Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nečekaná přísada E920 do pečiva: Vlasy a prasečí štětiny!

Používá se při výrobě veky, chleba či housek.  Foto: Profimedia.cz
diskuse 16.09.2012  12:00
Když si v obchodě kupujte veku, chléb nebo třeba buchty s tvarohem, napadlo by vás, že mohou obsahovat prasečí štětiny, kopyta, nehty nebo dokonce lidské vlasy? Pokud ve složení výrobku najdete éčko E920 neboli L-cystein, pak s tím musíte počítat!
Vytisknout článekPoslat článek emailem | <!--#-->

 

Proč se používá?

Látku si oblíbili někteří pekaři, kteří si bez ní už neumí představit svoji průmyslovou výrobu pečiva a pekárenských výrobků.  E920 se v pekárnách přidává do mouky kvůli zlepšení jejích vlastností. Těsto se pak lépe zpracovává a je vláčnější.

Úředníci: Chlupy v buchtách? No a co!

Vystopovat původ látky ve výrobcích je ale prakticky nemožné. Ani se po něm nepátrá! „Důležité je, zda aditivní látka splňuje požadovanou čistotu, samotný její původ se nezkoumá,“ přiznali v Centru toxikologie a zdravotní bezpečnosti pražského Státního zdravotního ústavu. V Evropské unii je sice zákaz vyrábět E920 z lidských vlasů. Ale většinou se dováží právě ten levnější z Asie.

Čínské vlasy v českých buchtách!

Éčko se v Asii kromě prasečích štětin a kopyt běžně vyrábí hlavně z lidských vlasů. Je to levný odpadní zdroj. „Já vím o třech výrobcích, kteří Lcystein vyrábějí. Dva jsou v Asii, jeden v Německu. Převážná většina se vyrábí v Číně rozpuštěním vlasů ve velkém množství koncentrované kyseliny chlorovodíkové,“ vysvětlil předseda Občanského sdružení Zdravá potravina Rudolf Náprstek. Německý producent naopak éčko vyrábí synteticky.

Další éčka: Z brouků a asfaltu!

Zatímco brouka by snědl málokdo, barvivo z vysušených těl samiček hmyzu Dactylopius Coccus jíme všichni v jogurtech, nápojích, džemech, žvýkačkách… Jde o E120 – košenilu neboli karmín.

Asfalt v jídle? Ano, jíme, respektive barvivo z kamenouhelného dehtu, který se používá při výrobě povrchu silnic. Barvivo z dehtu azorubin – E122 se používá v instantních polévkách, jogurtech, marmeládách, cukrovinkách, limonádách...

 

Autor: wer, lt

Zdroj: Blesk.cz

E920 - L-cystein

Skóre škodlivosti: 3

 

Může mít živočišný původ


Popis:

Charakteristika

Jedná se o aminokyselinu, používající se jako kypřící přípravek na pečení a na zpracování mouky. Látka slouží jako kypřící prášek do chlebových mouk. Snižuje dobu zpracování těsta tím, že mění thiolové skupiny na disulfidové, které tvoří pružnost lepku a zvyšují objem bochníku.

Výroba

Vyrábí se synteticky z cystinu, který se nachází v hydrolyzovaných bílkovinách keratinu. Ten se nachází v peří a vlasech (vlasy lidí z Číny). Dále se nachází v kůži, kopytech, nehtech i vlně. Hlavním zdrojem cysteinu jsou lidské vlasy a štětiny prasat.

Použití

Látka se používá do nekvašeného chleba, chleba, pečiva, chlebové mouky. Dále se látka využívá jako přísada k barvení uzenin, do ovocných šťáv jako antioxidant zabraňující ztrátě vitamínu C. Může být také přítomna v cereáliích i kojenecké stravě. Cystein se používá při léčbě jater a jako prevence při ozařování. Látka se používá také jako prostředek zlepšující růst vlasů a nehtů, jako přídavek do šampónů a krémů.

Nežádoucí účinky

V běžných dávkách nejsou známy žádné nežádoucí účinky. Dle výzkumů na krysách, kterým se podával cystein jako prevence před zářením, bylo zjištěno, že vyvolal jejich neplodnost. V mimořádných případech může způsobit poruchy ledvin a zhoršit výskyt aftů.

Doplňující informace

V ČR povoleno pouze jako prostředek pro ošetření mouky, V EU je látka povolena. V USA je také povolena a má status GRAS.Potraviny, které toto "éčko" obsahují:

Buchty s náplní tvarohovou (DK OPEN, spol. s r.o. )
Koblihy (Unimills a.s.)
Mazanec hruška (PEKÁRNA HRUŠKA spol. s r.o.)
Mozzarella original (FrostFood a.s.)
Strouhanka (Penam a.s.)

Zdroj: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E920

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Napada me

(josefina, 31. 1. 2017 19:30)

otazka-...JAK mohli existovat za sociku pekarny??Kdyz ctu,jaky sajrajt se dava do jidla,tak smekam pred totalitni vyrobou...a pekari

Domácí chléb

(Marcela, 16. 1. 2016 11:01)

Dělám si svůj domácí chléb a protože mám hodně práce, pečivo bez éček a dalších přísad vyrábí firma Sunfood. Slazené pšeničným nebo rýžovým sirupem. V běžných obchodech nekupuji téměř nic.Zeleninu máme z farmy poblíž.

???

(LM, 19. 10. 2012 18:25)

To je ale hnus !!!

Re: ???

(Beranová, 19. 10. 2012 18:30)

Taky jsem koukala, jak na holé skřívánky. Děs, proto jsem to zveřejnila. Zdraví Beranová