Jahodník popínavý a další - rady
1.Jak se pěstuje popínavý jahodník?V minulosti firmy Direct shopping a Fast mail service propagovaly v reklamě odrůdu Mount everest (foto z francouzského portálu) a označili ji za popínavou, ovšem v pravém slova smyslu žádný popínavý či pnoucí jahodník neexistuje. Jsou jen tzv. převislé odrůdy, které patří mezi stáleplodící a zároveň tvoří spoustů plodonosných šlahounů. Ty se buď nechají viset z květináče (od toho pojem převislé), anebo se vyvazují na oporu, např. bambusové tyče. K tomuto převislému způsobu pěstování se nejlépe hodí odrůda Mara de bois , nebo Super star .
Návod k pěstování:
2.Které odrůdy pěstovat, aby byla sklizeň po dlouhé období?V části doporučené sestavy odrůd se sklizní po celé vegetační období jsou uvedeny 3 sestavy, které spolehlivě zajistí dlouhou sklizeň. S odrůdami Honeyoe , Pegasus a Lidka lze mít sklizeň jahod již od poloviny května až do prvního podzimního mrazíku. Toto prodloužení si však vyžaduje dva zásahy při pěstování.
Při výběru uvedených odrůd Honeyoe, Pegasus a Lidka je zohledněn především tzv. průběh plodnosti, dále velikost plodů a celkové hodnocení. Orientační graf průběhu plodnosti:
![]() 3.Jak zazimovat jahodník?Zazimování je důležité nejen pro samotné přežití zimního období, ale také pro eliminaci chorob a škůdců. Nejčastěji je jahodník poškozen vymrznutím, které úzce souvisí s příjmem půdní vlhkosti. Je-li kořenový systém vitální v hloubce, kde teplota neklesne pod -15°C, pak jahodník přečká zimu bez poškození. Nejodolnější odrůdou je Senga sengana , která tvoří velmi bohatý kořenový systém. Opatření před zimou:
|
|
Zdroj: http://www.jahody.unas.cz/
Jahodárny
vloženo: 16.5.2009 | Vladimír Holaň | Jahodárny
aktualizováno: 25.3.2010
Přehled 58 jahodáren v České republice.
Zobrazit místo Jahodárny na větší mapě.