Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na tyhle peníze mají nárok starostové a zastupitelé vaší obce, dle nařízení vlády č. 37/2003 Sb.

Úřady
Zdroj: TN.cz
 

Zajímá vás, kolik bere váš starosta, radní nebo zastupitel? Připravili jsme pro vás přehled, ve kterém se to dozvíte. Kromě fixní odměny také dostávají příplatek za počet obyvatel. Pro lepší ilustraci jsme vybrali tři největší obce v každém kraji, kde jsme spočítali, kolik pobírá starosta (primátor), místostarosta (náměstek primátora), radní a zastupitelé.

Platy nejvyšších představitelů obcí jsou dané zákonem, respektive se řídí nařízením vlády. Právě ten totiž stanovuje odměny starostů, primátorů, místostarostů, náměstků primátora, členů rady či členů zastupitelstva. Jejich odměny jsou složeny ze základního platu a příplatků za velikost obce.

 

Odměny jednotlivých členů vedení obce se také liší, zda jsou uvolnění nebo neuvolnění. Uvolnění mají samozřejmě oproti neuvolněným vyšší plat, což je dáno tím, že jsou v podstatě zaměstnanci obce. Například uvolněný starosta, který řídí obec s 1500 obyvateli má platovou základnu 27 425 korun, jeho neuvolněný kolega ve stejně velké obci pak má platovou základnu 16 455 Kč.

 

 

Tabulka - Platy starostů, místostarostů, radních a zastupitelů - 1
 

 

Tabulka - Platy starostů, místostarostů, radních a zastupitelů - 2
 

 

 

V další tabulce se můžete podívat na odměny, které dostávají představitelé obce ve vybraných městech v jednotlivých krajích. Výhodu mají například primátoři či jejich náměstci menších statutárních měst, které dostávají stejné peníze jako jejich kolegové z měst, jež mají i téměř dvojnásobný počet obyvatel.

 

 

Tabulka - Platy starostů, místostarostů a radních ve vybraných městech
 

Zdroj: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/ekonomika/prehled-tyhle-penize-starostove-a-zastupitele-ve-vasi-obci.html

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář