Kiwicha - amaranthus - laskavec
Kiwicha, to co nás uzdraví
Amaranthus

Amaranthus

Kiwicha je dokonalost sama v sobě tento amarant je ceněný i pro vysoký obsah vápníku, železa a hořčíku. Ocení ho sportovci, těhotné ženy
Laskavec amaranthus
Název rostliny: Laskavec jedlý
Latinský název: Amaranthus oleraceus
Lidové a obecné názvy: „Svaté zrno“ Inků
Botanická charakteristika: Jednoletá bylina, dorůstající výšky až 1 m..
Čeleď: Laskavcovité; Amaranthaceae
Původ a rozšíření: Původem z Indie. V současnosti se pěstuje v celé Asii.
Popis rostliny: Statná rostlina s listy široce kopinatými, světle zelené s hnědými až krvavě červenými skvrnami.Tvoří dekorativní keříky. Květenství je tvořeno dlouhou latou zelenohnědých květů. Vytváří velmi drobná semena.
Pěstitelské nároky: Vzhledem k původu předpěstování ve skleníku, fóliovníku nebo v pařeništi. Husté porosty laskavců zastiňují půdy jako kulisní rostliny, které odolávají plevelům. Vyžaduje dostatečnou vláhu, teplo a kvalitní půdy. Miluje teplé, výhřevné a písčité stanoviště.
Rozmnožování: Semena jsou volně dostupná v prodejnách racionální výživy. Výsev drobných semen do květináčů; sazeničky je možné vysadit v druhé polovině na záhon. Přímý výsev je možný v květnu, s výhodou do záhonů okerek, tykví, lilků a rajčat. Tvoří kulisní zastiňující rostliny. Miluje slunečné polohy.
Soubor pěstitelských opatření: Pěstování amarantu není složité. Vyžaduje půdu, která nemá během růstu vyschnout.
Sklizeň: Sklizeň zrn až 3 x v ročním vegetačním období.
Využití + obsah výživných látek: Semena neobsahují lepek. Neobsahuje ani skrytý tuk ani cholesterol.Obsahuje látky důležité v prevenci některých civilizačních chorob. Obsah proteinů je vyšší než u obilovin. Obsah lyzinu a tryptofanu je srovnatelný s živočišnými bílkovinami. Zvláštní pozitivní význam má konzumace u dětí a u sportovců. U starších jedinců podporuje aktivitu mozku a příznivě ovlivňuje metabolismus. Doporučuje se konzumace nemocnými v rekonvalescenci a u jedinců s potravními alergiemi.
Zajímavosti: Semena se melou na mouku. Zelené listy se zpracovávají během celého vegetačního období jako špenát nebo do polévek. Mouku je možno přidávat do chleba, do koláčů, do sušenek a různých nákypů. Kombinace amarantové a pšeničné mouky vytváří vyváženou směs, kterou je možno výživově srovnat s vaječným bílkem.