Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak pěstovat Amarilis

8. 12. 2009

 http://www.regalarflores.net/images/amarilis-rojos.jpg

Jak pěstovat hvězdník po celý rok

  Zima-jaro

 

   Přesazování: nejvýhodnější doba pro skončení vegetačního klidu je polovina února ale může se pohybovat od začátku prosince až do konce dubna. Obyčejně když cibule amarylisu začíná samovolně rašit, přesadí se do květináče s přibližně 2,5 cm volného prostoru na obě strany a výškou tak, aby vyčnívala 1/2 až 2/3 nad povrchem substrátu.  Hlína se s citem smáčkne. Při velkém květu by se mohla celá rostlina vyvrátit. Váha jednoho kvetoucího stvolu může dosahovat až 350g. Přivázání k tyčce je někdy potřebné.   Zemina se smíchá ze staré listovky, pařeništní země, drnovky a písku. 2:1:1:1 (starý způsob). Směs by měla být slabě kyselá v rozmezí 6-6,8. Dnes je možno použít některý z pokojových substrátů.  Do spodní části květináče přimícháme hrubý říční písek, perlit nebo jiný podobný drenážní materiál. Drenáž chrání kořeny, které potřebují kyslík před hnilobou. Výhodné jsou květináče z pálené hlíny pro svoje samoregulační schopnosti pří nadměrné vlhkosti substrátu.

  Zalévání: hvězdník se po přesazení postaví na světlo při pokojové teplotě 20-23 oC. Cibuli, která po zimním spánku ještě neraší, můžeme přinutit k vegetaci přenesením do teplé místnosti a zalitím. Obvykle teplo, slunce a voda bude vybízet k jeho růstu. Zpočátku se zalévá velice málo. První zalití je možno provést po přesazení, další s odstupem přibližně 7-10 dní.  Kdyby se začalo intenzivně zalévat ihned, jakmile jsme zjistili náznak stvolu a rašení listů, nebo dokonce nerašící cibuli, obrovsky hrozí vznik hniloby, jak kořenů, tak vlastní cibule a  může rostlinu úplně zničit. Není schopna spotřebovat nadměrné množství vody a hvězdník přestane růst. Teprve když je květní stvol již celý vidět a začínají vyrůstat nové listy, zálivka se zvýší. Při vegetaci je vždy potřeba sledovat vlhkost substrátu a zalévat např. jednou za tři dny, až když povrch hlíny zaschne do hloubky 1 až 2 cm. Nikdy se nesmí zalévat na špičku cibule.

  Podle doby výsadby a použité teploty, amarylka vykvete za 1 až 3 měsíce. Po přesazení a během kvetení nehnojíme,
hvězdník nemá  ještě dostatečně vyvinuté kořeny. Některým rostlinám vyrostou listy a květní stvoly tak vysoké, že se mohou pod svojí váhou začít ohýbat. Potom je lepší stvol, popřípadě i listy, přivázat k tyčce tak, aby se květ pod svojí váhou nezlomil. Odkvetlé stvoly je nutno odstranit dříve, než vytvoří semena. Stvol se odřízne asi 3 cm nad cibulí nejlépe směrem od listů, aby nedošlo k jejich poranění.

http://www.amarilis.estranky.cz/img/mid/5/amarilis-5.jpg

  Léto

   Umístění: po odkvětu, jak začnou růst nové listy se hvězdníku postupně přidává vláhy. V letním období, když noční teploty neklesají pod 10 oC,  je možné umístění venku.  Amarylka je subtropická rostlina, která potřebuje prodlouženou vegetační dobu, která by měla trvat přibližně 8 měsíců. V průměrném domově pro ni není dostatek světla a proto cibulky potřebují výsluní během léta. Snese i silnější oslunění, které jí prospívá. Naproti tomu za oknem na jižní straně může býti slunce až příliš a následkem toho dochází  ke žloutnutí a usychání listů.  Potom je lepší mírné zastínění. Při studeném a deštivém počasí je lepší dát rostlinu na suché chráněné místo. Horký víkend bez vody neublíží, ale delší dobu v mokré půdě způsobí hnití kořenů a tyto podmínky zvýší pravděpodobnou citlivost na různé parazity a také plísňové, infekční a houbové onemocnění.

   Přihnojování: během vegetace je potřeba začít s přihnojováním, aby narostlo dostatek pěkných listů. Listy totiž vytvářejí látky potřebné pro cibuli, která je ukládá, aby příští rok opět nádherně kvetla. Cibule by měla narůst přibližně o 1cm průměru za rok. Starší cibule již rozměr příliš nemění. Živiny dodáváme nejlépe každý týden roztokem organického popř. minerálního hnojiva s minimálním obsahem vápníku.  V prodeji je velké množství hnojiv pro pokojové rostliny,  např. OBM, AB-extrakt nebo Kristalon aj. V první polovině vegetace přijímají cibuloviny především dusík, potřebný pro růst zelených částí rostlin. V druhé polovině vegetace od začátku června se zvyšuje příjem fosforu a draslíku, které podporují vyzrávání cibule. Vhodné hnojivo je např. Kristalon plod a květ, AB-extrakt balkónové květiny. Vyzrálý hvězdník lépe odolává chorobám a vysychání při vegetačním klidu.

 http://croom.files.wordpress.com/2009/03/amarilis-2.jpg?w=640

 Podzim-zima

   Vegetační klid: s nástupem podzimu přibližně v měsíci září, když nejstarší okrajové listy začnou pozvolna samovolně žloutnout, ubíráme vláhu a přestaneme přihnojovat. Pozvolné žloutnutí listů urychlíme dalším odnímáním vláhy, až nakonec zálivku úplně zastavíme. Jinak cibule hvězdníků mohou být venku na slunci, dokud noční teplota neklesá pod 10 oC.
  Cibule necháme v květináčích a na zimní období od října do ledna až února je uložíme v suché místnosti, třeba i tmavé (není nutné) s teplotou 8–14 oC. Nesmí klesat pod 5 oC a  teplota nad 12 o C již může podporovat rašení. Idealní je 10 o C. Odpočinek má být nejméně tři měsíce. V té době se nesmějí cibulky amarylisů takřka vůbec zalévat. Doporučuje se maximálně jednou za měsíc, nejlépe do misky, aby nezaschly kořeny (pozor na hniloby a plísně), anebo místo zalévání  udržovat vlhkost místnosti 65% - 70%. Při plánovaném dlouhodobém skladování cibulí (s termínem na léto) se při objevení květních poupat  sníží teplota na 5 oC a udržuje se až do výsadby. Někteří pěstitelé přesazují na podzim v říjnu nebo začátkem listopadu (v závislosti na umístění a teplotě). Vyšetří se kořeny na parazity, onemocnění nebo hniloby. Zdravé kořeny jsou bílé.  Uschlé, a nemocné se odstraní. Je-li vše v pořádku, hvězdník se dá zpět do květináče s novou zeminou.

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Co s ním?

(Marunka, 22. 3. 2014 16:44)

Na podzim dejte do sklepa do tmy a chladu.Nezalévám,v únoru ho očistím přihnojím a dám na světlo.Krásně pak kvete.

Amarilis

(Jitka, 8. 11. 2013 10:54)

Prosim lze někde sehnat tento růžovej amarilis?Mate ho někdo budu vděčna a popřípadě alespon jmeno toho růžového Jitule

Re: Amarilis

(Beranovi, 8. 11. 2013 12:59)

Dobrý den, prodej Amarylis (vč. růžové varianty) jsem našla na této stránce: http://www.lukon-glads.cz/amaryllis-18. Zdravím z Hajan. Beranová

toto

(Katka, 24. 3. 2013 10:58)

http://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&docid=GOYpu4bQpCISrM&tbnid=0xvX0R6gjeyWhM:&ved=0CAUQjRw&url=http%3A%2F%2Fwww.ireceptar.cz%2Fzahrada%2Fpokojove-rostliny%2Fpestovani-phalaenopsis-neboli-murovce%2F&ei=KM5OUabRHsfdswaazICADw&bvm=bv.44158598,d.bGE&psig=AFQjCNHCkN1qByYmdBRgg8NBN8sB010_qQ&ust=1364205476141448

Pomoc.

(Hana, 24. 3. 2013 10:55)

Prosím o radu babička ustrihla amarelis rukou stan se neco ?? .D

Re: Pomoc.

(Katka, 24. 3. 2013 10:56)

Ano stalo se nemusí se stát že pokvete ale nic tak moc to není

prosím o radu

(CSISZAR, 29. 4. 2012 17:14)

u cibule amaryllis opadaly obalové slupky je to závada.? děkuji za odpověď gaci@volny.cz

Re: prosím o radu

(Beranovi, 29. 4. 2012 22:08)

Dobrý den, nevíme, jak vám poradit, ale doporučujeme diskusní forum na téma amarilis na: http://www.zahrada.cz/vyhledavani/?retezec=amarilis&odkud=uvodni_stranka&submit=Vyhledat. - snad najdete odpověď na váš problém. Zdravíme z Hajan

Re: prosím o radu

(Daša, 6. 1. 2013 20:46)

dostala jsem na vánoce amaryllis ještě kvete,co mám dělat po odkvětu?

Re: Re: prosím o radu

(Beranová, 6. 1. 2013 21:07)

Dobrý den, vše je v testu: Odkvetlé stvoly je nutno odstranit dříve, než vytvoří semena. Stvol se odřízne asi 3 cm nad cibulí nejlépe směrem od listů, aby nedošlo k jejich poranění.
Vše dělejte jak je uvedeno a věřím, že budete mít z darované květiny léta radost. Zdravím Beranová

amaryllis

(DASA, 6. 1. 2013 20:43)

Dostala jsem na vánoce amaryllis,ještě kvete.Co mám dělat po odkvetu?

nádhera

(Hanzlova, 29. 12. 2012 16:21)

Letos mi vykvetly 2 skěty po 4zvonech

Jak pěstovat amarylis?

(Stáňa, 15. 1. 2012 16:47)

Přivezla jsem si loni v květnu cibulky amarylisu z Madeiry. Nechala jsem je odpočívat a v prosinci jsem je zasadila podle návodu, málo jsem je zalévala. Ale místo stvolu s květem vyrostly u všech 4 cibulek pouze listy. Nevím, co jsem udělala špatně. Můžete mně poradit?
Děkuji.

Amarilis

(Aneta, 24. 2. 2011 12:50)

Dobry den, jak podepru listy od amarilisu.

Re: Amarilis

(Beranovi, 24. 2. 2011 13:53)

Dobrý den, nemáme s ním zkušenost, ale zkuste stránky:
http://www.amarylis.estranky.cz/clanky/pestovani_hippeastrum.html
http://www.ceskestavby.cz/rostliny/amarylis-hippeastrum/
nebo
http://www.pokojoverostliny.cz/forum/orchideje/amarylis-165442-265/?stranka_oblast=

na těchto stránkách jsou informace, ale hlavně se můžete zapojit do diskuze, nebo požádat o ně. Přejeme radost z pěstování a zdravíme z Hajan.
P.S. Zkuste najít na netu ještě další stránky o pěstování, pokud Vám tyto nepomohou, nebo ze obraťte mailem na některé profíky - zahradnictví.