Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jste nachlazení? Nepijte tolik čajů!

 

Jste nachlazení? Nepijte tolik čajů!

Spousta čaje a/nebo ovocných džusů - tak většinou léčíme nachlazení, chřipky a virózy v dobré víře, že velké množství tekutin pomůže vyplavit škodliviny z těla. Opak je pravdou!

Podle toho, co nám dosud radili lékaři, bychom toho měli při podobných onemocněních vypít co nejvíc. Jenže podle nových zjištění australských vědců nadměrné množství tekutin nemoc spíše zhoršuje.

S vodou zeslábnete

Při rozboru dosavadních studií zjistil tým odborníků z univerzity v australském Queenslandu, že mezi velkým, nebo naopak nízkým množstvím nápojů není při snižování horečky či uvolňování hlenů žádný podstatný rozdíl.

"Naopak, při nadměrném pití může infekce postoupit hlouběji do dýchacích cest. Navíc dochází ke zvýšené tvorbě antidiuretického hormonu, který dokonce redukuje vylučování moči," upozorňuje vedoucí výzkumu Chris del Mar.

Lékaři zároveň varují před tím, že nadměrné pití vede ke snižování nezbytných minerálů v krvi, což může vést k úbytku fyzických sil nebo až k poruchám nálady či apatii.

Všechno je jinak

Kouzelné zaklínadlo posledních 20 let, abychom dodržovali pitný režim, a že tekutiny nám zachrání zdraví, tak dostalo znovu na frak. Podle výzkumu, provedeného před časem na  University of Pennsylvania ve Philadelphii, je pití spousty vody denně k ničemu. Ještě předtím dospěla k obdobnému výsledku například studie na Lékařské fakultě v Dartmouthu.

Totálně  tak přepracovali doporučení o zdravotních efektech přijímání většího množství tekutin. Mělo jít o vylučování toxických látek, zlepšení pleti, omezení chuti k jídlu a snížení bolestí hlavy.

Víc moči neznamená víc toxinů

K ničemu z toho však odborníci neshledali žádné vědecké důkazy.

„Ledviny zbavují tělo odpadu a činí to velmi efektivně. Nezáleží přitom na množství vody, která jimi projde. Pokud víc pijete, budete mít více moči, ale nikoli více toxinů v moči," upozornili vědci.

Platí sice, že  lidé v horkém klimatu či při vyšším fyzickém výkonu mají větší potřebu tekutin, stejně jako lidé s určitými nemocemi, ale za normálních okolností víc vody rozhodně neznamená víc zdraví.

Odborné závěry proto tvrdí, že dodržování pitného režimu patří spíše mezi moderní legendy než mezi medicínská zjištění a že k němu vlastně neexistuje žádný vědecký podklad.


Zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/domaci-lekar/clanek.phtml?id=735449
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

To uz vim davno

(Prozretelnost, 1. 11. 2012 14:56)

Knihy Cerna labut a Struktura vedeckych revoluci a praxe mne uz davno naucili, ze slepe verit "odbornikum je cestou do pekla, cesta dopekla je dlazdena dobrymi umysly ze?
Jeste mi chybi clanek na to ze cisteni zubu a fluoridy v paste jsou nervotoxicke a nebezpecne a to myslim vazne. Viz Doba jedova 1.