ji přes týden bez zálivky na chatě znamená zcela jistý konec její krásy. V případě napadení mšicemi doporučuji použít Pirimor.

 

Netýkavka balzamína / Impatiens /. - Nádherná barva balzamín uspokojí i nejnáročnější milovníky exotických barev. Nejžádanější jsou kultivary s růžovým, bílým nebo sytě lososovým květem. Tyto nenáročné rostliny jsou každým jarem na trhu v nepřeberném množství, ale když si chcete vyzdobit stůl takovými krasavicemi už brzy zjara, musíte koupit v pěstitelském závodě nebo ve velkém supermarketu nakvetlou matečnici ...

Ty moje na fotografiích pocházejí z Pěstitelského ústavu v Průhonicích u Prahy. Pěstování balzamín je vcelku nenáročné. Balzamína s dužnatými listy, kterou vidíte na obrázcích musí být na světlém stanovišti, chráněném před přímým sluncem. Substrát musíte udržovat stále vlhký, rostlinu chránit před přelitím a každý týden přihnojovat plným hnojivem. S umístěním ven vůbec nepospíchejte.Při zasažení mrazem hynou její vodnaté tkáně ihned.

Množení: Velmi jednoduchým způsobem je řízkování vrcholových řízků za třetí dvojicí listů. Při použití růstového stimulátoru a ochranného plastikového víčka či igelitového pytlíku či pro udržení vzdušné vlhkostije účinnost téměř 100%. Musíte dbát na ochranu před přehřátím, tedy zásadně umístit do stínu. Jinak se se všemi řízky rozloučíte během jednoho dne.Řízky je také možno množit ve vodě, kdy toto nebezpečí odpadá a teprve po vzejití kořenů jsou rostliny přesazovány do kyprého, výživného substrátu. Pokud si chcete vypěstovat rostliny z výsevu, je vhodné vysít semena již v březnu do mističek na okenním parapetu. Kultivary, které nemají vodnaté dužnaté listy se vysazují do záhonů ve sponu 30cm. Kvetou od července do října a dosahují výšky půl metru.

Největší starost přináší přezimování rostlin, protože balzamína nesnáší teplotu pod 8stC. Množství rostlin ponechaných ve studených říjnových nocích přes noc venku se takto znehodnotí. Proto už v září rostlinu ostříháme podobně jako pelargonii zonale a přeneseme do místnosti. Ve fázi odpočinkového cyklu rostlina nevyžaduje zláštní péči, zálivka je mírná a rostlinu je občas nutné zkontrolovat, zda se na jejich lístečcích / které se vyskytují a vegetují přes celou zimu / neobjeví mšice.Ty likvidujeme Primorem


Brachykome / Brachycome multifida / - V posledních letech se začínají truhlíky chlubit několika druhy osázených rostlin. Za tuto pestrobarevnost vděčíme i nově dovážené květině brachykome. Ve své původní vlasti - Austrálii roste jako skalnička a pro svoje vynikající vlastnosti a bujné kvetení od jara do podzimu si získává stále větší oblibu mezi zájemci o truhlíkové květiny. Hodí se skvěle i do závěsných nádob. Vytváří za sezónu tisíce květů.

Stanoviště: vyžaduje světlé stanoviště, slunečné
Množení: velmi snadno vrcholovými řízky ve vodě nebo v substrátu při teplotě okolo 20 stC.
Pěstování: vydatná zálivka a týdenní přihnojování hnojivem na květiny
Ochrana před škůdci a chorobami : příliš lehký substrát způsobuje žloutnutí listů, nemá ráda přeschnutí kořenového balu


Diascie, ostruhatka - Diascia - Diascie je jemná mozaikovitá trvalka, která v závěsném květináči působí velmi jemně a elegantně. Vytváří bezpočet malých, růžově zbarvených kvítků, pod kterými zcela zmizí její zelené lístky. Kromě malé letní přestávky kvetou tyto rostliny od května až do zámrazu a jejich velkou předností je odolnost proti přísušku, který jim spíše prospívá. Diascie je ideální rostlinou k pěstování v závěsných nádobách.

Stanoviště: světlé, polostinné, je odolná proti větru
Pěstování: sazenice vysazujeme do slabě kyselého hlinitého substrátu, podobně jako surfinie. Po dvou týdne ji začneme přihnojovat tekutým hnojivem s dostatkem železa, bez něhož rostliny trpí chlorózou, projevující se žloutnutím listů a omezenou květní násadou.Zeminu nemusíme udržovat vlhkou, přeschnutí kořenového balu rostlině příliš neuškodí, naopak, podpoří její násadu květů.Při vysokých letních teplotách si dascie udělá malou přestávku, kterou využijeme k jejímu zastřižení asi o třetinu. Potom nakvete ještě více než v první polovině léta. Rostliny jsou trvalé, proto je můžeme přezimovat, když jsme v září ubrali hnojivou zálivku, přes léto prováděnou jednou týdně, rostlinu seřízneme asi na 30cm a uložíme ve světlé chladné místnosti při teplotě okolo 10 stC. Zálivku během zimních měsíců velmi omezíme - rostlina je citlivá na přílišnou vlhkost, následkem které se může objevit šedá plíseň. Na jaře přezimované rostliny přesadíme do čerstvé zeminy a u umístíme do teploty asi 18stC, kde dojde k narašení mových výhonů. V polovině května je možno umístit dascii na její letní stanoviště.
Množení: . řízkování je velmi snadné, viz množení rostlin.
Ochrana před škůdci a chorobami : v teplých podmínkách přezimování v místnosti nebo skleníku se může objevit molice skleníková, kterou likvidujeme Mospilanem v opakovaných postřicích podle návodu výrobce. Pokud se vyskytnou na jaře mšice, používáme osvědčený Pirimor, na svilušky, vyskytující se v příliš suchém a teplém vzduchu nasadíme přípravek Omite. V příliš vlhkých a přitom chladných podmínkách se objevuje plíseň šedá.Proto doporučuji preventivně použít některý z uvedených fungicidů.


Drchnička velkokvětá / Anagallis monellii / - je při dobré péči vhodnou balkonovou rostlinou pro polostinná i stinná stanoviště. Pokud Vám ovšem nebude vadit že její květy, které se na noc uzavírají zůstanou uzavřené i při špatném a podmračeném počasí a při dešti. Přímé slunce po celý den tyto rostliny nesnášejí, neudrží dlouho květy. Rostliny nejsou odolné ani proti větru, který rovněž ničí jejich květy. Pokud se Vám podaří splnit náročné požadavky, odmění Vás rostliny krásnými modrými nebo zářivě oranžovými dvoucentimetrovými kvítky na čtyřiceticentimetrových, křehkých výhonech.

Stanoviště: vyžaduje polostnné až stinné, ale s dostatkem světla, chráněné před příliš silným větrem
Pěstování: sazenice vysazujeme v polovině května do dobře propustného substrátu s vysokým obsahem startovacích živin. V truhlících musíme provést dobrou drenáž, protože rostliny citlivě reagují na přemokření žloutnutím listů, hnilobou kořenů a následným úhynem. Přísušky však také nesnáší a proto klade na pěstitele velké nároky na každodenní péči, aby zemina byla stále vlhká. Protože rostlina roste dost řídce, je vhodný zpětný řez, po kterém následuje obrost , tvorba postranních výhonů a zvýšená násada poupat, následně i větší množství květů. Rostlina kvete od května do října.Hnojíme za 6 týdnů od výsadby jednou týdně standartním tekutým hnojivem na květiny.
Ochrana před škůdci a chorobami : na často se vyskytující mšice používáme osvědčený Pirimor, na třásněnky poškozující květy některý z insekticidů .

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

žluté květiny

(Klára, 10. 4. 2016 20:50)

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na obrázek nad komentářem na vašich stránkách, kde je hezká barevná kombinace květin. Modré květiny budou zřejmě drchničky velkokvěté, nevím však, jak se jmenují žluté květiny.
Děkuji za radu.
Klára

Re: žluté květiny

(Beranová, 11. 4. 2016 16:34)

Dobrý den, zadala jsem do google "žlutá letnička" a nejvíc se mi zdála podobná Hvězdička přímořská - více informací na http://www.garten.cz/a/cz/6257-asteriscus-maritimus-hvezdicka-primorska/.
Zdravím z Hajan Beranová

Milion Bells na balkoně

(Standa, 29. 4. 2013 21:03)

Dobrý den
Prosím o radu , mám poprvé Milion Bells na balkoně v bytovce a natočený na jih . Kytkám jsem koupil substrát na Surfinie Petonie s přídavkem železa . Mám nový samozavlažovací truhlíky s knoty Floria Siesta ve kterých byl balíček 40 g multicote NPK 18-6-12 + 2MgO+ME akorát na ten truhlík 10 l a píší - jedna dávka působí 6 měsíců , chrání proti přehnojením i nedostatkem hnojiva . Vše jsem promíchal a dal do truhlíku a zasadil Milion Bells .
Prosím a ted otázka na peníze nekoukejte jen kvalitní věci doporučte
1. musím ještě přihnojovat a čím ? ( Kristalon Plod a květ )
2. kdy se mají Milion Bells zaštipovat po vysazení a do kdy ?
3. čím je chránit proti škůdcům a nebo nic ? ( Mospilan 20 sp )
4.čím je chránit proti houbě atd nebo nic ?
5. nebo to mám v těch věcech už co jsem do toho nasypal ?
Děkuji moc za ochotu a čas strávený se mnou
Standa
wrc@blatna.net

Re: Milion Bells na balkoně

(Beranová, 29. 4. 2013 22:02)

Dobrý večer, myslím, že odpovědi na Vaše otázky najdete na tom to odkazu: http://www.chovatelka.cz/clanek/pestujeme-milion-bells. přeji krásné květy a radost z pěstování. Zdraví Beranová