Ostružiny v zahrade

|
 |
Kdo by je neznal? Všichni si jistě pamatujeme, jak jsme si jako děti při procházkách lesem pochutnávali na lahodných černých plodech. Obecně si lidé myslí, že ostružiník je rostlina s trny, která hodně bují a do zahrady se nehodí. Existují však i ostružiny bez trnů, které nesou velké plody a hodí se i k vysazení do zahrady.
Původ
Divoké ostružiníky se vyskytují téměř ve všech oblastech Evropy. Jsou tak plodné, že ostružiny můžete sbírat po kbelících. Je známo, že ostružiny mají vysoký obsah vitamínu A a obsahují i důležité minerály. V roce 1820 došlo poprvé ke křížení severoamerických vysokohorských odrůd a v současnosti se podařilo vypěstovat ostružiny bez trnů s příznačným názvem 'Thornfree'.
Podmínky bohaté úrody
Ostružiny mají rády slunce, v přírodě je najdete na jižních svazích a na okraji lesa. Je jasné, že i v zahradě jim musíte dopřát slunné stanoviště.
Dopřejte jim poněkud kyselejší, lesní půdu a kolem kořenového balu proveďte mulčování.
Ostružiníky vysazujte nejlépe v březnu či dubnu.
Zasaďte je dostatečně hluboko. Po vysazení větve seřízněte na délku 20 až 30 cm.
Poskytněte ostružiníku pevnou drátěnou oporu, po které by se mohl pnout.
Chcete-li se těšit z bohaté úrody, pak ostružiník každým rokem z jara prořežte a ponechte mu asi deset výhonů.
Po sklizni všechny výhony seřežte u země. Pokud byste ostružiník neprořezávali, pak byste zakrátko měli neprostupnou řadu keříků, jak známe z volné přírody.
Sklizeň
V červenci můžete trhat první plody a s trochou štěstí se z ostružin budete těšit až do září. Ostružiny se hodí k okamžité konzumaci, ale můžete je i zamrazit nebo připravit lahodný ostružinový džem či šťávu. Ostružinová šťáva pomáhá při žaludečních a střevních potížích.

Nejlevnější na internetu, které jsem našla jsou za 75,-- ZDE, Bakker tradičně nejdražší stejně jako maliny 299,--
|
|
|
|