Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. 10. 2012

Více smajlíků ke stažení

Smajlíci slaví 30 let, už se nemají kam vyvíjet


PRAHA - Na počátku byl shluk znaků, který nahrazoval lidský úsměv. Vyžádal si ho elektronický svět, ve kterém se lidské emoce proměnily do grafických výrazů. Účinný nástroj internetové komunikace se po 30 letech a mnoha inovacích ustálil na několika málo podobách, které zatím nepřekročily hranice tištěných médií.
Více smajlíků ke stažení

Emotikon v elektronické komunikaci poprvé použil americký profesor Univerzity Carnegie Mellon Scott E. Fahlman. Cílem bylo rozlišit v rámci školní komunikace informační maily od těch vtipkujících, které ne všichni jako vtip pochopili. Pro vyjasnění Fahlman 19. září roku 1982 rozeslal mail s oznámením, že vtípky budou označené :-) a vážné zprávy :-(. "Tento symbol se pak ale rychle vyvinul v označení smutku, nespokojenosti nebo vzteku," píše počítačový vědec Fahlman na svém webu.

Více smajlíků ke stažení

K pozitivnímu a negativnímu emotikonu se časem přidávalo další znázornění emocí. Internetem se rozšířily stovky grafických výrazů, kdy například písmeno D namísto závorky znázorňuje hurónský smích, hvězdička zase smajlík proměnila v polibek. Taková pusa se sice šíří vzdušnou cestou, často ale vede k reálným následkům. Tento smajlík v rámci emailové konverzace totiž podle statistik zhruba v polovině případů zapříčiní vznik milostného poměru na pracovišti.

Více smajlíků ke stažení

Ke zreálnění emotikonů pomohl technologický vývoj, kdy se grafické znaky po napsání do komunikačních programů jako je ICQ, Skype, Google Talk či MSN Messenger změnily v barevné obrázky. Internetovou konverzaci tak zpestřovaly nejen úsměvy, ale také čertíci, mrkací krásky nebo například srdíčka, která vzniknou kombinací špičaté závorky a trojky.

I přes obrázkový boom ale nejrozšířenější podoba emotikonů v podstatě zůstala tam, kde začala. Emotikony vychází z obrázku veselého obličeje pojmenovaného jako smajlík, který v roce 1972 použil ve francouzských novinách žurnalista Franklin Loufrani. "Existují jejich hezčí grafické reprezentace, ale i ty se ustálily na tradičním žlutočerném obličeji," řekl ČTK internetový odborník Patrick Zandl s tím, že graficky propracované emotikony nejsou příliš oblíbené už jen kvůli prostoru, který zabírají.

Více smajlíků ke stažení

Smajlíci jako součást českého pravopisu?

Emotikony podle ředitele Ústavu pro jazyk český Karla Olivy plní podobnou funkci jako interpunkce, kdy tečka, čárka či otazník dodávají čtenáři cennou doplňkovou informaci. "Smajlíky dělají v podstatě totéž - přidávají k textu informaci o postoji mluvčího ke sdělovaným skutečnostem a jsou tak pro čtenáře návodné v tom, jak by k textu měl sám ideálně přistupovat," řekl ČTK Oliva.

Více smajlíků ke stažení

Dodal, že emotikony by se tak časem mohly stát součástí pravopisu stejně jako se v minulosti prosadily mezery, tečky, čárky a další interpukční znaménka. "´Událostně´ bych to určil na dobu, kdy papírové publikace včetně časopisů, novin, knih a školních učebnic budou nahrazeny elektronickou podobou," odhadl Oliva.

Více smajlíků ke stažení

V tištěné podobě se emotikony příliš často neobjevují. Zajímavostí je smajlík v nadpisu článku deníku The New York Times, který jím loni uvedl text o statusech na sociální síti Twitter.

ČTK
Lidovky.cz

Smajlíci ke stažení: http://www.celysvet.cz/smajlici-ke-stazeni-smajlik

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář