Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muškátový oříšek je léčivé koření i nebezpečná droga

27. 4. 2010

Muškátový oříšek je léčivé koření i nebezpečná droga

 

Dobrý sluha, špatný pán.. pokud se jím léčíme, nebo s ním čarujeme v kuchyni, měli bychom o něm vědět, že méně je někdy více. Je to koření s kouzelným aroma, před jeho silou bychom se však měli mít na pozoru..

Muškátový oříšek je léčivé koření i nebezpečná droga

Muškátovník v našich krajích volně růst nenajdeme, původně pochází z poměrně malého souostroví Indonésie, ale dnes je pěstován i v mnoha dalších zemích s tropickým podnebím. Tento sličný strom dorůstá někdy až 15-20m výšky a jeho koruna má kuželovitý tvar. Květy muškátovníku tvarem i vůní trochu připomínají konvalinku, plody by se zase daly přirovnat k peckovicím typu broskve nebo meruňky, mají zelenožlutý, někdy načervenalý odstín.

Muškátový oříšek není v pravém slova smyslu ořechem. Je to jádro pecky muškátového plodu. Mimo dužnaté části plodu je krytý ještě jakýmsi kožnatým míškem a tvrdou skořápkou, kterou je třeba rozbít a "oříšek" z ní vyloupnout. Někdy můžeme v obchodech narazit i na takzvaný muškátový květ. Ten opět není květem muškátovníku, ale usušeným červeným míškem, pokrývajícím tvrdou pecku. I "muškátový květ" se používá jako koření a lék. U nás však běžněji kupujeme oříšek, buď celý, nebo strouhaný.

Muškátový oříšek podporuje trávení a působí proti nadýmání
K léčbě zažívacích potíží muškátový oříšek používali už lékaři staré Číny. Látky obsažené v muškátovém květu i oříšku podporují chuť k jídlu, stimulují produkci trávicích šťáv a v neposlední řadě působí proti křečím v břišenadýmání. Mimo obohacení chuti tedy činí pokrm i lépe stravitelný. Už tradičně se muškátový oříšek i květ přidávají do mnoha asijských jídel, jak slaných, tak sladkých.
Proti nadýmání a pro zlepšení trávení můžeme muškátový oříšek užívat i samotný, je ale třeba dbát na dávkování! Úplně postačí užít po jídle na špičku nože strouhaného oříšku, dávku nepřekračujeme a dětem takový lék raději nepodáváme vůbec.

Jaká rizika má užívání muškátového oříšku?

Muškátový oříšek byl hlavně v minulosti používán jako narkotikum, a to hlavně v Asii a Egyptě, postupně pak, s rozvojem zahraničního obchodu, i v dalších částech světa. Jeho narkotický účinek sice může v nižších dávkách působit jako prostředek proti nespavosti či pro uklidnění při extrémním stresu a nervozitě, po předávkování však dochází k otravě.

 

 



 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář