Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Skořice – rychlý pomocník nejen při nachlazení


Řada z nás zásobuje své tělo multivitaminovými kapslemi, doplňky stravy a jinými přípravky pro posílení organismu. Někdy však stačí se porozhlédnout, jaké dary nám nabízí příroda. 

První díl našeho seriálu o posílení imunity a léčbě pomocí přírodních produktů se věnuje známé skořici. Ta kromě prevence nachlazení tlumí bolesti v krku, nastartuje mozek, snižuje cholesterol a zbavuje tělo bakterií a infekcí. 

Pokud cítíte, že se o vás pokouší kašel, rýma a nachlazení, rychlou pomoc najdete ve skořici. Toto známé koření patří mezi nejdůležitější součásti indické ayurvédy a tradiční čínské medicíny. Skořice má velmi silné dezinfekční a antibiotické účinky, v zimním období je tedy ideální užívat skořici jako prevenci nachlazení i při nemoci, tlumí bolesti v krku, silice ve skořici pomohou při ucpaném nosu. Vyzkoušejte čaje se skořicí nebo rozmíchejte skořici v šálku horkého mléka s medem. Skořice podporuje i chuť k jídlu, zlepšuje látkovou výměnu a působí proti skoriceprůjmům, při chřipce je tedy skořice ideální. Také je velice silný antioxidant. 

I přes všechny výjimečné vlastnosti skořice by se to s jejím užíváním nemělo přehánět – u citlivých osob se může projevit alergie. Bohatě postačí 2 až 4 gramy skořice denně. Nedoporučuje se těhotným ženám. 

Skořice nepůsobí jen na náš organismus, pomáhá nastartovat i mozek – lékaři zjistili zlepšení paměti, pozornosti a představivosti u osob, které do svého jídelníčku zařadili skořici. 

V posledních letech se objevují další zajímavé účinky skořice na lidské tělo. Už půl lžičky skořice denně může snižovat LDL cholesterol, pomáhá tělo zbavit infekcí a bakterií. Jedna lékařská studie dokonce popisuje schopnost skořice potlačit rozrůstání rakovinotvorných buněk. Skořici je dobré kombinovat s medem – v další studii se prokázalo výrazné snížení bolesti u pacientů s artritidou, kteří denně před snídaní užívali půl čajové lžičky skořice s jednou lžičkou medu. 

Do svého jídelníčku by skořici měli zařadit i diabetici. Zvyšuje účinek inzulínu na snižování hladiny cukru v krvi, je tedy možno užívat inzulínu méně. I v tomto případě se doporučuje 1/4 až 1/2 čajové lžičky denně do jakéhokoliv pokrmu či nápoje. 

Hřebíček – při rýmě, kašli i bolesti zubůhrebicekHřebíček patří spolu se skořicí k oblíbeným kořením lidového léčitelství. Hlavně v nadcházejících zimních měsících vám přijdou vhod rady, které znaly naše babičky. 

Všichni víme o účincích hřebíčku na bolesti zubů a dásní, stačí přiložit vatu namočenou ve výluhu hřebíčku na bolavé místo, a je po bolesti. A do toho vám hřebíček zlepší dech. 

Za to může esenciální olej eugenol obsažený v hřebíčku, který má velmi vysoký lokálně anestetický a antiseptický účinek. Podle jedné studie dělá eugenol z hřebíčku nejúčinnější antioxidant, který v přírodě můžeme nalézt. Protizánětlivé a protisrážlivé vlastnosti hřebíčku jsou jednoduše nepřekonatelné. 

Trápí vás kašel? Žvýkejte hřebíček se solí, pražený hřebíček nebo si připravte odvar z pěti až šesti kusů ve 30ml vody a pijte jej s medem aspoň třikrát denně. Pražený hřebíček podle zkušeností pomáhá i při bolestech v krku a zánětech hltanu. Žvýkání hřebíčku také reguluje překyselení organismu. 

Další nepříjemným problémem, který spoustu z nás v zimě potrápí, je rýma. Vyzkoušejte domácí recept – povařte 6 až 7 kusů hřebíčku s 15 gramy anýzu v půl litru vody, dokud se neodpaří asi ¾ vody. Sceďte, přidejte 2 lžíce medu a pijte s mlékem. Při nevolnostech a zvracení snězte lžíci medu s čerstvě namletým hřebíčkem. 

K tomu je hřebíček silně močopudný, tím pročistí močový systém a odstraní z těla nežádoucí látky. V letních měsících využijeme výluh z hřebíčku jako účinný prostředek proti komárům, eugenol se běžně vyskytuje v insekticidech. 

Největší výhodou hřebíčku je však to, že se vyskytuje téměř v každé domácnosti a pokud dojde, snadno jej seženete. Třeba i v bio kvalitě.

hřebíček

 

 

 

Propolis – včelí zázrakmed propolisVšichni známe med jako účinný prostředek pro posílení imunity. Ještě zajímavější je však další včelí produkt, propolis. Propolis vzniká obohacením sesbírané pryskyřice o sekreci včelích žláz. Poté jím dezinfikují stěny úlu a povrch plástů. Stejný účinek má propolis na lidský organismus. 

Propolis je tvořen z asi 55% pryskyřicí, 30% voskem, 10% éterickými oleji a 5% pylem. V této substanci nalezneme aminokyseliny, důležité pro správnou funkci imunitního systému a vysoký obsah vitaminů A, B1, B2, B3 nebo B7.Propolis je extrémně bohatý i na bioflavonoidy (vitamin P), účinné rostlinné antioxidanty, kterých obsahuje až 500 krát více než pomeranč. Dále také vápník, hořčík, draslík nebo fosfor. Stejně jako mateří kašička a včelí pyl, i v propolisu najdeme řadu dosud neidentifikovaných sloučenin, které v synergickém efektu vytvářejí vyváženou a výživnou látku. 

O účincích propolisu se dozvídáme stále více informací. Publikované vědecké studie potvrzují, že propolis velmi dobře bojuje proti bakteriím, podporuje léčbu chřipky, nachlazení, bolesti v krku, kašle i zánětů v dutině ústní. Dále také předchází vzniku zubního kazu, zabraňuje krvácení a ustupování dásní. 

včela propolisTo všechno však dávno věděli naši předkové. Používali jej nejen jako univerzální ochranu proti infekcím, ale i zevně jako mast na hojení ran, řezů, plísní i popálenin. 

V dřívějších dobách plně nahrazoval penicilin a další antibiotika.Propolis totiž nejen že pomáhá zabránit infekcím, ale podporuje léčbu již propuklých. 

Pro potlačení zánětů a infekcí v dutině ústní a nosohltanu je nejlepší použít čisté koncentrované propolisové kapky. Na bolesti v krku a nachlazení pomáhá propolisový sirup nebo propolisové šumivé tablety. Jako prevenci a pro posílení imunitního systému vyzkoušejte doplněk stravy propolis nebo český bio med včelí mystérium.<< 2. díl seriálu 4. díl seriálu >>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

CLOVES - INQUIRY

(S.Mahalingam prakash, 26. 2. 2016 7:40)

Dear Sir / Madam


Greetings from M.S.S. Asan Exports, India


We are one of the Exporters of “India Originated Medicinal Herbs” in India about for 75 years. We can export rare medicinal raw herbs of India origin in dried Form (whole plant, flower, fruit, seeds, leaves, stem & root) as well as in Powder Form or in Granule Form of wild growth. For more details about herbs please visit www.mssasan.in

We can also export Organic Certified Herbs.

Essential Oils:-
Almond Oil Sweet Pure, Almond Oil Sweet Virgin, Almond Oil Sweet (Indian), Ambrette Seed Oil,Angelica Root Oil, Aniseed Oil, Apricot Kernal Oil, Avacado Oil, Basil Oil French (Sweet), Basil Oil Hoary, Basil Oil Holy, Basil Oil Indian, Bay Leaf Oil, Bergamot Oil, Black Pepper Oil, Botha Grass Oil, Cajeput Oil, Calamus Oil, Cardamom Oil, Carrot Seed Oil etc…
Moringa Products: -
Moringa Leaves, Moringa Leaf Powder, Moringa Oil, Moringa Granules, Moringa Seeds, Moringa Capsules
Spirulina Products: -
Spirulina Powder
Neem Products: -
Neem Leaves, Neem Bark, Neem Seeds, Neem Oil, Neem Cake
Senna Leaves:-
Senna Leaves Prime No. 3 & 5. Senna Pods, Senna Powder & Senna T-Cut
Spices:-
Asafoetida, Basil, Bishop’s Weed, Black and white Pepper, Long pepper, Cardamom (Small & Large), Cinnamon, Coriander, Black and white Cumin, Cloves, Curry Leaf, Dry Ginger, Dill Seeds, Fenugreek, Fennel Seeds, Garcinia, Mace, Mustard Seeds, Nutmeg Seeds, Star Anise, Sweet Flag (Calamus), Tamarind Pulp, Turmeric, Tejpat (Bay Leaf) etc
Gums & Resins:-
Vateria Indica, Boswellia Serrarata, Gum Myrrh, Gum Guggul, Storax
Natural Soap:-
Sapindus Mukorossi (Soapnut), Acacia Concinna (Soap Pod)
Dried Flowers:-
Hibiscus Petals, Rose Petals, Mesua Ferrea, Michelia Champaca, Saffron Pomegranate Peel, Orange peel etc
Aloe Vera Products:-
Aloe Vera Leaves, Aloe Vera Leaves Powder, Aloe Vera Gel & Liquid etc
Triphala Products:-
Myristica Fragrans, Terminalia Chebula, Terminalia Belerica, Quercus Infectoria (Oak Galls)

Common Herbs:-
Milk Thistle Seeds, Ocimum Basilicum, Ocimum Sanctum, Centella Asiatica, Eclipta Alba, Emblica Officinalis, Eugenia Jambolana, Euphorbia Hiter, Glycyrrhiza Glabra, Gymnema Sylvestris, Hemidesmus Indicus, Lawsonia Alba, Phyllanthus Niruri, Aegle Marmelos, Albizzia Lebbek, Salacia Reticulata, Solanum Nigrum, Solanum Trilobatum, Tribulus Terrestris, Mucuna Pruriens, Andrographis Paniculata, Andropogan Citratus (Lemon Grass), Parmelia Perlata, Bamboo Salt etc.
Others:-
Organic Fertilizer, Herbal Capsules, Herbal Teas, Herbal Extracts, Oleoresins etc...

Any species of herbs can be identified rightly with its reference to the botanical names. Kindly contact us indicating your required botanical names.

Our sister concern is M/s. Zigma Herbal Remedies, who is the manufacturer of herbal medicinal products such as “beauty care, hair care, body care, health care, baby care, massage oils etc”. For more details about herbal products please visit www.zigmaherbals.com

If you have any requirements on herbs or herbal products, please write to us at prakash.herbalhome@gmail.com we are at your service round the clock.
If you have already received our email please ignore this.
Have a nice day.

Best Regards,

S. Mahalingam Prakash
February 26, 2016

Our Contact Details:-

M/s. M.S.S. ASAN Exports,
12/1 Melaratha Veethi,
Nagercoil - 629 001
Tamil Nadu, India
Phone : + 91 4652 225621 / 227422
Fax : + 91 4652 224373
Mobile : + 91 94863 56569 , + 91 94434 02767
email : prakash.herbalhome@gmail.com
Web : www.mssasan.in
www.zigmaherbals.com
www.zigmasiddhaayurvedaclinic.com

breitling watches cheap

(fake Zenith watches, 21. 8. 2012 13:21)

Sell length sleeve round petite my perfect a line <a href="http://www.teawatches.net/Hublot.html">replica watches hublot</a> with black tea watches Shop watteau train half sleeve jewel inverted triangle catching column <a href="http://www.daycostumes.com">halloween costumes for women</a> copper

ahoj

(Milan, 30. 12. 2010 12:59)

Dobrý den,je možné tuto zajímavou stránku o propolisu přeposlat na emeil do ciziny? a prosim jestli ano jak to udělat. Děkuji,
s pozdravem Milan Moravec

Re: ahoj

(Beranová, 30. 12. 2010 21:28)

Dobrý večer, stačí zkopírovat adresu : http://www.hajany.com/clanky/zajimave-z-internetu/skorice--hrebicek--propolis---male-zazraky.html a vložit do textu e-mailu. Nebo používáte-li Internet Explorer, klikněte na "Stránka", vyberte "Odeslat odkaz e-mailem".
Přejem hodně zdraví do Nového roku, pane Milane.

Re: ahoj

(Beranová, 30. 12. 2010 21:29)

Dobrý večer, stačí zkopírovat adresu : http://www.hajany.com/clanky/zajimave-z-internetu/skorice--hrebicek--propolis---male-zazraky.html a vložit do textu e-mailu. Nebo používáte-li Internet Explorer, klikněte na "Stránka", vyberte "Odeslat odkaz e-mailem".
Přejem hodně zdraví do Nového roku, pane Milane.