Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostružiny

2. 5. 2010
Ostružiny v zahrade
Obrazek

Kdo by je neznal? Všichni si jistě pamatujeme, jak jsme si jako děti při procházkách lesem pochutnávali na lahodných černých plodech. Obecně si lidé myslí, že ostružiník je rostlina s trny, která hodně bují a do zahrady se nehodí. Existují však i ostružiny bez trnů, které nesou velké plody a hodí se i k vysazení do zahrady.

ObrazekPůvod
Divoké ostružiníky se vyskytují téměř ve všech oblastech Evropy. Jsou tak plodné, že ostružiny můžete sbírat po kbelících. Je známo, že ostružiny mají vysoký obsah vitamínu A a obsahují i důležité minerály. V roce 1820 došlo poprvé ke křížení severoamerických vysokohorských odrůd a v současnosti se podařilo vypěstovat ostružiny bez trnů s příznačným názvem 'Thornfree'.

Podmínky bohaté úrody
 • Ostružiny mají rády slunce, v přírodě je najdete na jižních svazích a na okraji lesa. Je jasné, že i v zahradě jim musíte dopřát slunné stanoviště.
 • Dopřejte jim poněkud kyselejší, lesní půdu a kolem kořenového balu proveďte mulčování.
 • Ostružiníky vysazujte nejlépe v březnu či dubnu.
 • Zasaďte je dostatečně hluboko. Po vysazení větve seřízněte na délku 20 až 30 cm.
 • Poskytněte ostružiníku pevnou drátěnou oporu, po které by se mohl pnout.
 • Chcete-li se těšit z bohaté úrody, pak ostružiník každým rokem z jara prořežte a ponechte mu asi deset výhonů.
 • Po sklizni všechny výhony seřežte u země. Pokud byste ostružiník neprořezávali, pak byste zakrátko měli neprostupnou řadu keříků, jak známe z volné přírody.

  Sklizeň
  V červenci můžete trhat první plody a s trochou štěstí se z ostružin budete těšit až do září. Ostružiny se hodí k okamžité konzumaci, ale můžete je i zamrazit nebo připravit lahodný ostružinový džem či šťávu. Ostružinová šťáva pomáhá při žaludečních a střevních potížích.
  Obrazek
  Nejlevnější na internetu, které jsem našla jsou za 75,--  ZDE, Bakker tradičně nejdražší stejně jako maliny 299,--
 •  
   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář