Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deset rad proti chřipce dle tradiční čínské medicíny: Ovoce a zelenina nás před ničím neochrání, spíše naopak!

 


MUDr. Jozef Lucký přední český odborník na tradiční čínskou medicínu, vysvětluje: „Základní koncept vitamínů nemá k imunitě žádný vztah.“

 

Pomeranče, mandarinky, obecně jižní ovoce patří k vánoční atmosféře v naší zemi už skoro neodmyslitelně. Když se nad tím ale trochu zamyslíme, je to vlastně divné. Tak trochu jako z pohádky o Dvanácti měsíčcích. Tradičně sice v našich zeměpisných šířkách na vánoční stůl ovoce patřilo, ale samozřejmě jenom z „místní sklizně“. Jablka z vlastní zahrady na místě prvním. V této souvislosti přetiskujeme "desatero proti chřipce" MUDr. Jozefa Luckého, které možná leckoho překvapí - nejen svou jednoduchostí.

 

Jakých zásad bychom se podle MUDr. Luckého tedy měli držet? Vypadá to napohled skoro banálně: V chladných měsících si především chránit oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo. Základem je vyvážená strava, dostatek tepla a odpočinku. Jenže ve skutečnosti jde o velmi překvapivé rady. A přitom tak vyzkoušené – a úspěšně – že můžeme doporučit jejich „testování“. Ostatně jsou finančně nenáročné.

Tady je Luckého desatero proti chřipce:

 • Zaměřte se na povrch těla – nejen na teplé oblečení, ale i péči zevnitř. Tělo je na podzim a v zimě náchylnější k onemocnění, protože jindy expanzivní energie se ukládá ke spánku a regeneruje se. Proto je třeba dostat energii na povrch a cíleně vytvářet „energetické brnění“.
 • Vařte si zázvor a vězte, že ty opravdové léčivé účinky se nevypaří. Číňané vypozorovali, že vařený zázvor má lepší zdravotní účinky než syrový, navzdory tomu, že tento proces ničí některé vitamíny. Ideální je zázvorová voda ze sedmi plátků. Bez medu a citrónu!
 • Když jste nemocní, na citrón zapomeňte. Kyselost citrónu energii, kterou chceme dostat na povrch, naopak vtahuje dovnitř. Proto po odeznění hlavních příznaků nemoci třeba kašleme. Myslíme si, že na nás vlezlo zase něco jiného, co bychom měli léčit jinak. Podle tradiční čínské medicíny je to ovšem stále tatáž nemoc, a my jsme ji zcela nevyhnali.
 • Dopřávejte si teplé snídaně. Více než nadměrný vitaminový doping bychom se v zimě měli zaměřit na vytváření vnitřního tepla. Základem jsou teplé snídaně, třeba v podobě vývarů a kaší, během dne pak lehce kořeněná jídla.
 • Nezapomínejte na skořici. Že skořice zahřívá, je známá věc. Opravdové imunostimulační účinky nemá ovšem kůra, která se běžně prodává, ale pouze větvičky.
 • Čerstvé ovoce a syrovou zeleninu jezte v zimě jen výjimečně. Čerstvé ovoce a syrová zelenina ochlazují organismus a to je přesně to, co v zimě nepotřebujeme. Způsobují totiž, že se cévy stahují, tkáně se neprokrvují a proto imunitní systém nemůže podat maximální výkon, když je třeba vyrazit do boje.
 • Nepotlačujte pocení. Když se tělo potí, znamená to, že se uzdravuje – vytlačuje energii zanesenou škodlivinami (bakteriemi či viry) na povrch kůže a odtud z organismu ven. Pokud tento proces potlačíme, aby nám nepřekážel v aktivním životě, koledujeme si o nepříjemné následky v podobě vleklých bronchitid nebo minimálně rým.
 • Chraňte si celé tělo, nezapomínejte ani na ruce. Zatímco v létě do nás podle tradiční čínské medicíny vnikají bakterie a viry přes nos a ústa, v zimě je to kůže. Stačí tedy příliš tenké ponožky nebo vycházka v mrazu bez rukavic a rázem máme nevítanou návštěvu.
 • Zchlaďte svou mysl. Čínská medicína upozorňuje, že v chřipkovém období bychom si měli dát pozor na emoční vypětí. To totiž přehřívá náš systém a když do takového terénu vtrhne chlad, stačí pak sebemenší impuls a nemoc přímo exploduje.
 • A na závěr – příliš nepracujte. Dovolte si více odpočinku. Na podzim se celá příroda připravuje ke spánku a i my bychom měli v aktivitách polevit. Těžko tohle vysvětlíte svému zaměstnavateli, ale pokud to vaše situace alespoň trochu dovolí, odsuňte náročné povinnosti na jaro.

Zdroj: http://www.protiproud.cz/svoboda/zdravi/telo/725-deset-rad-proti-chripce-dle-tradicni-cinske-mediciny-ovoce-a-zelenina-nas-pred-nicim-neochrani-spise-naopak.htm

 

3 sklenice | Při oslabené slinivce lze vypít jednu dávku, ale raději pozvolna, ne najednou.

Ingredience:
 • 40-50 g čerstvého zázvoru
 • 900 ml vody
 • 350 g oloupaných jablek
 • 5-7 g kvalitní skořice vcelku
 • 7 hřebíčků
 • 1 polévková lžíce sušeného květu bezu
 • 1 polévková lžíce sušeného šalvěje

Chřipkové období ještě stále trvá a tak se zahřívací nápoj může hodit. Existuje mnoho receptů na tyto čaje,  ale kombinace s jablky mi přišla chuťově velice příjemná a jelikož výsledkem je nejen horký nápoj, ale i pikantní uvařená jablka, zvu vás k vyzkoušení.

Celá příprava zabere kolem 20 minut. Zázvor omyjeme a nakrájíme na tenké plátky v množství, které jsem uvedla. Jablíčka oloupeme a nakrájíme na čtvrtky. Do hrnce nalijeme vodu a přidáme zázvor a dáme vařit.

Vaříme asi tak 5 minut a pak přidáme oloupaná jablka a skořici s hřebíčkem. Vše přivedeme opět k varu, přikryjeme poklicí s dírkou a povaříme 4-5 minut tak, aby byla jablka dobře uvařena. Mohou být i mírně rozvařena, nápoj jimi bude pak lépe oslazen.

Do jiné skleněné nádoby si připravíme sušené bylinky a po uvaření jablek v zázvoru a koření, kdy hrnec odstavíme z plotny, zcezeným horkým nálevem, ale bez jablek, přímo a hned zalijeme květ bezu i šalvěj. Do sklenice přihodíme ještě i  plátky zázvoru, které se vařily s jablíčky a přikryjeme. Zbylá jablka očistíme od hřebíčku a skořicové kůry, vybereme vidličkou a necháme chladnout zvlášť v misce. Budou takto připravena k snědku…

Čaj z bylinek a jablečno-zázvorového vývaru necháme přikrytý a po 5-7  minutách jej zcedíme.

Ničím nesladíme. Čaj bude nasládlý díky uvařeným jablíčkům, které můžeme konzumovat souběžně teplé s popíjením čaje nebo je později použijeme jako studené k osvěžení nebo třeba do pudingu. Jsou příjemně pikantní.

Přeji dobrou chuť!

Poznámka: Zahřívací čaj dle mého receptu je tak trochu mixem mezi čajem a teplým kompotem, ale je-li nám chladno, dokonale prohřeje. Pro zesílení účinku si můžete při zalití bylinek k němu ještě strouhnout i čerstvého zázvoru, nápoj bude ještě více účinný. Ale to jen ti, co jim zázvor nedělá žádné problémy. Někomu totiž může připadat velice pálivý. Také by mohlo být dobré kápnout pár kapek aromatického pomerančového oleje, vhodného  pro vnitřní užití, třeba od Justu. Posílí léčivé účinky tohoto čaje.

Čaj v  podobě, kterou jsem uvedla, ale bez přídavku čerstvého zázvoru, je díky povaření zázvoru šetrný i pro oslabené trávení, ale doporučuji popíjet pomalu a nevypít nápoj najednou. Mám jej vyzkoušen na svém těle a nedělal mi žádné problémy, a to jsem ho jednou vypila ve všech třech dávkách během odpoledne sama, ale ty další dvě dávky již byly jako vlažné.

Zázvor je znám svými účinky na mnoho problémů, od chřipky, přes trávení až jako afrodiziakum. Ale zde hodně posilují jak zmíněné bylinky, tak skořice s hřebíčkem. Hřebíček je velice dezinfekční a hodně pomůže s likvidací i případných bacilů. Skořice nejen že také zahřívá, ale je účinná i v boji s virózou a kombinací s šalvějem s květem bezu získáte přímo elixír…:-)

Tak jsem si myslela bláhově, že již chřipky klesají, ale jelikož jsem právě zjistila, že epidemie trvá, poopravila jsem úvodní věty v receptu…

 

 
 •  
 •  
 •  

Autorka: Almeri

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář