Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak připravit sadbu letniček nebo zeleniny

 
 
Jak připravit sadbu letniček nebo zeleniny
 
Předpěstování sadby je základem úspěchu pro správné zakořenění, růst, sílu a zdraví rostliny a není radno jí zanedbat. Nejvhodnější doba k výsevu je březen.
 
 
  Návod
 1. Krok
  1
  Pro úspěšné klíčení je zapotřebí světlé stanoviště. V pokoji proto umisťujeme výsadbu přímo k oknu, kde je přirozeného světla nejvíce, popřípadě je nutné zajistit další zdroj osvětlení.
 2. Krok
  2
  Stejně tak je důležitá stálá teplota kolem 25°C a vzdušná vlhkost zhruba 50 %. Pokud je v blízkosti okna příliš chladno nebo na semenáčky dokonce táhne, teplotu můžeme zvýšit vyhřívanými podložkami. Pozor ale na radiátory. Ty sice generují teplo, ovšem za cenu vysoušení vzduchu. Vysokou vlhkost udržíme nejsnáze ve sklenicích, minipařeništích nebo zakrytých nádobách, úspěšně ji lze také zvýšit pravidelným rosením a samozřejmě nezbytnou pravidelnou zálivkou.
 3. Krok
  3
  Neměli bychom zapomenout na pravidelné větrání, které rostliny otužuje a pomáhá bránit šíření chorob.
 4. Krok
  4
  Substrát, ve kterém necháme semínka odpočívat a klíčit, by měl být dostatečně propustný. Obecně se doporučuje kvalitní rašelinový substrát nebo přímo speciální substrát určený pro výsevy. Neobsahuje vysoké množství živin, které jsou ze začátku klíčení na škodu.
 5. Krok
  5
  Je třeba dávat pozor a při zalévání semínka nepřelít. Hrozí pak vznik plísní a šíření dalších nemocí. Voda by měla mít stejnou teplotu jako vzduch.
 6. Krok
  6
  Pro vysévaní větších semínek použijeme sadbovače. Poskytují dostatečný prostor pro kořenový systém a jsou vhodné téměř pro jakékoliv zeleninové druhy. Existují ve dvou variantách: klasické z plastu, které můžeme použít znovu, a nebo celulózo-rašelinov é. Dají se pohodlně stříhat a při vysazování si s nimi nemusíme lámat hlavu – zasadíme je do půdy a organický materiál se rozloží.
 7. Krok
  7
  Nejkomfortnějším způsobem výsadby jsou sadbovací kostky zvané také tablety nebo jiffy. Semínko stačí zasadit do kostky a vložit do vody, kde tableta vodu absorbuje a nabobtná. Jsou vyrobeny z rašeliny, proto dokážou nasát velké množství vody, drží samy o sobě tvar a rostlinku následně pouze jednoduše zasadíme i s bohatým kořenovým balem, který si v kostce vytvořila.
 8. Krok
  8
  Květináče jsou nejjednodušší variantou pro další práci s již vzrostlejšími rostlinkami, které již nepotřebují přesazovat. Díky tomu také nedochází k porušení kořenů a sazeničky jsou tak odolnější.
 9. Krok
  9
  K výsevu lze použít rovněž malé domácí skleníčky. Jsou to speciální misky s krytem z měkkého či tvrdého plastu, které udržují vysokou vzdušnou vlhkost podobně jako jejich klasičtí příbuzní. Můžeme do nich umístit přímo zeminu podobně jako do truhlíku, ale i jiffy a sadbovací kostky.
 10. Krok
  10
  Výsevné nádoby volíme dle množství a velikosti semen, nejdrobnější semínka sejeme plošně do různých mělkých výsevných misek a teprve až povyrostou, rozsazujeme je do květináčků. Větší semínka sejeme jednotlivě, některé druhy po dvou, do sadbovačů. Semínka není vhodné set do větších nádob, nestačila by řádně a kompaktně prokořenit a špatně by se vyvíjela. Až rostlinky vytvoří první pravé lístky, přepichujeme je do větších nádob – malých plastových nebo rašelino celulózových květináčků.
 11. Krok
  11
  Kromě nádob je nesmírně důležitý správný výsevný substrát. Používáme speciálně upravený lehký výsevný substrát s nízkým obsahem živin. Další množností je použít pro výsevy (agro)perlit - inertní porézní hmotu, v níž se nedaří houbovým chorobám a dobře reguluje vláhu. Povyrostlé rostliny musíme přesadit do substrátu pro výsevy a množení do jiného květináčku.

Zdroj: http://dum-a-zahrada.porad.cz/rostliny-a-pestovani/navod/jak-pripravit-sadbu-letnicek-nebo-zeleniny.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář