Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reveň - rebarbora

9. 6. 2010

 

Pod pojmem rebarbora se skrývají dvě formy vytrvalé rostliny. Reveň kadeřavá (Rheum undulatum), se používá jako zelenina a reveň dlanitá (Rheum palmatum), která je zařazována jako léčivá rostlina.
 

Reveň kadeřavá se v Evropě pěstuje od 18. století. Nejrozšířenější je v Anglii, odkud pochází šedesát procent celosvětové produkce. Na našem území se udržuje jen ojediněle. V dobách našich babiček byla dostupná v každé zahrádce.V zahraničí je celoročně dostupná na trzích a v obchodech.
  Na stanovišti vydrží deset až patnáct let. Vytváří rostliny mohutných rozměrů s hlubokými kořeny, které absorbují z půdy vodu a živiny. Pod povrchem vyrůstají zásobní kořenovou hlízy.
 Její předností je, že velmi brzo na jaře vytváří chutné řapíky, tím se řadí mezi rostliny, které jsou na jaře k dispozici jako zdroj vitaminů.
 Řapíky dorůstají do délky více než půl metru. Začátkem léta z prostředku růžice roste hlavní stonek, který je zakončen květenstvím – latou bělavých až žlutavých kvítků. Listy jsou dlanité, mírně zvlněné, deštníkovité.
Rozmnožování reveně nečiní potíže. Můžeme využít odryté mladé rostliny s vyvinutými kořeny a nebo si předpěstovat mledé sazenice ze semen, běžně dostupných v semenářských obchodech. Výsev semen je výhodný již v březnu do květináčů, přímý výsev na stanoviště zásadně provádíme až koncem dubna nebo začátkem května. Sazenice vysazujeme v druhé polovině května. Dokonale zalijeme.
Rebarbora vyžaduje půdu dobře zásobenou živinami, dává přednost neutrální půdní reakci. Vhodné jsou hlinité až hlinitopísčité půdy s dostatkem humusu. Největší hloubka spodní vody má být 1 – 1,5 m pod povrchem, protože je citlivá na zamokření. Lehčí výhřevné a humózní půdy umožňují časnější sběr úrody. Na klimatické podmínky není náročná.
Reveň pěstujeme více let na jednom místě, proto musíme přípravě půdy věnovat dostatečnou pozornost. Pozemek začneme připravovat už na podzim. Půdu prokypříme do hloubky 60 cm a současně zapracujeme chlévskou mrvu. Zároveň děláme zásobní minerální hnojení. Příliš kyselé půdy povápníme. Přes zimu necháme pozemek zrytý, na jaře přihnojíme dusíkem a povrch urovnáme.
Řapíky sklízíme 1x za týden; bočně je vylamujeme. Od konce června necháme rostlinám veškeré listy, aby si rostliny vytvořily dostatek zásobních látek k dobrému přezimování.
 Rostlina obsahuje kyselinu šťavelovou, které je nejvíce v listech. Řapíky listů nejsou konzumovány vůbec. Konzumují se pouze mladé řapíky, které obsahují kyseliny šťavelové málo. Příjemnou chuť způsobuje přítomnost kyseliny jablečné a citrónové.

Má mírně projímavý účinek.
 Rebarbora.

Používá se v kuchyni jako náplň do pečiva, ale i na konzervování. Výborný je džem, marmeláda, kompot, víno, šťávy a známé jsou koláče nebo záviny s rebarborovou náplní.
 

Rebarborová náplň do koláčů
Suroviny: 1000 g masitých řapíků reveně, 800 g jemného krystalu, vanilka, kousek skořice, limetová nebo citronová kůra
Postup: Reberborové řapíky oloupeme a nakrájíme příčně na 3 cm špalíky. Omyjeme a necháme na sítku okapat. Vložíme do kastrolu, nasypeme cukr a velmi mírně zahříváme. Přidáváme koření a vaříme doměkka. Musíme dávat pozor, abychom reveňové kousky nerozvařili. Horkou hmotu naléváme do sklenic a zavařujeme pod víčka. Používáme jako náplň do buchet, koláčů a závinů.
Rebarbora se sněhem
Suroviny: 750 g reveně, 200 g cukru, 12 ks máslových sušenek, 3 bílky, strouhaná kura z 1 citronu nebo limetky
Postup: Rebarboru oloupeme a nakrájíme na špalíky. Podlijeme v kastrolu velmi malým množstvím vody a dusíme asi 6 minut doměkka. Dušenou hmotu zasypeme 50 g cukru.
Dno nákypové formy vyložíme sušenkami, naplníme revení a zakryjeme zbylými sušenkami.
Z bílků ušleháme tuhý sníh, lehce do něj vmícháme 150 g cukru a citronovou nebo limetovou kůru. Navrstvíme do formy. V předehřáté troubě pečeme cca 15-20 minut. Sníh má být tuhý, na povrchu lehce zahnědlý. Podáváme teplé
Rychle naložená rebarbora k šunce i jinému masu.
Suroviny: 500 ml jablečného octa, 1 lžíce soli, 380 g krystalového cukru, 1 lžička celých hřebíčků, 4 cm čerstvého zázvoru, 4 celé malé suché chilli papričky, 500 g rebarbory
Postup: Smícháme ocet, sůl a cukr v neporušeném kastrolku. Rebarboru oloupeme a nakrájíme na 10 cm dlouhé špalíky. Vložíme do kastrolu. Zamícháme a postavíme na střední oheň. Vaříme tak dlouho, až se cukr a sůl rozpustí. Přidáme oloupaný zázvorový oddenek, nakrájený na plátky, hřebíčky, papričky a vše přivedeme k varu.Povaříme asi 1 minutu. Převařené rebarborové kousky naskládáme do sklenic, zalijeme zálivkou a dobře uzavřeme. Nemusíme sterilizovat. Uložíme v chladničce nejdéle na týden.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář