Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedělní pousmání nad šálkem harmonizovaného, registrovaného, regulovaného, zdaněného a jinak úplně obyčejného bylinkového čaje

 

"Desatero přikázání se vměstná do 47 slov; vyhlášení nezávislosti 13 severoamerických států má přesně 300 slov a Evropská směrnice o registraci bylinek má 25.000 slov"

 
Žert v úvodním odstavci je jen parafráze vtipu, nevím, kolik slov má uvedená směrnice, ale vím, kolik jich má zbytečných. Všechny.

 
Poté, co jsem se přemístil do Belgie, jsem téměř přestal sledovat zprávy z české kotlinky. Od té doby lépe spím a netrpím neurózami z toho, co nám zase ta parta klaunů předvede. Abych tak úplně nevypadl z obrazu, občas si proskenuju některý ze zpravodajských serverů, výjimečně si rozkliknu celý článek a zase se vrátím ke své blažené ignoranci.

 
Dneska ráno mě zaujal článek o registraci bylinkových čajů. Dlouho jsem se tak nezasmál. Jestli jsem to správně pochopil, tak bruselská eurokracie, zfetovaná antidepresivy globálních farmagigantů zjistila, že jí unikají miliardové zisky z neregulovaného trhu s bylinkami! I zasedla, sepsala směrnici, přeložila ji do všech národních jazyků, nechala si ji odhlasovat svými zhruba sedmi sty volenými příživníky a nakonec povolala do zbraně další hordu byrokratů na registračních úřadech a hurá! jak nám to hezky sype. 

 
Bilancujme tedy. 

 
Léty ověřená metoda našich babiček. Zajdu do polí a lesů, utrhnu tu trs mateřídoušky, tam snítku máty či květ lípy, doma rozprostřu na lísky, usuším a zavřu do sklenic, kterých je dneska stejně všude plno. (Kde jsou ty časy, kdy jsem dostával od maminky zavařeniny s ponaučením, že sklenici mám přivézt zpět). Neutratil jsem ani kačku, zato jsem se hezky prošel, provoněl si dům a užitečně zrecykloval skleněný odpad.

 
A nyní moderní evropská metoda. Firma zabývající se výrobou a distribucí léčivých čajů vykoupí po celé evropě bylinky v souladu s pravidly pro výkup léčivých rostlin. Nákladními vozy je sveze do svého zpracujícího a distribučního závodu, kde je stroje obsluhované dělníky za minimální mzdu roztřídí, naporcují, zabalí do a) papírového sáčku, b) krabičky, c) celofánu. Oddělení kvality a regulace k tomu všemu dodá harmonizované, aktualizované a registrované letáky o tom, že použitý čaj je léčivý, ale v kombinaci s chemickými léky může vyvolávat potíže. Celá ta sranda stála hromadu peněz, ropa tekla proudem a na konci toho všeho máme pěknou hromádku odpadků. Kdo to zaplati? Přece trouba spotřebitel, ale jeho zájmy zůstaly ochráněny.

 
Ještě, že si stále ještě můžeme obstarat mnoho věcí sami. Není nutné se vracet až k lovu zvěře a sběru plodů a nashromážděnou kořist pojídat s celou tlupou kolem ohně v jeskyni. Stačí, když se vývojem intelektu vrátíme do dob selského rozumu a stylu života, tak 200 let zpět. Industriální éra nás osvobodila od takzvané dřiny na poli, ale cena je nesmírná - naše svoboda, spojení s přírodou a jejími rytmy a hlavně zdravý rozum.

 
Naštěstí nám na zahradě roste meduňka. Ta zklidňuje zjitřeného ducha.

 
Sbírejme si byliny sami!

 
Hrr na mamuta!
 

Zdroj: http://www.mamutnakopru.cz/2011_07_01_archive.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář