Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. světová válka - historie, data, souvislosti - 2. díl

8. 5. 2010
Začátek konce: 1944
Divadlo Evropana
Sovětská zima a útoky jara
Soviet advances from August 1943 to December 1944.
Sovět postupuje od srpna 1943 k prosinci 1944.
Soviet AA Gunners during the Battle of Budapest
Sovět AA Střelci během Bitva Budapešti

Na severu, sovětský útok v lednu 1944 ulevil obležení od Leningrad. Němci dirigovali řádný ustoupit od Leningrad oblasti ke kratší lince založené na jezerech na jih.

Na jihu, v březnu, dvě sovětské přední strany obklopily Generaloberst Hans-Valentin Hube je nejprve armáda obrněného vozu na sever Dniestr řeky. Němci unikli kapse v dubnu, ukládací většině z jejich mužů ale prohrávání jejich těžké vybavení.
V časném květnu, červená armáda je 3. ukrajinská přední strana zaneprázdněná němčina sedmnáctá armáda armádního skupinového jihu, který byl vlevo vzadu po Němci ustoupit od Ukrajiny. Bitva byla kompletní vítězství pro červenou armádu a zpackané evakuační úsilí přes Černé moře vedlo k přes 250,000 německých a rumunských obětí.
Během dubna 1944, série útoků červené armády blízko města Iaşi, Rumunsko mířilo na zachycovat strategicky důležitý sektor. Němec-rumunské síly úspěšně bránily sektor skrz měsíc dubna. Útok u Târgul Frumos byl konečný pokus červenou armádou dosáhnout jeho cíle mít pérový můstek do Rumunska pro útok léta.

Se sovětskými sílami přibližující se, němečtí vojáci zabírali Maďarsko 20. března. Hitler myslel si ten maďarský vůdce Admiral Miklós Horthy by mohl už ne být spolehlivý spojenec.

Finsko hledalo separátní mír s Stalin v únoru 1944, ale požadavky nabídly byl nepřijatelný. 9. června, Sovětský svaz začal Fourth strategický útok na Karelian Isthmus to, po třech měsících, by přinutil Finsko přijímat příměří.

Itálie a Balkán
Destruction of the famous Benedictine Monastery at Cassino
Zničení slavného benediktinského kláštera u Cassino

Během zimy Allies pokusil se nutit linku Gustava na southern Apennines Itálie, ale oni nemohli rozbít linie nepřítele až do odpočívadla Anzio 22. ledna 1944, na jižním pobřeží Latium. Toto bylo jmenováno Operation oblázek.

Cesta k Římu byla zablokovaná linkou Gustava a Němci postavili jejich obranu u Montea Cassino, historický Abbey založený v 524 St. Benedict. 15. února klášter vysoce na vrcholu přehlížet město Cassino byl naplněný bombami od amerických B17 bombardérů a našlapaných německých výsadkářů nalitých do krachů bránit to. Od 12. ledna k 18. května, to bylo assaulted čtyřikrát Allied vojsky, pro ztrátu přes 54,000 Allied a 20,000 německých vojáků.

Jediný po některých měsících, linka Gustava byla rozbita a spojenci pochodovali k severu poloostrova. 4. června, Řím klesal na Allies a spojencká armáda dosáhla Florence v srpnu. Oni pak zastavili se podle gotického plánu na Tuscan Apennines během zimy.

Německo ustoupilo od Balkánu a drženého Maďarska až do února 1945.

Rumunsko se obrátilo proti Německu v srpnu 1944, a Bulharsko vzdalo se v září.

Sovětský letní útok

Operace Bagration, sovětský útok zahrnovat 2.5 milión mužů a 6,000 tanků, byl vypuštěn 22. června. Jeho cíl měl vyčistit německá vojska od Běloruska. Následující bitva skončila zničením německé armádní skupinové ústředny a přes 800,000 německých obětí, největší porážka pro Wehrmacht během války. Sověty máchaly vpřed, dosahovat okolí Varšavy 31. července.

Pád sovětu a útoky zimy
One of the Armia Krajowa soldiers defending a barricade during the Warsaw Uprising.
Jeden Zemská armáda vojáci bránit barikádu během Varšavské povstání.
Po zničení Army skupinová ústředna, sověty napadly německé síly na jihu v střední-červenec 1944, a v měsíčním čase oni vyčistili Ukrajinu od německé přítomnosti.
Červená armáda je 2nd a 3. ukrajinské přední strany najaly Němce Heeresgruppe Südukraine, který sestával z němčiny a rumunských formací, v provozu zabírat Rumunsko a ničit formace němčiny v sektoru. Výsledek bitvy byl kompletní vítězství pro červenou armádu a vypínač Rumunska od Axis k spojenckému táboru.
V říjnu 1944, generál der Artillerie Maximilian Fretter-Pico šestá armáda obklíčila a zničila tři sbory Marshala Rodion Yakovlevich Malinovsky je skupina Pliyev se blíží k Debrecen, Maďarsko. Toto mělo být poslední německé vítězství ve východní přední straně.
Červená armáda je 1st, 2nd, a 3. baltické přední strany najaly německou armádní skupinovou ústřednu a skupinu armády na sever zachytit baltickou oblast od Němců. Výsledek série bitev byl trvalá ztráta kontaktu mezitím Army seskupí sever a centrum, a vytvoření Courland kapsy v Lotyšsku.

Od 29. prosince 1944 k 13. února 1945, sovět síly položily obležení k Budapešti, který byl bráněn Němcem Waffen-SS a maďarské síly. To byl jeden z nejkrvavějších obležení války.

Varšavské povstání

Blízkost červené armády vedla Poláky do Varšavy věřit, že oni by brzy byli osvobození. 1. srpna, oni se vzbouřili jako část širší Operation bouře. Téměř 40,000 polských odporných bojovníků chytilo kontrolu nad městem. Sověty, nicméně, zastavil se u města a dal Polákům žádnou pomoc jako Němec armádní jednotky se přestěhovaly do města potlačit vzpouru. Odpor skončil 2. října. Německé jednotky pak zničená většina z čeho byli opuštěni města.

Spojencká invaze západní Evropy
American troops disembark in the surf at Omaha Beach on D-Day, 6 June 1944.
Američtí vojáci vystoupí v surfovat u Omaha pláž na D-den, 6 června 1944.

Na “D-den” (6. června 1944), western Allies hlavně Británie, Kanada a Amerika napadli Němce-myslela si Normandie.[1] Německý odpor byl tvrdohlavý, obzvláště v a kolem města Caen. Během prvního měsíce, spojenci změřili pokrok ve stovkách yardů a krvavé puškové boje v Bocage. Spojencký útěk byl způsoben u St. - Lô, a německé síly byly téměř kompletně zničené v Falaise kapse, když oni nasedli na protiútok. Spojenecké síly umístěné v Itálii napadly Frencha Rivieru 15. srpna a se spojil s sílami od Normandie. Utajovaný francouzský odpor v Paříži povstal proti Němcům 19. srpna a rozdělení francouzštiny dolů General Jacques Leclerc, nahrnout se dopředu od Normandie, přijal kapitulaci německých sil tam a osvobodil město 25. srpna.

Spojil útok pádu

Spojenčtí výsadkáři se pokusili o rychlý postup do Nizozemska se operační užitkovou zahradou v září, ale oni byli odmítnuti. Logistické problémy začaly trápit Allies předběžný západ, zatímco zásobovací linky ještě běžely zpátky do pláží Normandie. Rozhodné vítězství Kanaďanem první armáda v bitvě Scheldt zabezpečila vstup do přístavu Antwerp, který umožnil tomu dostat zásoby pozdním listopadem 1944. Zatím, Američané vypustili hlavní útok přes Hurtgen les v září ale Němce přesto, že má menší čísla byl schopný zdržet silnější americké silové díky těžkému terénu a dobré obranné pozice.

Německý zimní útok

V prosinci 1944, německá armáda dělala jeho poslední hlavní útok za západě, známý jako bitva boule. Hitler snažil se vrážet klín mezi westernem Allies a přimět je, aby souhlasil s příznivým příměřím, po kterém Německo mohlo koncentrovat všechny její úsilí na východní frontě a mít možnost porazit sověty. Mise byla odsouzena k poruše od té doby, co Allies měl žádný úmysl udělovat příměří za nějakých podmínek. Nejprve, Němci měli úspěchy proti nepřipraveným Allied sílám. Chudé počasí během úvodních dnů útoku favorizovalo Němce, protože Allied letadlo bylo zakotveno. Nicméně, vyjasňující se oblohy brzy dovolily Allied vzduchovou nadřazenost k resumé, a s německým opomenutím zachytit Bastogne a příchodem Spojených států třetí armáda, Němci byli nucení ustoupit zpět do Německa. Útok byl porazen, ale to bylo nejkrvavější bitva v americké vojenské historii.

Pacifik divadlo
Centrální a jižní západní Pacifik
MacArthur coming ashore back to the Philippines. Photo taken by Carl Mydans of Life magazine.
Macarthur příchod na břeh zpátky do Filipín. Fotka zaujatý Carl Mydans časopisu života.

Americká záloha pokračovala v jihozápadním Pacifiku se zachycením Marshallových ostrovů před koncem února. 42,000 amerických armádních vojáků a USA Marines dosedl na Kwajalein atol 31. ledna. Nelítostný boj nastal a ostrov byl vzat 6. února. USA Marines příští porazil Japonce v bitvě Eniwetok.

Hlavní cíl byl ostrovy Mariany, obzvláště Saipan a do lesser rozsahu, Guam. Japonec v obou místech byl silně zavedený. 11. června, Saipan byl bombardován od moře a přistání bylo děláno o čtyři dny později; to bylo zajato červencem 9. Japonec spáchal hodně jejich klesající námořní síly v bitvě filipínského moře ale snášených krutých ztrát v jak lodích tak letadle. Po bitvě, Japonec síla letadlové lodi byla už ne vojensky efektivní. Se zachycením Saipanu, Japonsko bylo nakonec v dosahu B-29 bombardéry.

Guam byl napadnut 21. července a přijatý 10. srpna, ale Japonec bojoval fanaticky. Vytírat operace pokračovaly dlouho po Battle Guama byl oficiálně přes. Ostrov Tiniana byl napadnut 24. července a byl podmanil si 1. srpna. Toto bylo první použití napalmu ve válce.[pochvalná zmínka   potřebovaný]

Vojska generála Macarthura napadla Filipíny, přistání na ostrově Leyte 20. října. Japonec připravoval pečlivou obranu a používal poslední jejich námořních sil v pokusu zničit sílu invaze v bitvě Leyte zálivu, 23. října přes 26. října 1944, pravděpodobně největší námořní bitva v historii. Toto byla první bitva, která měla sebevražedné záchvaty.

Během 1944, americké ponorky a letadla napadli japonské obchodní loďstvo a zanedbaný japonský průmysl surovin to šlo do války trvat. Efektivita tohoto stranglehold se zvyšovala jako USA Marines zachytil ostrovy bližší na japonskou pevninu. V 1944, ponorky potopily tři milióny tun nákladu, zatímco Japonec byl jen schopný nahradit méně než jeden milión tun.[pochvalná zmínka   potřebovaný]

Sino-japonská válka
Japanese advances in Operation Ichigo during 1944 in China
Japonec postupuje v Operation Ichigo během 1944 v Číně
V dubnu 1944, Japonec zahajoval Operation Ichigo. Cíl měl zabezpečit železniční trať přes japonská obsazená území Číny severovýchodu, Korea, a Asie jihovýchodu, a zničit airbases v oblasti který opravil Spojené státy letadlo armády nutí (USAAF) letadla. V červnu 1944, Japonec dislokoval 360,000 vojsk napadnout Changsha pro čtvrtý čas. Operace zahrnovala více japonských vojáků než nějaké ostatní kampaně v Sino-japonská válka, a po 47 dnech hořkého válčení, město bylo vzato, ale za velmi vysokou cenu. Listopadem, Japonec dobyl města Guilin a Liuzhou který sloužil jako USAAF airbases od kterého to řídilo pumové nálety na Japonsku. Nicméně, přesto, že má zničil airbases v této oblasti, USAAF mohl ještě udeřit na japonské hlavní ostrovy od nově získaných základů v Pacifiku. Prosincem, japonské síly podaly francouzštině Indochina a dosáhly cíle operace, ale jediný poté, co utrpěl těžké ztráty.
Asie jihovýchodu

V březnu 1944, Japonec začal jejich “pochod do Dillí” překročením hranice od Barmy do Indie. 30. března, oni napadli město Imphal který zahrnoval některé nejdivočejšího bojování války. Japonec brzy vyčerpal zásoby a stáhl vyplývání ve ztrátě 85,000 mužů, jeden z největšího Japonce překazí války. Anglicko-indické síly byly stále re-dodával Raf.

Konec války: 1945
Divadlo Evropana
Sovětský zimní útok
Berlin and Prague offensive on the Eastern Front 1945.
Berlín a Praha útok na východní frontě 1945.

12. ledna, červená armáda byla připravená na jeho příští velký útok. Konev armády napadaly Němce v jižním Polsku a expandovaly ven od jejich Vistula říčního předmostí blízko Sandomierz. 14. ledna, Rokossovsky je armády napadnuté od Narew řeky na sever Varšavy. Oni rozbili krytinu ozbrojených sil na východ Prusko. Zhukov armády ve středu zaútočily od jejich předmostí blízko Varšavy. Německá přední strana byla nyní v se kolébá.

17. ledna, Zhukov vzal Varšavu. 19. ledna, jeho tanky braly Łódź. Ten stejný den, Konev síly dostaly se k německé předválečné hranici. U konce prvního týdnu útoku, sověty pronikly 160 kilometry (100 mi) hluboce na frontě to bylo 650 kilometrů (400 mi) široký. 13. února, sověty vzaly Budapešť. Nápor sovětu konečně zastavil se na Oder řece na konci ledna, jen 60 kilometrů (40 mi) od Berlína.

Jaltská konference
Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt and Joseph Stalin at Yalta in 1945.
Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt a Joseph Stalin u Yalta v 1945.

Zatím, Churchill, Stalin, a Roosevelt uzavřel dohody pro poválečnou Evropu na Yalta konferenci v únoru 1945. Jejich setkání vyústilo v mnoho důležitých rozhodnutí:

  • Setkání dubna bylo by držené tvořit Spojené národy;
  • Polsko by pořádalo volných voleb (ačkoli ve skutečnosti oni byli těžce podvodne manipulovaní sověty);
  • Občané sovětu měli být repatriováni;
  • Sovětský svaz měl napadnout Japonsko uvnitř tří měsíců kapitulace Německa.
Sovětský jarní útok

Červená armáda (včetně 78,556 vojáků 1. polské armády) začala jeho finální útok na Berlín 16. dubna. Touto dobou, německá armáda byla v plném ústupu a Berlín už byl zbit ze předběžném vzduchu bombings.

