Rakytník řešetlákový: utajená vitaminová bomba

Snažíte se zvýšit odolnost svého organismu pomocí běžně prodávaných, uměle vyrobených, „průmyslových“ vitaminů a minerálů? Připadá vám, že zásobit tělo přírodními vitaminy a zdraví prospěšnými látkami je podmíněno konzumací kilogramů ovoce a zeleniny? Objevte s námi účinky rakytníku řešetlákového, jehož plody jsou přirozeným koncentrátem řady nejdůležitějších vitaminů.
Léčivý rakytník má dlouhou historii
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je jednou z nejstarších bylin, kterou člověk používá k léčení. Záznamy o jejích léčebných účincích vedou až do starého Řecka. Odtud také pochází její název – Hippophae, který v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že koně pasoucí se v oblasti, kde rostl rakytník, dobře prospívali a jejich srst dostávala lesklý nádech.
Rakytník řešetlákový je trnitý keř se zelenostříbrnými listy, který dorůstá velikosti 1,5 až 2 metry. Pochází z oblastí severovýchodní Asie, jeho původním domovem je Čína, Kavkaz, Mongolsko, Nepál, Indie, ale také Sibiř. V současnosti je rozšířený po celé Evropě.
U nás se rakytník používá většinou jako okrasný keř nebo jako rostlina zpevňující náspy u silnic. Mimořádné léčivé účinky rakytníku byly ještě donedávna přehlíženy.
Výsledky klinických výzkumů, kterým byl rakytník podrobován až v posledních deseti letech, však jasně ukazují, že se jedná o mimořádně cenný přírodní zdroj širokého spektra vitaminů, minerálů a dalších látek s příznivým efektem na lidský organismus.
Co rakytník obsahuje?
Oranžové plody rakytníku dozrávají na konci srpna až v říjnu. V tuto dobu mají nejvyšší obsah zdraví prospěšných látek. Obsahují:
- 10 x více vitaminu C než pomeranč
- Vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B
- Rutin, flavonoidy, pektin, silici a třísloviny
- Organické kyseliny a minerály
- Alkaloid hyppopheinu (ten se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům)
Jaké má rakytník léčivé účinky?
Vzhledem k tomu, že byl rakytník až donedávna využíván převážně lidovým léčitelstvím v původních oblastech, jsou jeho komplexní léčebné účinky, které nyní objevuje i moderní západní věda, velmi překvapivé.
- Má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu
- Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy
- Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních
- Reguluje krevní oběh
- Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách
- Zabraňuje vypadávání vlasů
- Čistí organismus od toxických zplodin
- Rozpouští hleny
- Pomáhá při revmatismu
- Vykazuje protinádorové účinky
![Fotografie: Rakytník úzkolistý [Hippophae rhamnoides]](http://www.dreviny-okrasne.cz/foto/listnace/hipop_rh.jpg)
Jak pěstovat rakytník?
Vzhledem k pozitivním účinkům rakytníku řešetlákového na lidský organismus a jeho minimální dostupnosti v běžné obchodní síti, je ideální vypěstovat si jej doma.
Rakytník je velmi nenáročná rostlina, nejlépe se mu daří na suchém slunečném místě, dobře prospívá na písčitých i kamenitých půdách. Má rozsáhlý kořenový systém a vytváří kořenové výhonky, proto si musíme dát pozor a vysadit ho pouze tam, kde jeho případné rozrůstání nebude činit problémy.
Rakytník řešetlákový je dvoudomá rostlina, proto - pokud chceme sklízet plody - musíme vysadit samčí i samičí keř. Ideální je vysadit jeden samčí a více samičích, které nám budou plodit. Vzhledem k tomu, že k opylení dochází pomocí větru, je dobré zasadit opylovače, tedy samčí rostlinu, po větru.

Jak sklízet a zpracovat plody?
Plody rakytníku dozrávají podle odrůdy od srpna do října. Problémem je, že se v tuto dobu velice nesnadno sklízí. Na trnitých větvičkách drží plody velmi pevně, navíc jsou měkké, takže se snadno rozmáčknou. Proto je praktické sbírat plody až v zimním období, kdy klesne teplota k deseti stupňům mrazu. Bobule se pak snadno setřesou nebo otrhají bez poškození.
Ideálním skladováním zralých plodů je mrazení, které zachovává maximum účinných látek a vitaminů. Plody můžeme také dále zpracovávat a vyrábět z nich vlastní produkty. Tepelná úprava ovšem některé zdraví prospěšné látky znehodnotí.
Využití rakytníku:
- Čerstvé zralé plody nebo čerstvá vylisovaná šťáva
- Zmrazené plody
- Rakytníkový likér, džem, sirup
- Rakytníkový čaj, tinktura
- Rakytník s medem
- Rakytníkový olej
Hotové produkty z rakytníku, jako je rakytníkový olej, šťáva nebo ovocná náplň, si můžete objednat například na www.rakytnik.eu.

Rakytník - recepty
3 v jednom - marmeláda, džus i čaj
Suroviny:
2 kg plodů rakytníku
2 kg cukru
2 přípravky na výrobu marmelád 1:1
Postup:
Plody omyjeme, obereme úlomky větviček, propláchneme vodou a celé plody dáme do kastrolu. Přivedeme k varu, přidáme přípravek na výrobu marmelád s troškou cukru a povaříme 5 min. Potom přidáme 2 kg cukru a vaříme dalších 10 min. Horké plníme do připravených skleniček a na 2 min otočíme dnem vzůru. Nebojíme se dát dost cukru, protože Rakytník je hodně kyselý.
Používáme zdravotně na lžičku, k promazání na pudinkové strojkové, lžičku zalejeme studenou vodou a promícháme - džus, či zalejeme horkou vodou - čaj.
Poznámka:
Rakytník má velký obsah vitaminu C, proto užívat jako lék. Denně lžička džemu či sklenička rakytníkového džusu stačí pokrýt denní spotřebu vitaminu C.
-
Léčivý ale i chutný džem z málo známé rostliny.
30 min | chuťovka | česká kuchyně | vegetariánský recept
3 Průměrné 35 hlasujících
-
Jemné citronové želé zdobené čerstvým mangem a mátou.
35 min | dezert | česká kuchyně | vegetariánský recept
3 Průměrné 130 hlasujících
-
Tuhle pochoutku můžeme jíst po půstu nebo v postních dnech. Recept na malinovou dobrotu.
15 min | dezert | česká kuchyně | vegetariánský recept
3,1 Průměrné 45 hlasujících
-
Sladká pochoutka, kde hlavní složkou je plnohodnotné ovoce.
20 min | chuťovka | česká kuchyně | vegetariánský recept
3,8 Dobré 4 hlasujících
-
Výborný ovocný salát, který si můžeme dopřát i v období půstu.
25 min | salát | česká kuchyně | vegetariánský recept
0 Žádné 0 hlasujících
Rada
(Karolína, 19. 7. 2011 15:23)