Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak pěstovat Amarilis

8. 12. 2009

 http://www.regalarflores.net/images/amarilis-rojos.jpg

Jak pěstovat hvězdník po celý rok

  Zima-jaro

 

   Přesazování: nejvýhodnější doba pro skončení vegetačního klidu je polovina února ale může se pohybovat od začátku prosince až do konce dubna. Obyčejně když cibule amarylisu začíná samovolně rašit, přesadí se do květináče s přibližně 2,5 cm volného prostoru na obě strany a výškou tak, aby vyčnívala 1/2 až 2/3 nad povrchem substrátu.  Hlína se s citem smáčkne. Při velkém květu by se mohla celá rostlina vyvrátit. Váha jednoho kvetoucího stvolu může dosahovat až 350g. Přivázání k tyčce je někdy potřebné.   Zemina se smíchá ze staré listovky, pařeništní země, drnovky a písku. 2:1:1:1 (starý způsob). Směs by měla být slabě kyselá v rozmezí 6-6,8. Dnes je možno použít některý z pokojových substrátů.  Do spodní části květináče přimícháme hrubý říční písek, perlit nebo jiný podobný drenážní materiál. Drenáž chrání kořeny, které potřebují kyslík před hnilobou. Výhodné jsou květináče z pálené hlíny pro svoje samoregulační schopnosti pří nadměrné vlhkosti substrátu.

  Zalévání: hvězdník se po přesazení postaví na světlo při pokojové teplotě 20-23 oC. Cibuli, která po zimním spánku ještě neraší, můžeme přinutit k vegetaci přenesením do teplé místnosti a zalitím. Obvykle teplo, slunce a voda bude vybízet k jeho růstu. Zpočátku se zalévá velice málo. První zalití je možno provést po přesazení, další s odstupem přibližně 7-10 dní.  Kdyby se začalo intenzivně zalévat ihned, jakmile jsme zjistili náznak stvolu a rašení listů, nebo dokonce nerašící cibuli, obrovsky hrozí vznik hniloby, jak kořenů, tak vlastní cibule a  může rostlinu úplně zničit. Není schopna spotřebovat nadměrné množství vody a hvězdník přestane růst. Teprve když je květní stvol již celý vidět a začínají vyrůstat nové listy, zálivka se zvýší. Při vegetaci je vždy potřeba sledovat vlhkost substrátu a zalévat např. jednou za tři dny, až když povrch hlíny zaschne do hloubky 1 až 2 cm. Nikdy se nesmí zalévat na špičku cibule.

  Podle doby výsadby a použité teploty, amarylka vykvete za 1 až 3 měsíce. Po přesazení a během kvetení nehnojíme,
hvězdník nemá  ještě dostatečně vyvinuté kořeny. Některým rostlinám vyrostou listy a květní stvoly tak vysoké, že se mohou pod svojí váhou začít ohýbat. Potom je lepší stvol, popřípadě i listy, přivázat k tyčce tak, aby se květ pod svojí váhou nezlomil. Odkvetlé stvoly je nutno odstranit dříve, než vytvoří semena. Stvol se odřízne asi 3 cm nad cibulí nejlépe směrem od listů, aby nedošlo k jejich poranění.

http://www.amarilis.estranky.cz/img/mid/5/amarilis-5.jpg

  Léto

   Umístění: po odkvětu, jak začnou růst nové listy se hvězdníku postupně přidává vláhy. V letním období, když noční teploty neklesají pod 10 oC,  je možné umístění venku.  Amarylka je subtropická rostlina, která potřebuje prodlouženou vegetační dobu, která by měla trvat přibližně 8 měsíců. V průměrném domově pro ni není dostatek světla a proto cibulky potřebují výsluní během léta. Snese i silnější oslunění, které jí prospívá. Naproti tomu za oknem na jižní straně může býti slunce až příliš a následkem toho dochází  ke žloutnutí a usychání listů.  Potom je lepší mírné zastínění. Při studeném a deštivém počasí je lepší dát rostlinu na suché chráněné místo. Horký víkend bez vody neublíží, ale delší dobu v mokré půdě způsobí hnití kořenů a tyto podmínky zvýší pravděpodobnou citlivost na různé parazity a také plísňové, infekční a houbové onemocnění.

   Přihnojování: během vegetace je potřeba začít s přihnojováním, aby narostlo dostatek pěkných listů. Listy totiž vytvářejí látky potřebné pro cibuli, která je ukládá, aby příští rok opět nádherně kvetla. Cibule by měla narůst přibližně o 1cm průměru za rok. Starší cibule již rozměr příliš nemění. Živiny dodáváme nejlépe každý týden roztokem organického popř. minerálního hnojiva s minimálním obsahem vápníku.  V prodeji je velké množství hnojiv pro pokojové rostliny,  např. OBM, AB-extrakt nebo Kristalon aj. V první polovině vegetace přijímají cibuloviny především dusík, potřebný pro růst zelených částí rostlin. V druhé polovině vegetace od začátku června se zvyšuje příjem fosforu a draslíku, které podporují vyzrávání cibule. Vhodné hnojivo je např. Kristalon plod a květ, AB-extrakt balkónové květiny. Vyzrálý hvězdník lépe odolává chorobám a vysychání při vegetačním klidu.

 http://croom.files.wordpress.com/2009/03/amarilis-2.jpg?w=640

 Podzim-zima

   Vegetační klid: s nástupem podzimu přibližně v měsíci září, když nejstarší okrajové listy začnou pozvolna samovolně žloutnout, ubíráme vláhu a přestaneme přihnojovat. Pozvolné žloutnutí listů urychlíme dalším odnímáním vláhy, až nakonec zálivku úplně zastavíme. Jinak cibule hvězdníků mohou být venku na slunci, dokud noční teplota neklesá pod 10 oC.
  Cibule necháme v květináčích a na zimní období od října do ledna až února je uložíme v suché místnosti, třeba i tmavé (není nutné) s teplotou 8–14 oC. Nesmí klesat pod 5 oC a  teplota nad 12 o C již může podporovat rašení. Idealní je 10 o C. Odpočinek má být nejméně tři měsíce. V té době se nesmějí cibulky amarylisů takřka vůbec zalévat. Doporučuje se maximálně jednou za měsíc, nejlépe do misky, aby nezaschly kořeny (pozor na hniloby a plísně), anebo místo zalévání  udržovat vlhkost místnosti 65% - 70%. Při plánovaném dlouhodobém skladování cibulí (s termínem na léto) se při objevení květních poupat  sníží teplota na 5 oC a udržuje se až do výsadby. Někteří pěstitelé přesazují na podzim v říjnu nebo začátkem listopadu (v závislosti na umístění a teplotě). Vyšetří se kořeny na parazity, onemocnění nebo hniloby. Zdravé kořeny jsou bílé.  Uschlé, a nemocné se odstraní. Je-li vše v pořádku, hvězdník se dá zpět do květináče s novou zeminou.

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Super info

(Marcela, 20. 2. 2022 8:25)

No konečně, kvalitní informace a rady, děkuji.

Super info

(Marcela, 20. 2. 2022 8:24)

No konečně, kvalitní informace a rady, děkuji.

Amarilis

(Aneta, 24. 2. 2011 12:50)

Dobry den, jak podepru listy od amarilisu.

Re: Amarilis

(Beranovi, 24. 2. 2011 13:53)

Dobrý den, nemáme s ním zkušenost, ale zkuste stránky:
http://www.amarylis.estranky.cz/clanky/pestovani_hippeastrum.html
http://www.ceskestavby.cz/rostliny/amarylis-hippeastrum/
nebo
http://www.pokojoverostliny.cz/forum/orchideje/amarylis-165442-265/?stranka_oblast=

na těchto stránkách jsou informace, ale hlavně se můžete zapojit do diskuze, nebo požádat o ně. Přejeme radost z pěstování a zdravíme z Hajan.
P.S. Zkuste najít na netu ještě další stránky o pěstování, pokud Vám tyto nepomohou, nebo ze obraťte mailem na některé profíky - zahradnictví.

Re: Amarilis

(J.Jarka, 14. 1. 2022 12:25)

Prosím o radu, 5.1. jsem odstřihla květy (2) a nevím co dál (umístění, zalévání a podobně) aby vydržel a opět vykvetl. Děkuji.

erectile lubricants

(hydroxychloroquine sulfate 200mg, 14. 8. 2021 22:50)

hydroxychloroquine treats what https://plaquenilx.com/# hydroxycloro

cialis for recreational use

(PaseHoame, 18. 3. 2021 0:18)

https://vsdoxycyclinev.com/ - doxycycline monohydrate canada

dotaz

(Eva Kášová, 20. 2. 2021 17:58)

Pěstuji amarylis ve vodě, potřebuji poradit co s ním po odkvětu. Děkuji

Amarilis

( S.Skalská , 3. 1. 2017 16:28)

Dobrý den.Prosim o radu.Amarilis mě právě odkvetl,jak mám postupovat,aby mě kvetl zase na příští vánoce? Děkuji S.

Re: Amarilis

(Beranová, 4. 1. 2017 12:54)

Dobrý den, vyčerpávající návod najdete např. na stránce: http://www.ireceptar.cz/zahrada/pokojove-rostliny/jak-pestovat-hvezdnik-zvany-tez-amarylka-aby-kazdy-rok-znovu-kvetl/. Přeji úspěch v pěstování a zdravím z Hajan Beranová

Re: Amarilis

(Ivet, 5. 2. 2017 12:03)

Cibulky amarilisu jsem dostala asi pred 15 lety.Protoze jsem nemela zadne zkusenosti a kolegine od ktere jsem je dostala zemrela a nikdo jiny me nedokazal poradit tak jsem je pestovala jak se rika na list. Manzel me porad kritizoval ze mam kvitek uz dost a ze to nema cenu pestovat letos se me amarilis odvdecil tim ze po tolika letech konecne vykvetl a stalo to za to . Kvety byly vetsi jak dlan a ted kdyz odkvetly rasi dalsi stonek s kvety.Vzdy si vzpomenu na to co me ta kolegine rikala: blby zahradnik ma ty nejvetsi brambory.Nikdy jsem to nebrala jako urazku ale smala jsem se tomu.Nemela jsem nikdy zadnou odbornou radu ale delala jsem vse podle sebe.Zkuste to taky a treba se nebudete stacit divit. Ne bude to hned ale ja cekala 15 let.

Re: Amarilis

(Maruška Kašparová, 8. 3. 2017 14:58)

Dobrý den, moje rada je, nechte stvol po odkvětu zasychat až je zaschlý asi tak 10cm tak ustřihněte a dál amarilis zalívejte do misky asi srpen zálivku ubírejte a měli by začínat usychat listy ale netrhejte je později zálivku žádnou, v listopadu je dám do sklepa nezalévám a v lednu je přinesu do bytu a pomalu začnu se zálivkou, suché listy odstraním a na východní stranu dám, někdy mi vyleze už poupě a někdy pár listů a ze strany leze poupě. Letos mam 5 které pokvetou. Pošlete mail pošlu květ zdraví Kašparová

Amarilis

(Libchen, 13. 6. 2016 23:15)

Po zimním spánku jsem dala amarilis na teplo a světlo, zalila a začaly růst listy, stvol na květ nikde, má 3 dlouhé listy už asi dva měsíce a nic se neděje.Co dělám špatně? Bude kvést? Zalévám 1x týdně do misky pod květináč, nehnojím, stojí na okně - slunce má dost. Děkuji za případnou radu.

Re: Amarilis

(Beranová, 14. 6. 2016 7:38)

Dobrý den, doporučuji stránku: http://www.ireceptar.cz/zahrada/pokojove-rostliny/atraktivni-hvezdnik-amarylis-kvete-jen-pri-vhodnem-pestovani/
nebo
http://www.amarylis.estranky.cz/clanky/pestovani_hippeastrum.html
event. diskuzní forum http://forum.abecedazahrady.dama.cz/viewtopic.php?f=110&t=100010&st=0&sk=t&sd=a

Re: Re: Amarilis

(Libchen, 18. 6. 2016 19:04)

Děkuji za radu, i když ten druhý odkaz není již k dispozici :( Tak uvidím, co bude dál, ještě jednou díky a hezký den, Libchen

Re: Amarilis

(maruška Kašparová, 13. 11. 2016 15:56)

moje rada, asi v půli listopadu dám amarilis do chladného sklepa, ale před tím hodně málo zalévat a žádné listy neodtrhávejte ona si z nich vytáhne ještě veškeré živiny a pak listy zežloutnou. Asi v lednu amarilis přinesu ze sklepa dám na jižní či východní okno a pomalu začínám zalévat, ale jen! do misky . Během čtrnácti až tří neděl začne z cibule rašit nejprve poupě květu a za ním listy a pak přihnojím tyčinkami 2-3 na květník , malé cibule nekvetou ale větší mě vždy nádherně kvetou .

Re: Amarilis

(maruška Kašparová, 13. 11. 2016 16:04)

moje rada, asi v půli listopadu dám amarilis do chladného sklepa, ale před tím hodně málo zalévat a žádné listy neodtrhávejte ona si z nich vytáhne ještě veškeré živiny a pak listy zežloutnou. Asi v lednu amarilis přinesu ze sklepa dám na jižní či východní okno a pomalu začínám zalévat, ale jen! do misky . Během čtrnácti až tří neděl začne z cibule rašit nejprve poupě květu a za ním listy a pak přihnojím tyčinkami 2-3 na květník , malé cibule nekvetou ale větší mě vždy nádherně kvetou .

AMARILIS

(MARCELA, 8. 1. 2016 14:34)

DOBRÝ DEN,DÁ SE AMARILIS PO ODKVĚTU UCHOVAT DO DALŠÍHO KVETENÍ V PAPÍROVÉM PYTLÍKU.DĚKUJI ZA ODPOVĚD´.

Re: AMARILIS

(Beranová, 9. 1. 2016 10:55)

Dobrý den, nikdy jsem o tom neslyšela. Přesto jsem prohledala internet a tam také ani zmínka o použití papírového pytlíku. Možná jsem otázku špatně pochopila.Jestli myslíte uchovat cibuli Amarylisu přes zímu v chladu, jako jiné cibuloviny? Možná by to šlo, nejlépe vyzkoušet. Zdravím z Hajan. Beranová

amarilis semena

(Lenka, 25. 1. 2015 11:32)

Dobrý den,
po odkvětu jsme neodstranila odkvetlý stvol a již se tvoří semena. Jak se využívají??!!!!