24. dubna, tři sovětské armádní skupiny dokončily obeplutí města. Hitler poslal hlavní německé síly, které měly bránit město na jih. On věřil, že to bylo region kde sověty by zahájily jejich jarní útok a ne v Berlíně. Jako finální odporné úsilí, Hitler volal po civilistech, včetně dospívajících dětí, bojovat proti nadcházející červené armádě v Volkssturm milice. Ty síly byly rozšířeny zbitýma německými zbytky, které bojovaly proti sovětům v Seelow výškách. Ale dokonce pak bojování bylo těžké, s house-to-house a bezprostřední bitva. Sověty utrpěly 305,000 mrtvý; Němci utrpěli tolik jak 325,000, včetně civilistů. Hitler a jeho osazenstvo přestěhovalo se do Führerbunker, beton zahrát do pod Chancellery, kde 30. dubna 1945, on spáchal sebevraždu, spolu s jeho nevěstou, Eva Braunová.

Spojencký jarní útok

Spojenci pokračovali v jejich postupu do Německa jednou Battle boule oficiálně skončil 27. ledna 1945. Finální překážka spojenců byla řeka Rýn který byl překročen v pozdním březnu 1945.

Jednou spojenci procházeli přes Rýn, Britové rozprostřeli severovýchod k Hamburku procházet přes Labe řeky a na k Dánsku a Baltskému moři. USA devátá armáda šla jih jak severní pincer Ruhr obeplutí a USA nejprve armáda šla na sever jak southern pincer Ruhr obeplutí. 4. dubna, obeplutí bylo dokončeno a německá armádní skupina B přikázaný Field maršálem Walther model byl chycen v Ruhr kapse. 300,000 vojáků se stalo válečnými zajatci. Devátý a první americké armády pak se otočily na východ. Oni zastavili jejich pokroky u řeky Labe kde oni se setkali se sovětskými sílami v střední-duben a pomohl jim vzít Berlín.

Itálie

Spojencké zálohy v zimě 1944-45 nahoru italský poloostrov byl pomalý protože re vojska-rozmístění do Francie. Ale 9. dubna, britský/americký 15. armádní skupina, který byl složen z USA pátá armáda a Britové osmá armáda, prorazil gotickou linku a napadl Po údolí postupně přikládat hlavní německé síly. Milan byl vzat koncem dubna. USA 5. armáda pokračovala pohybovat západem a spojovala nahoru s francouzskými jednotkami. Britové 8. armáda postoupila k Trieste a navázala styk s jugoslávskými přívrženci.

Nemnoho dnů předtím kapitulace Němce hrne se v Itálii, italští přívrženci zachytili skupinu Fascists snažit se provést jejich útěk k Švýcarsku. Úkryt pod hromadou kabátů byl Mussolini. Celá strana, včetně Mussolini paní, Clara Petacci, byl výstřel summarily 28. dubna 1945. Jejich těla byla vzata k Milánu a pověšené vrchní části dole na veřejné podívané.

Kapitulace Německa
Red army soldiers raising the Soviet flag on the roof of the reichstag in Berlin, Germany
Červení armádní vojáci vyvěsení sovětské vlajky na střeše reichstag v Berlíně, Německo

Admirál Karl Dönitz se stal vůdcem německé vlády po smrti Hitler ale německého válečného úsilí rychle rozdrcený. Německé síly v Berlíně se vzdávaly města k sovětským vojskům 2. května 1945.

Německé síly v Itálii se vzdaly 2. května 1945, u generála Alexander je ředitelství a německé síly v severním Německu, Dánsko, a Nizozemsko se vzdalo 4. května. Německé vrchní velitelství pod Generaloberst Alfred Jodl se vzdal bezpodmínečně všechny zbývající německé síly 7. května v Reims, Francie. Western Allies slavil “V-E den” 8. května.

Sovětský svaz oslavoval “vítězný den” 9. května. Některé zbytky německé armádní skupinové ústředny pokračovaly v odporu dokud ne 11. května nebo 12. května (viz Praha útok).[pochvalná zmínka   potřebovaný]

Potsdam Poslední spojencká konference druhé světové války byla držena u předměstí Potsdam, u Berlína, od 17. července k 2. srpna. Během Potsdam konference, dohody byly podávány mezi Allies na politikách pro obsazené Německo. An ultimatum byly vydané povolání pro bezpodmínečnou kapitulaci Japonska.

Pacifik divadlo
Centrální a jižní západní Pacifik
American Marines Raising the Flag on Iwo Jima, by Joe Rosenthal / The Associated Press
Američan Marines Vztyčení vlajky na Iwo Jima, Joe Rosenthal / sdružený tisk

V lednu, USA šestá armáda dosedla na Luzon, hlavní ostrov Filipín. Manilový re-zajatý březnem. USA zachycení ostrovů takový jako Iwo Jima v únoru a Okinawa (duben přes červen) přinesl japonskou vlast v snadnějším dosahu námořní a letecký útok. Mezi tucty ostatních měst, Tokio firebombed a asi 90,000 lidí umřelo na počáteční útok. Husté životní podmínky kolem center výroby a dřevěných obytných staveb přispěly k velké ztrátě života. Ve sčítání, přístavech a majorovi vodní cesty Japonska byly značně těžený letecky v provozu hladovění, který vážně narušil logistiku národa ostrova.

Poslední hlavní útok na jihu západní Pacifik oblast byla Borneo kampaň střední-1945, který byl zaměřený u dále izolovat zbývající japonské síly v Asii jihovýchodu a zabezpečovat vydání Allied válečných zajatců.

Asie jihovýchodu
The Fat Man mushroom cloud resulting from the nuclear explosion over Nagasaki rises 18 km (60,000 ft) into the air from the hypocenter.
Jmeno Tlustý člověk atomový hřib vyplývat z jaderný výbuch přes Nagasaki svahy 18 km (60,000 ft) do vzduchu od hypocenter.

V jihovýchodní Asii, od srpna k listopadu 1944, 14. armáda honila Japonce k Chindwin řece v Barmě po jejich neúspěšném útoku na Indii. Britské společenství, hlavně indické síly, vypustil sérii útočných operací zpět do Barmy během pozdní 1944 a první polovina 1945. 2. května 1945, Rangoon, hlavní město Myanmar (Barma), byl podvedený Operation Dracula. Plánovaný obojživelný útok na západní stranu Malajska byl zrušen po zanechání atomových bomb a japonské síly v Asii jihovýchodu vzdaly se brzy poté.

Atomový bombings Hirošimy a Nagasaki
Americká armáda a političtí šéfové se rozhodli k použití jejich nový výborný-zbraň přínést válku urychlenému konci. Bitva o Okinawa ukázala, že invaze japonské pevniny (plánovala listopad), viděný jako Okinawa-operace typu na mnohem větší váze, by vyústil ve více obětí než Spojené státy trpěly doposud ve všech divadlech od té doby, co válka začala.

6. srpna 1945, B-29 SuperfortressEnola homosexuál#rquote, pilotovaný Colonel Paul Tibbets, klesl jaderná zbraň jmenovala “malého chlapce” na Hirošimě, zničení města. Po zničení Hirošimy, Spojené státy znovu navštívily Japonsko ke kapitulaci. Žádná odezva byla dělána, a společně 9. srpna, B-29 “BOCKS auto”, pilotovaný Major Charles Sweeney, klesl druhá atomová bomba jmenovala “tlustého člověka” na Nagasaki.

Sovětská invaze Manchuria

8. srpna, dva dny po atomové bombě byly vynechány na Hirošimě, Sovětský svaz, mít vzdal se jeho nonaggression smlouvy s Japonskem, napadl Japonce v Manchuria, splňovat jeho Yalta slib napadnout Japonce uvnitř tří měsíců po konci války v Evropě. Útok byl vyroben třemi sovětskými armádními skupinami. V méně než dva týdny, japonská armáda v Manchuria sestávat z přes milión muži byli zničeni sověty. Červená armáda se přestěhovala do Severní Koreje 18. srpna. Korea byla následovně rozdělena u 38. protějšku do sovětu a amerických zón.

Kapitulace Japonska

Americké použití atomových zbraní proti Japonsku pobízelo Hirohito obejít existující vládu a přihodit se ukončit válku. Počet Sovětského svazu do války může také hráli roli, ale v jeho rozhlasovém projevu k národu, císař Hirohito nezmínil se o tom jako hlavní důvod pro kapitulaci jeho země.

Japonec se vzdal 15. srpna 1945 (V-J den), podepisovat japonský nástroj kapitulace 2. září 1945, na palubu USS Missouri (BB-63) připevnil k Tokio zátoce. Japonec hrne se v Číně formálně se vzdal Číňanovi 9. září 1945. Toto úplně neukončilo válku, nicméně, jak Japonsko a Sovětský svaz nikdy podepsali mírovou dohodu. V posledních dnech války, Sovětský svaz zabíral jižní Kuril ostrovy, oblast prohlásila sověty a ještě vybojovaný Japonskem (vidět Kuril ostrovy dohadují se).

Následky
German occupation zones in 1946 after territorial annexations in the East. The Saarland (in the French zone) is shown with stripes because it was not removed from Germany until 1947
Německá okupační pásma v roce 1946 po územních připojeních na východe. Jmeno Sársko (v zóně francouzštiny) je ukazován s pruhy protože to nebylo vzdálené z Německa dokud ne 1947
Evropa v ruinách
U konce války, milióny uprchlíků byly bezdomovci, evropská ekonomika se zhroutila, a 70 % Evropana průmyslová infrastruktura byla zničena.
Britská nevolnost
Británie, ve velkém peněžním dluhu do Ameriky a vyčerpaný válkou-úsilí, pokračoval s přidělováním a jinými podmínkami války na mnoho let poté, ačkoli volby Atlee vlády a svatba Princess Elizabeth posílila morálku, a ztratil její říši.
Rozdělování Německa a Rakousko

Německo bylo rozděleno do čtyř zón zaměstnání. Spojencká kontrolní rada byla vytvořena koordinovat zóny. Originální předěl Německa byl mezi Amerikou, Sovětský Svaz a Británie. Stalin souhlasil, že dá Francii zónu, ale to muselo přijít z amerických nebo britských zón a ne sovětská zóna. Američan, Britové a francouzské zóny se spojili v roce 1949 jako federální republika Německa a sovětská zóna se stala německou demokratickou republikou.

Rakousko bylo jednou znovu oddělené z Německa a to, také, byl rozdělen do čtyř zón zaměstnání, který nakonec se sešel a se stal Republicem Rakouska.

Reparations
Německo platilo reparations do Francie, Británie a Rusko, ve formě obnažených továren, nucené práci a dodávkách uhlí. USA spokojily se s zabavovat Němce patenty a němčina vlastnili vlastnictví v USA, hlavně subsidiaries německých společností.

V souhlasu s Paříž mírovými dohodami, 1947, platba válečných reparací byla odhadnuta od zemí Itálie, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Finska.

Morgenthau plán

Počáteční pracovní plány navrhnuté Spojenými státy byly kruté. Morgenthau plán 1944 volal po rozdělovat Německo do dvou nezávislých národů a zbavovat to průmyslových zdrojů vyžadovaných pro válku. Celý těžký průmysl měl být demontován nebo zničil, a hlavní průmyslové oblasti (horní Silesia, Saar, Ruhr, a německé mluvené role Alsaska-Lorraine) byl být připojen.

Zatímco Morgenthau plánuje sám byl nikdy realizován na se, jeho obecná ekonomická filozofie upravila konec velmi ovlivňovat události. Nejpozoruhodnější byl posílený-dole odnože, včetně Potsdam konference, spojené vedoucí směrnice osazenstev 1067 (duben 1945 - červenec 1947), a průmyslové plány Německa.

Marshall plán
Německo dlouho bylo průmyslový gigant Evropy a jeho chudoba zadržela obecné evropské zotavení. Pokračující nedostatek v Německu také vedl ke značným výdajům pro okupující mocnosti, který byl zavázaný tvořit nejvíce důležité nedostatky.

V pohledu na pokračující bídu a hladomor v Evropě, a s počátkem studené války, změna politiky byla vyžadována. Nejvíce pozoruhodný příklad této změny byl plán stanovený americkým ministrem George Marshall, “evropský zotavovací program”, lépe známý jako Marshall plán, který volal po americkém kongresu přidělit miliardy dolarů pro rekonstrukci Evropy. Také jako součást úsilí přestavět globální kapitalismus a urychlit poválečnou rekonstrukci, Bretton Woods systém byl dán do účinku po válce.

Revize okraje a posuny populace
Expulsion of Germans from the Sudetenland
Expulsion Němců od Sudety

V důsledku nových hranic stanovených vítěznými národy, velké populace najednou se skončily v nepřátelském území. Hlavní patron těchto revizí okraje byl Sovětský svaz, který rozšířil jeho okraje u vydání Německa, Finska, Polska a Japonska. Polsko bylo nahrazeno pro jeho ztráty pro Sovětský svaz přijímací většinou z německého východu Oder-Neisse linka, včetně průmyslových oblastí Silesia. Německý stav Saar byl přechodně protektorát Francie, ale to později se vrátilo k administraci Němce.

Množství Němců vyhnalo totaled hrubě 15 miliónů, včetně 11 miliónu z Německa správný a 3.5 milión od Sudetenland.

Německo oficiálně řekne to 2.1 milión těchto vypuzoval přišel o jejich životy protože násilí na díle Rusů, polský a český, ačkoli polští a čeští historici se přou o toto číslo.
Studená válka začne

Konec druhé světové války označil konec pozice Spojeného království jako globální velmoc a vznik Spojených států a Sovětského svazu jako dominantní moci na světě. Tření vybudovalo mezitím dva před koncem války a po zhroucení nacistického Německa, vztahy se točily klesající.

V oblastech zabraných západními spojeneckými jednotkami, předválečné vlády byly obnoveny nebo nové demokratické vlády byly vytvořeny; v oblastech zabraných sovětskými vojsky, včetně území bývalý Allies takový jako Polsko, komunistické státy byly vytvořeny. Tito stali se satelity Sovětského svazu.

Jak vztah mezi vítězi se kazil, vojenské demarkační čáry se stály de facto hranice země. Korea byla rozdělena v polovině podél 38. protějšku sověty a Američanech. V roce 1950, komunistická Severní Korea, couval sověty, napadl USA - podporovaná Jižní Korea a korejská válka vypukli.

Organizace spojených národů
The headquarters of the United Nations, located in New York City. The United Nations was founded as a direct result of World War II.
Ředitelství Organizace spojených národů, našel v Město New York. Spojené národy byly založeny jako přímý výsledek druhé světové války.

Protože liga národů nedokázala aktivně zabránit válce, Spojené národy byly vytvořeny v 1945.

UN operuje uvnitř parametrů charty Spojených národů a důvod pro UN formaci je nastíněn v úvodu k chartě Spojených národů. Na rozdíl od jeho předchůdce, Spojené národy přijaly více aktivní roli na světě, takový jak bojovat s nemocemi a poskytovat humanitární pomoc k národům v nebezpečí. UN také sloužil jako diplomatická druhá řada během Cold války.

UN také byl zodpovědný za počáteční vytvoření moderního stavu Izraele v roce 1948, z části jako odezva na holokaust.

Oběti, dopad civilisty a krutosti
Oběti
Diorama of the Siege of Leningrad. At least 641,000 Soviet citizens died during the 900 day siege.
Diorama Obležení Leningradu. Přinejmenším 641,000 sovětských občanů zemřelo během 900 obležení dne.
Možná 62 miliónů lidí přišlo o jejich životy ve druhé světové válce — asi 25 miliónů vojáků a 37 miliónů civilistů, s odhady se měnit široce. Tento úhrn obsahuje odhadoval 12 miliónů životů ztracených v holokauste. Úplných smrtí ve druhé světové válce přibližně 80 % byl na spřízněné straně a 20 % na osové straně.
Spojenecké síly snášely přibližně 17 miliónů vojenských smrtí, který asi 10 miliónu bylo sovět a 4 milióny Číňana. Osové síly snášely asi 8 miliónu, který více než 5 miliónu bylo Němec. Sovětský svaz trpěl zdaleka největší počet obětí nějakého národa ve válce; možná 23 miliónů sovětů umřelo celkem, který víc než 12 miliónu byli civilisté. Čísla zahrnují smrti od interních sovětských akcí proti jeho vlastním lidem. Dostupné statistiky pro sovět a Číňany oběti jsou jen hrubé odhady od té doby, co oni jsou špatně dokumentovaní. Některé moderní odhady zdvojnásobí množství čínských obětí.
Genocida

Jmeno Holokaust byla organizovaná vražda přinejmenším devět miliónů lidí, o two-thirds koho byl židovský. Původně, nacisti používali skupiny zabíjení, Einsatzgruppen, řídit masivní venkovní zabíjení, střílet tolik jako 33,000 osob v jediném masakru, jak v případě Babi Yar. 1942, nacistické vedení rozhodlo se uskutečnit Final řešení (Endlösung), genocida všech Židů v Evropě, a zvyšovat rychlost holokausta. Nacisti stavěli šest táborů vyhlazení specificky zabít Židy. Milióny Židů, kteří byli omezení k pozoruhodně přeplněný Ghettos byl transportován k těm “smrt-tábory” kde oni byli gassed nebo stříleli, obvykle bezprostředně poté, co přišel.

Koncentrační tábory, pracovní tábory a internace
Mistreated, starved prisoners in the Ebensee concentration camp, Austria.
Týraný, vyhladověl vězeňe v Ebensee koncentrační tábor, Rakousko.

Kromě nacistických koncentračních táborů, sovět Gulag, nebo pracovní tábory, vedl k smrti mnoha občanů obsazených zemí takový jako Polsko, Litva, Lotyšsko, a Estonsko, stejně jako Němec váleční zajatci (válečný zajatec) a dokonce sovětští občané sám: oponenti Stalin vládního systému a velkých poměrů některých etnických skupin (zvláště Chechens). Japonec tábory válečného zajatce také měly vysoké míry úmrtnosti; mnoho byl používán jako pracovní tábory a podmínky hladovění mezi hlavně USA, Britové, Australan a jiní Commonwealth vězeňi byli málo lepší než mnoho německých koncentračních táborů. Šedesát procenta (1,238,000 rozhodčího. Krivosheev) sovětu váleční zajatci zemřeli během války. Vadim Erlikman dá to u 2.6 milión sovětských válečných zajatců, kteří zemřeli v německého zajetí.[2] Richard Overy dává číslo 5.7 milión sovětského válečného zajatce a ven těch 57 % umíral nebo byl zabitý.[3]

Dále, stovky tisíců japonských severních Američanů byly internovány USA a kanadské vlády. Ačkoli tyto tábory nezahrnovaly těžkou práci, vynucená izolace a nestandardní životní podmínky byli standard.

Válečné zločiny
Survivor of German aerial bombardment.
Survivor německého vzdušného ozáření.

Od 1945 k 1951, němečtí a japonští úředníci a personál byli stíháni za válečné zločiny. Špičkoví němečtí úředníci byli zkoušeni u Nuremberg soudů a mnoho úředníků Japonce u Tokia soud válečného zločinu a jiné soudy válečných zločinů v Asii-oblast Pacifiku.

Žádný z údajných spojenckých válečných zločinů — takový jak bombardovat Drážďan, nukleární bombardovat Hirošimy a Nagasaki, nebo údajná Red armáda krutosti na východní přední straně — byl vždy stíhán.

Odpor a spolupráce
Members of the Dutch Eindhoven Resistance with troops of the US 101st Airborne in front of the Eindhoven cathedral during Operation Market Garden in September 1944.
Členové holandského Eindhoven odporu s vojáky Nás 101st Airborne v přední straně Eindhoven katedrála během Operační užitková zahrada v září 1944.
Odpor během 2. světové války se vyskytoval v každé obsazené zemi paletou prostředků, sahat od non-spolupráce, dezinformace, a propaganda k úplnému válčení.

Mezi nejpozoruhodnější hnutí odporu byl polská domácí armáda, francouzština Maquis a jugoslávští přívrženci. Německo sám také měl anti-nacistické hnutí. Komunistický odpor byl mezi nejdivočejší, protože oni byli už organizovaní a militantní dokonce před válkou a oni byli ideologicky protichůdní k nacistům.

Dříve D-den, tam bylo mnoho operací vykonávaných francouzským odporem vůči nápovědě se nastávající invazí. Linky komunikací byly ukrojené; vlaky byly vykolejeny; silnice, vodárenské věže a muniční sklady byli zničeni; a některé německé posádky byly napadnuty.

Domácí fronty
During the war, women worked in factories throughout much of the West and East.
Během války, ženy pracovaly v továrnách během hodně ze západu a východu.

“Domov přední” je jméno náchylné k aktivitám civilistů národa, který je ve stavu totální války.

Ve Spojeném království, ženy se připojily k dělnictvu dělat práce že muži dělali. Jídlo, oděv, benzín a jiné položky byli přidělováni. Přístup k přepychům byl hrozně omezený, ačkoli tam byl také významný černý trh. Rodiny pěstovaly malé domácí zeleninové zahrady dodávat sebe s jídlem a zemí žen armáda rekrutovala nebo conscripted přes 80,000 žen k práci na farmách. Civilisti také sloužili jako správcové náletu, dobrovolnické pohotovostní služby a jiné kritické funkce. Školy a organizace drželi odpadní projížďky a sbírky peněz pomáhat válečnému úsilí. Mnoho věcí bylo zachováno k otočení do zbraní později, takový jak tučný se změnit na nitroglycerin.

Ve Spojených státech a Kanadě, ženy také se připojily k pracovní síle. Ve Spojených státech, tyto ženy byly nazývány “Rosies” pro Rosii nýtař. Prezident Roosevelt říkal, že úsilí civilistů u domova podporovat válku přes osobní oběť byla jak kritický pro vyhraní války jako snahy vojáků sám. V Kanadě, vláda založila tři vojenská oddělení pro ženy: kanadské ženy je pomocné letecké síly, kanadské ženské armádní sbory a ženy je královský Kanaďan námořní služby.
V Německu, dokud ne 1943 tam bylo nemnoho omezení aktivit civilisty. Většina zboží bylo volně dostupné. Toto bylo protože redukovaný přístup k jistým přepychům už zažil civilisty Němce předchozí k začátku nepřátelských akcí; válka posloužila, že dělá některé druhy zboží méně dostupný. To nebylo dokud ne poměrně opožděný ve válce že civilní obyvatelstvo bylo účinně organizované podporovat válečné úsilí. Například, práce žen nebyla mobilizoval jak důkladně jak ve Spojeném království nebo Spojených státech. Cizí otrocká práce substituted pro muže, kteří sloužili v ozbrojených sílách.
Americká výroba byla hlavní faktor v udržování Allies lépe dodával než Axis. Například, v 1943 Spojené státy produkovaly 369 válečných lodí (1.01 na den). Ve srovnání, Japonsko produkovalo 122 válečných lodí a Německo jen se budovalo tři. Spojené státy také uspěly v přestavět Merchant Marine, redukovat stavět dobu svobody nebo lodi vítězství od 105 dnů k 56 dnům. Hodně z tohoto zlepšená efektivita přišla z technologických pokroků v shipbuilding. Hull talíře byly svařeny spíše než spojený, plasty začaly zabrat místo jistých kovů a stavebnicová konstrukce byla používána.
Technologie
German Enigma machine for encryption.
Němec Enigma pro šifrování.

Zbraně a technologie se zlepšili rychle během 2. světové války a hrál klíčovou roli v určení výsledku války. Mnoho hlavních technologií bylo užité na první čas, obsahující nukleární zbraně, radar, tryskové stroje a elektronické počítače. Obrovské zálohy byly vyrobeny v letadle a designu tanku takový že příchod modelů do použití u začátku války byl dlouho zastaralý k jeho konci.

Více nových vynálezů, jak uměřený v USA množstvími přihlášek patentu a kontraktů zbraně vydaných k soukromým dodavatelům, byl nasazen k úloze lidí zabíjení více účinně (a do lesser stupně, vyhýbat se být zabit) než někdy dříve.

Masivní výzkum a rozvojové požadavky války měli velký dopad na růst vědecké společnosti. Po válka končila, tyto vývoje vedly k novým vědám jako kybernetika a informatika a vytvářely celé nové instituce designu zbraní.


Poznámky pod čárou
  1. ^ Overy, Richard
  2. ^ Erlikman, Vadim
  3. ^ Richard Overy Diktátoři Hitler za Německo, Stalin za Rusko p.568-569
  4. Zdroj: www.navajo.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář