Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česko leží na zásobách surovin za stamiliardy

Disponujeme jen omezenými zásobami nerostných surovin, a proto musíme investovat hlavně do vzdělání a výzkumu, jinak naše ekonomika ve světové konkurenci neobstojí, tvrdil před pár lety exministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Zatímco s investicemi do vzdělání měl zcela jistě pravdu, v hodnocení zásob nerostných surovin se poněkud mýlil.

 Průzkumné vrty firmy Solarworld na německé části Cínovce.
3.12.2012 

Z výpočtů týdeníku Euro, které vycházejí i z údajů České geologické služby (ČGS), plyne, že v tuzemském podzemí leží velmi cenné strategické suroviny. Jejich cena dosahuje řádově stovek miliard až bilionů korun.

Česká asociace ložiskových geologů odhaduje, že celkový potenciál surovinových zdrojů zlata odpovídá 390 tunám, jejichž hodnota podle cen na světových trzích přesahuje čtyři sta miliard korun. Česko má jedny z nejvýznamnějších zásob tohoto kovu v Evropě.

Ještě větší zásoby ve srovnání se zlatem má Česká republika v případě uranu.
Podle propočtů ČGS jde o těžko představitelné množství, přibližně 135 360 tun.
Měřeno cenami na světových trzích, Česko republika sedí na zásobách, jejichž hodnota představuje nejméně pět set miliard korun.
Další desítky až stovky tun kovu navíc čekají na své objevení.

„Česká republika je jedno velké globální ložisko,“ tvrdí vedoucí odboru nerostných surovin ČGS Jaromír Starý.
Navzdory tomu se v Česku kromě uranu žádné nerosty, které obsahují rudy, netěží. Převládají hlavně energetické suroviny, jako je hnědé a černé uhlí, nerosty pro stavebnictví, na jihu Moravy i ropa a zemní plyn, na západě republiky kaolin a jíly.


Čtěte také:

Krušnohorský Klondike. Těžaře láká boom komodit

Na Cínovci se zřejmě začne opět těžit lithium

Klaus vetoval horní zákon, který ruší možnost vyvlastňování


 

Celý článek čtěte v dnešním vydání týdeníku Euro

Více na: http://euro.e15.cz/archiv/monitor/cesko-lezi-na-zasobach-surovin-za-stamiliardy-937327#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář