Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jetel luční

23. 6. 2010

Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel je rostlina nejen užitková a krmná, ale i léčivá. Už severoameričtí Indiáni jej pojídali jako posilující zeleninu a léčili jím spáleniny. Dnes se v Americe z jetele vyrábí celá řada potravinových doplňků. V Irsku je zase zdravou a oblíbenou tradicí speciální, pro nás velice originální jetelový chléb, jehož základem jsou napěchované jetelové květy.

Jetel luční (Trifolium pratense)

Jetel působí mírně, ale velmi příznivě při řadě obtíží:

  • Jetel je prospěšný při cukrovce, díky obsahu snadno stravitelné glukózy v přiměřeném množství a také díky schopnosti povzbuzovat metabolismus.
  • Má posilujícíí vlastnosti a vyrovnává a harmonizuje tělesné funkce.
  • Pomáhá při otoku lymfatických uzlin, průjmu i bronchitidě.
  • Působí i mírně sedativně a protikřečově.
  • Při revmatismu pomáhají koupele rukou a nohou.

Užívaná část

Sbírají se obvykle květenství, nejlépe červeně zbarvená. Typická hlávka jetele je souborem jednotlivých trubkovitých kvítků a při bližším pohledu se jedná o květenství velmi půvabné.

Účinné látky jetele

V květech jetele se nacházejí flavonoidy – například pratol a pratensol, dále silice, glykosidy, třísloviny, fenolické látky, pryskyřice, barviva.

Podávání

Ze lžíce sušených květů na šálek vody připravujeme nálev, který užíváme třikrát denně. Jetelové květy lze v sezoně pojídat i čerstvé – jejich chuť je sladká a velmi příjemná.

Tip: Jetelovými květy můžeme zpestřit a ozdobit letní ovocný salát, pohár, chléb s tvarohovou pomazánkou.

Výskyt a sběr

Jetel je dnes pěstován ve velkém, ale roste i planě na loukách a pastvinách. Planě rostoucí jetel je ke sběru vhodnější, neboť máme jistotu, že nebyl ničím ošetřen. Pozor je třeba dávat na skutečnost, že jetelů u nás roste kolem dvaceti druhů, a ne všechny mají léčivé účinky. Velmi běžný jetel plazivý (Amoris repens) má však účinky téměř shodné s jetelem lučním.

Pro Receptář Jana Martinková

Bylinky.eu - Jetel luční léčí průjem, ekzémy a bronchitidu

Neváhejte si nasušit ony ladné a sytě růžové květy jetele lučního. Léčí i takové nemoci, jako jsou katary zažívacího traktu, ekzémy, kašel a bronchitida.. mnohé ženy si dokonce pochvalují jeho účinky pro zmírnění nepříjemných potíží spojených s menopauzou.

Jetel luční léčí průjem, ekzémy a bronchitidu

Jetel je ozdobou každé rozkvetlé louky, jeho kulovité, sytě až světle růžové květy po celé léto krásně kontrastují se zelení a ostatním porostem. Je také významnou medonosnou rostlinou, možná jste jako děti vyzkoušeli sát sladký nektar z jednotlivých trubiček jeho květenství. Protože je ale tento nektar uložen poměrně hluboko v květech, nejlépe se k němu dostává hmyz s delším sosákem, tedy například čmeláci a motýli.
Pro nás je jetel významný především jako pícnina (a to hlavně pěstovaný, bílé kvetoucí jetel polní) a jako léčivá bylina, jejíž účinky jsou generacemi prověřené. Výhodou jetele je, že nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky a čaj z něj je dokonce poměrně chutný.

Jetel léčí průjmy a katary zažívacího traktu
Pro naše zdraví nejpřínosnějším je jistě dezinfekční účinek látek obsažených v této bylině. Toho můžeme využívat hlavně při léčbě katarů a nepříjemných infekcí trávicího traktu. Jetel nám tak pomůže například v případě průjmu, střevní koliky, zvracení a otrav jídlem. Léčbu takových zažívacích potíží by samozřejmě měla provázet i odpovídající dieta a zvýšený příjem tekutin, přičemž právě bylinné čaje s dezinfekčním účinkem jsou vhodnou volbou.

Jetel pro detoxikaci organismu
Dezinfekční účinek jetele se pro nás výhodně kombinuje s účinkem detoxikačním, lidově bychom řekli, že jetel čistí krev. Proto tuto bylinku můžeme přidávat do čistících čajových směsí. Blahodárně působí na náš lymfatický systém a pomáhá s odstraňováním usazených toxinů. Pomoci nám tak může i při revmatismu a dně, doporučuje se také diabetikům.

Jetel pro léčbu kašle, rýmy a bronchitidy
Dezinfekční a detoxikační účinky jetele nám mohou být prospěšné i při léčbě respiračních onemocnění, jako nachlazení, bronchitida, angína a chřipka apod. Působení jetele pomáhá tělu s ničením a vypuzováním původců infekce a zatěžujících toxinů, zkracuje a ulehčuje tak léčbu těchto nemocí. Jak jsme se již zmínili výše, jetel má navíc příjemnou chuť a zjemní tak i méně lahodné bylinné směsi.

Jetel zmírňuje potíže spojené s menopauzou
Jetel luční můžeme najít i jako součást bylinných čajů pro zmírňování potíží spojených s klimaktériem. Mnohé ženy uvádějí, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání jetelového čaje, nebo směsí s jeho příměsí, se jim znatelně ulevilo a cítí se vyrovnanější. Nejčastěji jetel pomáhá s velice nepříjemnými průvodními problémy menopauzy, jmenovitě např. s nespavostí, návaly horka, náhlými pocity nevolnosti apod.

Blahodárně účinky jetele na naší kůži
Jetel luční lze také používat pro léčbu kožních potíží, jako jsou některé typy ekzému, drobná poranění kůže, akné, vyrážky apod. Hlavní slovo zde má opět dezinfekční působení, které celkově urychluje hojení kožních neduhů a působí preventivně proti jejich dalšímu šíření. Z nálevu sušeného, ale i čerstvého jetele si můžeme připravovat buď pleťové vody na lokální ošetření, nebo koupele celého těla.

Sběr a sušení jetele
Vzhledem k poměrně hojnému výskytu této bylinky a době jejího květu (po téměř celé léto) si každý může udělat zásobu na pozdější použití. Léčivá je celá nadzemní část rostliny, nejvíce však květy, které sbíráme v čase vrcholu kvetení. Pokud začnou květenství jetele na rostlině zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sklizni. Volíme jen plně rozkvetlé a očividně zdravé květy, které uštipujeme z rostliny (můžeme i s několika přilehlými listy) a v tenké vrstvě je pak sušíme ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při uskladnění dbáme na to, abychom sušenou drogu uchránili před vlhkostí a škůdci, volíme proto dobře uzavíratelnou nádobu a suchou místnost.

Recept na čaj / nálev z květů jetele lučního: 2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5l vroucí vody a necháme cca 5 minut odstát, přecedíme a teplý popíjíme.
Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období, nebo ho přidávat do čajových směsí.


--
Použité zdroje: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

Autor článku Jetel luční léčí průjem, ekzémy a bronchitidu: Michaela Vorlová

 
 

Jetel [jetel luční, Trifolium pratense]

Jetel luční (Trifolium pratense) má přímé větevnaté lodyhy zvýší 1 stopy, trojené listy; někdy bývají i čtyry a pět; jsou vejčité, často uprostřed bělavou skvrnou opatřené; květy nachové; lusk malý. Roste na lukách a pastvinách; kvete od května do září.

Užívá se proti kašli a sice květy zelené neb sušené ve vodě vařené, což pije se teplé jako thé; květ teplý dává se za obkladek na rány, vředy, též na oční neduhy; semeno i nať slouží za barvivo. Rozeznává se několik druhů, jež vesměs tentýž účinek jeví.


[dr. V. K.: Český herbář, nakladatelství Alois Hynek, Praha, 1899 , str. 90]

 

Jetel je ozdobou každé rozkvetlé louky, jeho kulovité, sytě až světle růžové květy po celé léto krásně kontrastují se zelení a ostatním porostem. Je také významnou medonosnou rostlinou, možná jste jako děti vyzkoušeli sát sladký nektar z jednotlivých trubiček jeho květenství. Protože je ale tento nektar uložen poměrně hluboko v květech, nejlépe se k němu dostává hmyz s delším sosákem, tedy například čmeláci a motýli.
Pro nás je jetel významný především jako pícnina (a to hlavně pěstovaný, bílé kvetoucí jetel polní) a jako léčivá bylina, jejíž účinky jsou generacemi prověřené. Výhodou jetele je, že nemá žádné nepříjemné vedlejší účinky a čaj z něj je dokonce poměrně chutný.

Jetel léčí průjmy a katary zažívacího traktu
Pro naše zdraví nejpřínosnějším je jistě dezinfekční účinek látek obsažených v této bylině. Toho můžeme využívat hlavně při léčbě katarů a nepříjemných infekcí trávicího traktu. Jetel nám tak pomůže například v případě průjmu, střevní koliky, zvraceníotrav jídlem. Léčbu takových zažívacích potíží by samozřejmě měla provázet i odpovídající dieta a zvýšený příjem tekutin, přičemž právě bylinné čaje s dezinfekčním účinkem jsou vhodnou volbou.

Jetel pro detoxikaci organismu
Dezinfekční účinek jetele se pro nás výhodně kombinuje s účinkem detoxikačním, lidově bychom řekli, že jetel čistí krev. Proto tuto bylinku můžeme přidávat do čistících čajových směsí. Blahodárně působí na náš lymfatický systém a pomáhá s odstraňováním usazených toxinů. Pomoci nám tak může i při revmatismu a dně, doporučuje se také diabetikům.

Jetel pro léčbu kašle, rýmy a bronchitidy
Dezinfekční a detoxikační účinky jetele nám mohou být prospěšné i při léčbě respiračních onemocnění, jako nachlazení, bronchitida, angínachřipka apod. Působení jetele pomáhá tělu s ničením a vypuzováním původců infekce a zatěžujících toxinů, zkracuje a ulehčuje tak léčbu těchto nemocí. Jak jsme se již zmínili výše, jetel má navíc příjemnou chuť a zjemní tak i méně lahodné bylinné směsi.Jetel zmírňuje potíže spojené s menopauzou
Jetel luční můžeme najít i jako součást bylinných čajů pro zmírňování potíží spojených s klimaktériem. Mnohé ženy uvádějí, že po dlouhodobějším a pravidelném užívání jetelového čaje, nebo směsí s jeho příměsí, se jim znatelně ulevilo a cítí se vyrovnanější. Nejčastěji jetel pomáhá s velice nepříjemnými průvodními problémy menopauzy, jmenovitě např. s nespavostí, návaly horka, náhlými pocity nevolnosti apod.

Blahodárně účinky jetele na naší kůži
Jetel luční lze také používat pro léčbu kožních potíží, jako jsou některé typy ekzému, drobná poranění kůže, akné, vyrážky apod. Hlavní slovo zde má opět dezinfekční působení, které celkově urychluje hojení kožních neduhů a působí preventivně proti jejich dalšímu šíření. Z nálevu sušeného, ale i čerstvého jetele si můžeme připravovat buď pleťové vody na lokální ošetření, nebo koupele celého těla.

Sběr a sušení jetele
Vzhledem k poměrně hojnému výskytu této bylinky a době jejího květu (po téměř celé léto) si každý může udělat zásobu na pozdější použití. Léčivá je celá nadzemní část rostliny, nejvíce však květy, které sbíráme v čase vrcholu kvetení. Pokud začnou květenství jetele na rostlině zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sklizni. Volíme jen plně rozkvetlé a očividně zdravé květy, které uštipujeme z rostliny (můžeme i s několika přilehlými listy) a v tenké vrstvě je pak sušíme ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Při uskladnění dbáme na to, abychom sušenou drogu uchránili před vlhkostí a škůdci, volíme proto dobře uzavíratelnou nádobu a suchou místnost.

Recept na čaj / nálev z květů jetele lučního: 2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5l vroucí vody a necháme cca 5 minut odstát, přecedíme a teplý popíjíme.
Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období, nebo ho přidávat do čajových směsí.


--
Použité zdroje: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář