Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunistům neodpustím, tvrdí starosta. Čtěte o životě muže, který zažil hrůzy totality

PŘÍBĚH Starosta více než čtyřtisícových Blovic na jižním Plzeňsku Jan Poduška (ODS) má s komunisty své zkušenosti. Jak říká, podepsali se v jeho životě takovým způsobem, že je nemůže mít v oblibě.


     
Popisek: Jan Poduška
24.3.2013
 
 

„Aby mi komunisté nevyčítali, že opakuji stejné, za co se již údajně omluvili, a co dnes někteří lidé zpochybňují, a aby to bylo snadno prověřitelné, uvedu vám zkušenosti své rodiny jako jedné z tisíců dalších v západních Čechách,“ říká na začátek populární starosta, který je již od roku 2000 v zastupitelstvu Plzeňského kraje.

 

Perzekuce už od Němců

„Dědu mé manželky nejdříve vyhnali ze svého domova Němci. Bydlel totiž v zabraných Liticích. V roce 1949 přišli komunisté a zabavili mu soukromé uhelné sklady. V roce 1953 co by zámečník ve Škodovce se zúčastnil stávky a demonstrace v Plzni. Byl propuštěn a vystěhován do Šluknovského výběžku s určením práce v uranových dolech Rožínka na Moravě. Můj děda, v Blovicích uznávaný ředitel školy, byl v květnu 1948 poslán do předčasné penze, protože odmítl kolaborovat s novými vládci na blovické radnici. Můj táta, ředitel blovické školy od roku 1967,  byl v roce 1970  po komunistických čistkách propuštěn ze školství“.

…a přišel Babiš

„Pamatuji si už hodně, někdy bych řekl, že až bohužel. Například, když maminka v roce 1957 přišla ze schůze, kde bylo řečeno - buď vstoupíte se svými hektary do JZD, nebo se budete stěhovat do pohraničí. Na lístku měla konkrétní místa k výběru. Nedobrovolně vstoupila do kolchozu, neuměla si představit opustit rodné město. Při řešení restitucí dostala jako náhradu za zabraný zemědělský majetek akcie současné zemědělské společnosti. Náhrada nijak velká s ohledem na dobu zabaveného majetku, ale přece jen určité zadostiučinění. Před pár lety se objevil kontroverzní velkopodnikatel Babiš a skoupil většinu akcií. Mamince tím klesly akcie téměř k nulové hodnotě.“

S povolenkou do NDR

„Vrátím se ještě ke dnům nesvobody. Tátu mé manželky  několik dnů před naší svatbou v červnu 1973 zatkla STB. V Plané u Mariánských Lázní., kde pracoval jako automechanik, odmítl opravit šedou volhu okresního výboru KSČ Tachov se slovy - Pro rudé nedělám! Trest za urážku republiky a jejího představitele zněl -  rok odnětí svobody ve věznici na Borech. Odseděl si celých dvanáct měsíců. Nebyla mu povolena ani jedna návštěva. Po návratu nesměl nikam vycestovat. Pouze jednou v Tachově dostal výjezdní doložku na jeden den do NDR. Byl jsem při tom, kdy estébák za přepážkou pronesl:  ,Á panu Hochmalovi by se chtělo cestovat!  Tady máte na den a buďte rád!‘ To byl rok 1980!"

 

„A nakonec ještě jednou můj táta, co by v roce 1990 první nekomunistický tajemník městského úřadu Blovice. Bohužel, onemocněl těžkou nemocí. Soudruzi ho navštívili v nemocnici, aby se utvrdili  ve svém plánu jej odvolat z funkce pro nemoc. A tak v době nemoci tátu z funkce tajemníka odvolali a chopili se zase otěží. Naštěstí jen do prvních svobodných voleb.“

Tolerance má své meze

Jak závěrem dodává Jan Poduška pro ParlamentniListy.cz: „Takové události v tisících rodinách měly dopad i na další členy v rodině. Nemůže přece obstát argument: ,Lidé si je zvolili a současní komunisté nejsou ti, kteří zvěrstva totality tolerovali a prováděli‘. Co až  třeba uspějí u voličů neonacisté, také snad budete říkat – to je legitimní, to nejsou ti hitlerovčíci, kteří umučili miliony lidí? Ideologie obou těchto politických směrů je pořád stejná a nebezpečná pro svobodu a demokracii vždy a v každém čase!“

Jan Poduška (nar. 18.12.1948). Vstoupil do politiky v roce 1989, člen Občanského fóra, od roku 1994 člen ODS. Od r. 2001 starosta města Blovice, v zastupitelstvu Plzeňského kraje zasedá od jeho založení v roce 2000. Má rád rybaření a cestování, velmi se angažuje v zachování dobrovolných hasičů.
 

 

Psali jsme:
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář