Jdi na obsah Jdi na menu
 


Maliny

2. 5. 2010
Maliny z vlastní zahrady

ObrazekSametově jemné, růžové plody s velmi zvláštní vůní jsou stále považovány za velkou delikatesu. Jsou docela drahé, tak proč si do zahrady nezasadit pár keříků a vypěstovat si vlastní maliny? Maliník nemusíte sázet do ovocné zahrádky, můžete jej zasadit na záhon mezi trvalky či do kořenáče na terase nebo na balkónu. I zde tento ovocný keřík vynikne.

Původ
Divoké lesní maliny se vyskytují téměř v celé Evropě. Ve Středozemí, hlavně v Itálii a v Řecku, se maliny začaly sbírat a následně prodávat přibližně v 16. století. Ke konci 19. století bylo popsáno více než 400 odrůd malin. Staré odrůdy však již zcela vymizely a nahradily je odrůdy nové, které nejsou náchylné k nemocím.

Podmínky pro bohatou úrodu
 • V lese maliník patří k tzv. "spodnímu dřevu". Ocení slabý stín, ochranu před větrem a slabě kyselou, vlhkou půdu, která dobře propouští vodu. Takováto půda je ideální pro optimální růst této rostliny. Na stanovišti v zahradě můžete do půdy přimíchat trochu jílu.
 • Nejvhodnější dobou pro sázení maliníku je září a říjen. Vysadit jej můžete i brzy z jara.
 • Chcete-li si z maliníků vytvořit plot, pak je vysaďte do řady ve vzdálenosti 40 až 60 cm. Můžete jim poskytnout i oporu. Vysadíte-li maliník jako solitér do zahrady či do kořenáče, počítejte s tím, že potřebuje dostatek prostoru.
 • Jakmile rostlinu zasadíte, seřežte dřevnaté stonky asi na 50 cm. Jakmile nové výhony dorostou do délky 20 až 25 cm, můžete staré výhony uřezat až u země. Letní maliny, např. odrůda 'Himbo-Star', nesou plody na dřevitých jednoletých větvích. Podzimní maliny, např. odrůda 'Zeva', nesou plody na výhonech, které se zformovaly během stávající sezóny.

  Udržovací prořez letních malin
  Starší rostliny by neměly mít příliš mnoho větví. Proto je rozumné prořezat již mladé výhony. Takovýto prořez provádíme v červnu a rostlině ponecháme jen ty nejtěžší výhony, které nesou nejvíce plodů. Po sklizni, asi v polovině července, odumírají větve nesoucí plody, a to je také čas, kdy je odstraníme.

  Udržovací prořez podzimních malin
  Podzimní maliny plodí v září a říjnu a plody nesou mladé, letní výhony. Po sklizni a poté, co spadá listí, větve seřízneme až u země. Nejvhodnějším obdobím pro prořez podzimních malin je přelom listopadu a prosince. Na jaře můžete jemně prořezat nové výhony. Tak budete mít pěkný, zdravý keřík.

  Všechny druhy malin mají rády spodní porost, díky kterému se do půdy dostává kyslík. Pod maliník se hodí například měsíček (Calendula). Mezi maliníky byste nikdy neměli kopat či rýt. Mohli byste vážně poškodit jejich kořeny. 

  Obrazek  Sklizeň
  Letní maliny dozrávají v závislosti na jarních teplotách, ale nejčastěji v červenci a srpnu. Jakmile jsou plody pěkně růžové, můžete je utrhnout. Plod vždy trhejte s krátkou stopkou, kterou pak odstraníte až těsně před konzumací. Tak se vám nestane, že by nejspodnější maliny v košíku pod tíhou dalších plodů pustily šťávu.
  Tip: Spolu s plody natrhejte i listy maliníku a usušte je. Smícháte-li je ještě s usušenými listy jahodníku nebo ostružiníku, připravíte si skvělý ovocný čaj.
  Tip:Pokud vaše maliníky hodně plodí, můžete plody, které nestačíte ihned spotřebovat, zamrazit nebo z nich připravit lahodný malinový džem.
 • Nejlevnější, které jsem našla na internetu ZDE za 49,-Kč - pozor Bakker je má za 299,-Kč - předražené
 •  
   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář