Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karafiát , Hvozdík

7. 4. 2010

Dianthus

Karafiát , Hvozdík

 

Dianthus violett wonder - trvalka
Dianthus violett wonder - trvalka
 D. barbatus
D. barbatus
 D. barbatus
D. barbatus
Karafiát - trvalka
Karafiát - trvalka
Dianthus caryophyllus
Dianthus caryophyllus
D. chinensis
D. chinensis
D. chinensis
D. chinensis
Karafiát - trvalka
Karafiát - trvalka
 D. barbatus
D. barbatus

Odrůdy: Trvalky: D. caryophyllus – Lavender Clove (levandulově růžová), Hannah Louise (žlutá a červená); D. plumarius – David (sytě červená), Helen (růžová), Ine (bílá s červeným očkem), Maggie (růžová), Munot (tmavě červená), Inchmery (růžová), Mrs. Sinkins (bílá);

Skalničky: D. allwoodii – Doris (světle růžová), Romeo (červenohnědá s bílým lemem), Laced Monarch (červená); D. deltoides – Albiflorus (bílorůžová), Splendens (karmínově červená), Alba (bílá);

Dvouletky: D. barbatus – Monarch, Auricula-eyed;

Letničky: D. chinensis – Baby Doll, Snowflake (bílá), Telstar; D. caryophyllus – Raoul Martin, Knight


Původ: Evropa, Asie, severní Afrika

Charakteristika rostliny:
V dávných dobách byl karafiát darován lidem bohy. Byl také považován za symbol Ježíše Krista. Existuje na mnoho druhů hvozdníků. Některé zdobí záhon trvale, jiné pro svůj nízký růst nejlépe vyniknout na skalkách. Další patří mezi nemrazuvzdorné letničky nebo otužilé dvouletky. Mezi trvalky patří zahradní karafiáty, které mají 60 – 90 cm vysoké silné stonky. Velké květy se objevují od července do srpna. Mezi trvalky patří D. caryophyllus, jež má okvětní plátky hladké. Může být jednobarevný nebo vícebarevný. D. plumarius (hvozdník peřitý) patří mezi nejčastěji pěstované druhy. Na svých až 30 cm vysokých stoncích nese jednoduché poloplné nebo plné květ v růžové, bílé nebo tmavě červené barvě. Kvete od června do července a květy silně voní. Hodí se i k řezu. D. allwoodii je rostlina až 45 cm vysoká kvetoucí od června do září. Roste velice rychle, avšak snáší špatně teploty nižší – 15 ° C. Typické pro skalničkové hvězdníky je, že rostou polštářovitě, mnohdy dokáží vytvořit hustý zelený koberec posetý vonnými květy. D. alpinus kvete od května do srpna. Na 10 cm vysokých stoncích se objevují 2,5 cm velké květy. D. caesius (D. gratianopolitanus) zvaný hvozdník sivý dosahuje výšky až 20 cm. Slabě vonné květy se objevují od května do června a nesou jednoduché bílé nebo červené květy, jež jsou jemně zubaté. D. arenarius (hvozdník písečný) roste polštářovitě. Na 10 – 30 cm vysokých stoncích nese obvykle bílé květy. D. deltoides má listy zelené a květy bílé nebo v nejrůznějších odstínech červené. Obvykle dosahuje výšky 15 cm.

Mezi nejznámější dvouletku patří D.barbatus (hvozdník bradatý). Na tvrdých stoncích rostoucích až 40 cm nese květenství – okolík, jež je složeno z mnoha drobných jednoduchý a mnohdy i vícebarevných kvítků. Květy mohou nést mnoho odstínů růžové, červené, fialové a bílé barvy. Kvetou od května do července a pěstují se především k řezu. Po výsevu spolehlivě kvete druhý rok, na záhoně však vydrží několik let. Obvykle v roce výsevu rostlinu vytvoří pouze růžici zelených listů a teprve po úspěšném přezimování tvoří vonné květy. Na zimu je dobré rostlinu přikrýt chvojím. Oblíbenou letničkou je S. chinensis (hvozdník čínský). Existují nízké (15 – 20 cm) a vysoké druhy (30 – 40 cm). Vysoké druhy se také výborně hodí k řezu. Na jemných stoncích rostou jednoduché, poloplné nebo plné květy, jež mohou mít květní plátky hladké nebo roztřepené. Květy mohou být jednobarevné nebo vícebarevné v odstínech bílé, růžové a červené. D. caryophyllus ve své domovině sice roste jako trvalka, u nás se však pěstuje jako jednoletka nebo dvouletka. Při jednoletém pěstování semena vysévám v únoru pod sklo a na konci května je vysazujeme na záhon. Při dvouletém pěstování semena vyséváme na jaře na záhon, kde v prvním roce vyroste pouze trs šedozelených listů. Po přezimování se objevují jednoduché nebo plné květy bílé, žluté, červené nebo růžové barvy. Pro tento druh karafiátu je typická vůně řebíčku. Vykvétá od června do července.

Druh:
skalnička, trvalka, dvouletka, letnička


Doba květu:
Kvetou podle druhu od června do září.


Vůně:
Květy sladce voní.


Použití:
Karafiáty jsou velice oblíbenou rostlinou k řezu, zejména druh D. barbatus.


Trvanlivost:
Trvalky vydrží na záhoně řadu let. Jednoletky po odkvětu likvidujeme, předtím však ještě sbíráme semena na příští sezónu.


Požadavky na pěstování:
Přímé světlo
Stanoviště:
Ideální je slunné stanoviště.


Množeni:
Trvalky množíme řízkováním nebo hřížením v červenci a srpnu.


Sadba:
Jednoleté hvozdníky vyséváme pod sklo od února do března. Na záhon přijdou až na konci května. Semena D. barbatus vyséváme od května rovnou na záhon.


Zemina:
dobře propustná humózní půda


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář