Česnek |
V samoobsluhách český česnek nahradila čínská náhražka "bez chuti a zápachu". A lidé se ptají: kde sehnat český česnek? Občas se najde světlá výjimka pro ty, kdo mají možnost navštívit některý z nově otevřených farmářských trhů, v běžných obchodech ale mají smůlu.
Není se co divit: podle dostupných údajů tvoří česká produkce sotva čtvrtinu z toho, co se u nás prodává. Přitom u české odrůdy stačí dva stroužky ochutit to, na co byste použili celou paličku čínského. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana se česnek pěstuje v Česku jen na 67 hektarech. "V předrevoluční době se v republice produkovalo kolem 300 hektarů," srovnal Zeman dnešní stav s dobou, než na český trh vtrhl česnek ze zahraničí.
Česnekové téma se probojovalo dokonce i na blog iDNES.cz, kde blogger Richard Kába rozpoutal diskuzi, ze které je znát, že toto téma pálí hodně lidí. Ve svém článku přináší návod, jak si poradit s letní úrodou česneku tak, aby vydržel po celou sezonu. V diskuzi se ale řeší i to, jak si zajistit úrodu na léto.
Dokonce i Facebooku vzniklo diskuzní fórum týkající se shánění česneku, kde si lidé vzájemně sdělují, kde ve kterém městě a ve které prodejně zeleniny mohou česnek koupit, další vzrušené diskuze kolem česneku najdete i na webu Zahrada nebo mezi kulinářskými fanoušky bloggera Cuketky.
Pěstovat, ale z čeho?
Zdá se, že jedinou šancí, jak se rozumně v současné k českému česneku dopídit, je vypěstovat si ho. Teď právě by byl ideální čas - sází se těsně před obdobím prvních mrazů. Není vhodné to uspěchat, kdo ztratí nervy a zasadí brzy, vystavuje se nebezpečí, že česnek vzejde ještě před zimou, a oslabí se (viz článek o pěstování česneku).
Kam sázetČesnek je běžná zahradní zelenina, která roste s větším či menším úspěchem na každém stanovišti. Pro jeho zdravotní stav je dobré umístění na vzdušném místě. Obecně nemá česnek rád vysokou hladinu spodní vody. |
Ale ani zoufalci, kteří by v touze po tradičním českém produktu sáhli po pěstitelské metodě, zřejmě jen tak nemají šanci. Vzhledem k čínské cenové válce, která skoro český česnek vytlačila z trhu, přestali zemědělci česnek pěstovat. Tím pádem se nedostává ani sadby.
"V současné době se už pravděpodobně sadba nesežene. Možná v některém maloobchodě ještě budou nějaké zbytky. My jsme třeba vyprodali už před měsícem, objednávky těch prozíravých chodí už na jaře," říká Kozák.
Pozor na háďátko
Podle Kozáka je pro amatérské zahrádkáře největším nebezpečím háďátko. "S takovým výskytem háďátka zhoubného jako letos jsem se ještě nesetkal. A to je důsledek sázení česneku neznámého původu koupeného někde na trhu, neupraveného jako sadba. Jakmile si pěstitel na zahradu dostane háďátko, může se rozloučit s pěstováním nejen česneku, ale i cibule či jahod," tvrdí.
A bludná spirála dosáhla svého dna, bude trvat nějakou dobu, než si lidé uvědomí, že je výhodnější koupit český česnek o polovinu dráž, ale spotřebovat ho ve srovnání s čínským čtvrtinu, což je nakonec cenově výhodnější.
Teprve pak se bude udržovat rovnováha mezi zásobami českého česneku v obchodech a nabídkou sadby pro ty, kdo dávají přednost samopěstitelství.
Vše o česneku. Je nejvyšší čas ho zasadit
Správné uskladnění česneku nepodceňujte. Vydrží vám do příští sezóny. |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Česnek kuchyňský se díky své specifické chuti těší velké oblibě. Původně pochází z oblasti Střední Asie, nyní se však hojně užívá téměř ve všech světových kuchyních.
Pod pojmem česnek si každý vybaví bílé stroužky, které po pozření promění dech v nepříjemný zápach. Málokdo ale ví, že ho způsobuje silice alliin a další sloučeniny síry.
cibule je česnek?Cibule je blízkou příbuznou česneku a nazývá se buď cibule kuchyňská nebo česnek cibule. Obě pojmenování označují klasickou cibuli, kterou běžně používáte k vaření. |
Moření
Před vysazením česneku je vhodné sadbu preventivně namořit přípravkem proti škůdcům a houbám, zvláště pokud se vám už dříve na zahrádce objevily. Česnek je oblíbeným terčem vlnovníku česnekového nebo háďátka zhoubného. Před sadbou proto namočte stroužky, které budete sázet, do přípravku Sulka. Ten seženete v hobby marketech a zahradnictvích (jeden litr okolo 85 Kč). Česnek do něj namočte na 6-12 hodin, poté bude úroda před parazity chráněna.

Česnek se sází na konci podzimu (listopad až prosinec) nebo časně na jaře. Pokud je v listopadu stále teplo, počkejte na ochlazení a sázejte těsně před zamrznutím půdy. Před sadbou pečlivě odplevelte záhonek a do půdy přimíchejte kompost, rohozku nebo cererit.
Namořené stroužky česneku zamačkejte do půdy prstem do hloubky 5-8 cm. Sázejte je v jednom řádku po 10 cm, řádky by měly být od sebe vzdálené asi 35 cm.
Česnek nesázejte na místo, kde už minulou sezónu rostl nebo kde jste pěstovali cibuli či pór. Hrozí totiž přenos chorob a množení škůdců. Pokud parazit napadl česnek na vašem záhonku už dříve, počkejte několik let, než ho opět zasadíte.
Sklizeň
čekat nebo nečekat na jaro?Česnek vysazený na jaře se sice lépe uchovává a není tak náchylný k chorobám, přesto se spíše doporučuje podzimní výsadba. Česnek, který zasadíte v listopadu, navíc sklidíte dříve. |
Klasický kuchyňský česnek tvoří stroužky, které jsou pravidelně rozmístěné okolo tuhého středu. Tomuto česneku se přezdívá paličkový. Sklízejte, až jeho listy ztratí vodu, zkřehnou a zežloutnou.
U tzn. nepaličáků (které mají nepravidelně uskupené stroužky) listy nežloutnou, ale v pravý čas se pokládají k zemi. To je signál ke sklizni. Paličák a nepaličák rozeznáte podle řezu česneku.
Pozor! Pokud česnek necháte v zemi příliš dlouho, začne se rozpadat a špatně ho uskladníte.

Česnek skladujte v suché a větrané místnosti, jinak by plesnivěl.
K usušení česneku svažte k sobě 10 – 15 kusů, které ještě mají stonek, a zavěste je. Jako dekorace vám poslouží pár kusů s dlouhým stonkem, které dáte do vázy.
Vyrobte si mletý česnek
Vyrobit si mletý česnek není složité. Nakrájejte česnek na tenké plátky - nejlépe kráječem zeleniny, ruční krájení je velmi pracné. Poté plátky vyložte na podložku, díky které se vzduch dostane k česneku seshora i zdola. Takto ho nechte sušit 2-4 dny. Česnek schne rychleji v zimě, když ho umístíte nad radiátor. Nezapomeňte ale na možný zápach.
Po usušení plátky rozemelte. Mletí v jemném mixéru trvá dlouho, je nutné ho opakovat a poté přesít. Při použití kávomlýnku stačí chvilka a česnek bude dokonale namletý. Používat ho lze až dva roky.
Čínské zlo.
(Josef, 15. 10. 2013 13:37)