Jdi na obsah Jdi na menu
 


Strom roku 2010

Stromem roku 2010 je dub letní, který stojí nedaleko Bohuňovic u Olomouce. Zvítězil v anketě, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství. Pro takzvaný Hromův dub hlasovalo 12.329 lidí, více než čtvrtina všech účastníků ankety. ČTK to řekla Kateřina Urbanová z Nadace Partnerství. Sdružení Senior aktivity, které Hromův dub do soutěže nominovalo, chce, aby se strom stal cílem turistických vycházek.

Památný strom je starý 433 let. Výletníci jej najdou, když se vydají po polní cestě z Olomouce-Černovíru podél železniční trati a proti proudu Trusovického potoka směrem k Bohuňovicím. Strom je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze dnes už zaniklého Velkého rybníka založeného v roce 1577.

Dub roste v prostoru zvaném Strážná bouda, kde původně stálo obydlí baštýře. V únoru 1945 poblíž dubu seskočilo devět amerických letců ze zasaženého letadla. Na místě padli do zajetí, o jejich dalším osudu není nic známo.

Druhé místo v hlasování veřejnosti obsadila takzvaná Zlatá lípa nedaleko Budišova nad Budišovkou na Opavsku. Památný strom je součástí mnoha pověstí z poloviny 18. století, které jej označují jako svědka bitvy generála Laudona s pruským zásobovacím konvojem. Na třetí příčce se umístil buk rostoucí před školou v Lomnici u Tišnova v Jihomoravském kraji.