Jdi na obsah Jdi na menu
 


29. 5. 2011

Osaďte si truhlíky pestrou kombinací letniček

 

V truhlíku můžete pěstovat téměř všechny kvetoucí letničky, které nejsou příliš vysoké. Půvabné jsou například balkónové kopretiny, vějířovky, plaménky (floxy). Velký úspěch můžete slavit i se zdánlivě zcela "netruhlíkovou" letničku, jakou je slunečnice, pokud vyberete nízké, dekorativní a větvené odrůdy. Kombinovat je samozřejmě můžete i s klasickými petúniemi či pelargóniemi. Výhoda tvořivých, pestrých letničkových truhlíků je ohromná šíře výběru a možných kombinací barev, tvarů i velikostí. Nechte se inspirovat, nakupte v zahradnictví či na trhu relativně levné sazeničky a můžete tvořit...

Vděčné druhy letniček do truhlíků

Petúnie s velkým převisem - typ "surfínie" (Petunia x hybrida)

Vodopády květů surfínií nikdy nezklamou a v kombinaci s ostatními druhy bude jejich krása ještě zajímavější. V tuto dobu již vám nezbude, než si nakoupit sazeničky, ale na příští rok si tyto skvělé balkónové květiny můžete vypěstovat i ze semínka, což dříve možné nebylo. První se na našem trhu objevilo osivo fialově zbarvené odrůdy Purple velvet a přibývají i další barevné odstíny. Semenem množené rostlinky budou stoprocentně bez viróz, netrpí chlorózami z nedostatku železa a vynikají bujným růstem a bohatým kvetením.

Kalanchoe

Kalibrachoa - Milion bells (Calibrachoa x hybrida)

Tato rostlinka je u nás známější pod označením jedné z vegetativně množených odrůd jako Milion bells. Drobné, petúniím podobné kvítky doslova obalují dlouhé šlahouny rostliny. Bohatá škála barev uspokojí i nejnáročnějšího pěstitele. Velmi efektní je více rostlin odlišných barev sesazených a prolínajících se v jednom truhlíku.


Sutera - bacopa (Sutera cordata)

Pěstování je jednoduché, dodržte pouze jednu zásadu - nikdy nenechte substrát úplně vyschnout.
 

Tato zářivá letnička se u nás vyskytuje teprve v posledních letech. Je ideální do závěsných košíků, její dlouhé výhony s drobnými, neustále dokvétajícími bílými kvítky přepadají přes okraj.

Sutera může přezimovat, podobně jako třeba muškáty, na chladném a světlém místě. Rostliny pak však nebývají v takové kondici, jako nově zakoupené sazenice. Snadno se množí řízkováním.

 

Vitálka (Sanvitalia procumbens)

Když ji jednou vyzkoušíte, nedáte na ni dopustit. Poléhavě až převisle rostoucí letnička nese drobné žluté kvítky s černým středem. Vitálka je ideální rostlina do sesazovaných truhlíků.

 • Vitálka je "bezúdržbová" rostlina - nemusíte obírat odkvetlé květy, ty jsou až do pozdního podzimu překrývány novými a novými žlutými "slunečničkami".
 • Korunní plátky po odkvětu neopadávají, ale na květu zaschnou a nedrobí díky tomu na balkon.


Osteospermum (Osteospermum eclonis)

Keříčkovitě rostoucí letnička původem z jižní Afriky. Ideální dominanta do sesazovaného truhlíku, kterému by měly vévodit fialové nebo růžovobílé odstíny.

 • Květina miluje slunce a pokud jí je dopřejete, bude kvést po celé léto.
 • Nesnáší přemokření, ale substrát v truhlíku by neměl nikdy úplně vyschnout.


Ostruhatka (Diascia barberae)

Jemné výhony ostruhatky obsypané růžovými kvítky zjemní kompozici každého truhlíku s kombinací květin. Její něžné kvítky jsou podobné hledíkům. V zadní části má květ dvě ostruhy naplněné vonným olejem. V jihoafrické přírodě žije ostruhatka v symbióze s druhem včel, které sbírají nektar z jejich ostruh a současně zajišťují opylení květů a tím rozmnožování rostliny.

 • Ostruhatka je nenáročná, roste na plném slunci i v polostínu.
 •  


 

Slunečnice Pacino (Helianthus annuus)

Pacino je první mini slunečnice do nádob. Přirozeně zakrslý růst (výška 30-40 cm), větvící rostlina s množstvím menších květů, dlouhá doba kvetení - to všechno dělá z této slunečnice ideální rostlinu pro osazování zahradních mís a truhlíků. Vynikne v žlutomodré kombinaci s převislou vitálkou, drobnokvětými aksamitníky, nízkým modrým nestařcem nebo s modrou všelichou.

 • Nároky jsou podobné, jako u jiných odrůd slunečnic.

 


Plaménka (Phlox drummondii)

Plaménku jste zvyklí vídat spíše na záhonech, ale zkuste ji zasadit do truhlíků a nezklame vás. Kvete totiž neúnavně po celé léto a díky široké škále barev se výborně kombinuje s jinými druhy. Uprostřed truhlíku roste vzpřímeně, vysazena k jeho okraji zase ladně přepadá.

 • Beauty je velkokvětá odrůda ve výběrové směsi barev.
 • Cuspidata je nižší kultivar se stříhaným květem v růžových a červených odstínech.
   

Vějířovka (Scavola aemula)

Vějířovka roste ve své australské domovině jako trvalka, u nás je pěstovaná jako letnička. Netradiční květy mají pět korunních plátků uspořádaných do "vějířku" na jedné straně květu. Převislým růstem je ideální do závěsných nádob. V truhlíku jsou nejhezčí kombinace s bílými, žlutými i fialovými letničkami.

 • Dopřejte vějířovce slunce, maximálně polostín.
 • Vydatně ji hnojte a zalévejte.
 • Množit ji lze řízkováním.


 

Tymofila (Thymophila tenuiloba)

Drobná "sluníčka" pocházejí z prérií Texasu a severního Mexika. Bochánkovitě rostoucí letnička má jemně stříhané listy příjemně vonící po citronu. Pokud ji vysadíte k okraji truhlíku, přepadá tymofila přes jeho okraj a neúnavně kvete stále novými, jasně žlutými kvítky podobnými sedmikráskám.

 • Tato rostlina má ráda zeminu s vyšším obsahem vápna.
 • Nevadí jí občasné proschnutí substrátu, spíše dejte pozor na jeho trvalé přemokření, které by ji mohlo zahubit.

Hra barev

Velké, výrazné květy můžete zjemnit závěsy drobných kvítků a lístků, výsledek bude zajímavý i harmonický.
 

Při osazení si můžete zejména s barvami.

Příklad modrožluté kombinace: drobnokvěté aksamitníky, vitálky, nestařce, všelichy, lobelky či tymofily

Růžová romance: plaménky se stříhaným květem, sutera, osteospermum, petúnie s velkým převisem známé jako "surfínie", ostruhatka nebo růžová lobélie.

Autor Peter Gajdošin.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(Irena, 14. 3. 2019 17:24)

Dobrý den, mám dotaz, mám truhlíky kolem dokola na všech oknech, na zábradlí u vchodu, a stejně jako ty okna jsou dokola, tak stejně jde slunce a většina oken a zábradlí jsou od 10 hod. do večera na plném parném slunci. A já mám problém tam mít květiny, tak, aby byly celé léto krásné. Voda není problém, máme tady na pozemku řeku, takže máme vodu v pohodě, zalévání mám čas každý dem, ale nevím, co už si tam mám nasázet, abych to měla celé léto bohaté. V loni jsem koupila převislé muškáty, ale díky tomu horku, se chránili, udělali malé lístky a květů měly také méně, tak já nevím. Poraďte, co by jste na taková místa vysázeli, klidně i více barev ať je to veselé, co tak pěstujete, s čím bych byla spokojená, a posíláte potom letničky až je čas?,Děkuji Foukalová
E-mail: irenafoukalova@seznam.cz