Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důchodová kalkulačka - kdy půjdete do důchodu?

Ministerstvo práce připravuje na příští rok mimořádnou valorizaci penzí. Další přidání by důchodcům a důchodkyním mělo zřejmě dorovnat to, o co přišli kvůli pomalejšímu zvyšování penzí letos a co ztratí od ledna.

Důchody by se od ledna příštího roku měly zvýšit v průměru o 45 korun. Pevná část penze, která je pro všechny stejná, se má upravit o desetikorunu. Procentní díl, který se vypočítává podle příjmu a doby placení odvodů, by měl průměrně růst o 35 korun. Letos v lednu si penzisti v průměru přilepšili o 137 korun. Z toho 60 korun putovalo do pevné částky, která tak činí 2330 korun.
 

KALKULAČKA: KDY PŮJDETE DO PENZE? - SPOČÍTEJTE SI TO
 

Průměrný starobní důchod na konci pololetí činil podle České správy sociálního zabezpečení 10.948 korun, průměr všech důchodů - tedy starobních, pozůstalostních a invalidních - dosáhl na 10.639 korun.
 

KALKULAČKA: JAK VYSOKÝ BUDETE BRÁT DŮCHOD? - SPOČÍTEJTE SI TO
 

Podle statistiků se ceny od loňského září do letošního srpna zvýšily o 1,3 procenta. Pokud by se přidávalo podle starého modelu, od ledna příštího roku by podle propočtů ČTK penzisté a penzistky měli místo 45 korun dostat kolem 143 korun. Minulý rok ve sledovaném období inflace činila podle údajů statistického úřadu 3,3 procenta a reálné příjmy nerostly. Letošní přidávání by podle původní valorizace tedy vycházelo asi na 355 korun.
 

peníze VELKÉ SROVNÁNÍ DŮCHODŮ: Mají se líp čeští, nebo slovenští penzisté?


Pokud by ministerstvo chtělo příjemcům a příjemkyním penzí propad kvůli úsporné valorizaci dorovnat, muselo by jim příští rok dát mimořádně měsíčně navrch ještě přes 300 korun. Představovalo by to několik miliard.
 

O mimořádné valorizaci se mluvilo už v minulých letech, a to kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty. Nakonec k ní vláda nepřikročila. Podle tehdejšího ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) pro ni nebyly splněny podmínky - ceny nerostly o víc než pět procent. Mimořádně přidáno dostali důchodci a důchodkyně od srpna 2008, a to 470 korun měsíčně, a to právě kvůli velkému zdražování. V roce 2004 po vstupu Česka do EU pak někdejší koaliční vláda ČSSD, lidovců a Unie svobody dala jednorázově penzistům a penzistkám tisícikorunu.
 

tn.cz / ČTK
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář