Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

http://muj-profil.cz/wp-content/uploads/2010/11/1108723_smiley.jpg

Smajlíky slaví 30 let. Usměvavý :-) se ujal, :-( byl původně neutrální

19. září 2012  14:00
Už tři desetiletí slouží kombinace interpunkčních znamének k rozlišení mezi vážně míněnou zprávou a ironickým nebo vtipným dodatkem. Jejich vynálezce si v roce 1982 evidentně nedokázal představit, jak rozšířené jejich použití bude.
Smajlík

Smajlík | foto: Profimedia.cz

Smajlík pronikl do běžné konverzace, e-mailů, SMS a dokonce i do poloformálních e-mailů. Pokud si děláte legraci přímo ze sebe, můžete jej vložit i do formálnějších textů. Smajlíky pomáhají odlišit vážně míněné sdělení od vtipu, ironie nebo sarkasmu.

Smajlík a emotikon

Více o historii smajlíku, a také o rozdílu mezi usměvavým obličejíčkem (grafika) a novějším emotikonem z interpunkčních znamének :-)

Zatímco v komunikaci tváří v tvář není obvykle problém pomocí gest, grimas nebo tónu řeči odlišit humor od vážně míněných slov, textová komunikace je od všech těchto přidaných (vedlejších) kanálů očištěna. Emotikony jako ";-)" nebo ":-D" pomáhají ujistit čtenáře o úmyslu autora textového sdělení. A protože textová sdělení jsou pro nás mnohonásobně běžnější, než byla řekněme před třiceti lety (e-mail, chat, SMS, Facebook, Twitter...), je jasné, že emotikony byly na spadnutí.

Už je tu moc vtipů! Co není vtip, označujte :-(

V 80. letech se internetové diskuze na univerzitách pomalu proměnily z ryze akademického nástroje na všeobecně využívaný komunikační nástroj. Vedle sebe tu byly důležité informace, vtípky, nekonečné diskuze nesmiřitelných táborů a třeba i reklamy nebo inzeráty. Problém dělaly hlavně vtípky, které nebylo možné podle předmětu zprávy odlišit od vážně míněného příspěvku.

Scott Fahlman proto navrhoval, aby se vtípky odlišily sekvencí znaků ":-)", a tak mohl každý bezpečně poznat, že zpráva není míněna vážně. Historii smajlíků známe i díky Microsoftu - ten pomohl najít zálohy původního diskuzního vlákna, kde Scott smajlík poprvé použil.

Původní příspěvek do diskuze, ve kterém Scott Fahlman poprvé použil emotikony

Původní příspěvek do diskuze, ve kterém Scott Fahlman poprvé použil emotikony :-) a :-(

Dnes používáme smajlíky nejen v předmětu, ale přímo v textu. To jde daleko nad rámec Fahlmanova prapůvodního nápadu. Jinde jsme zase rozumně zvolili nezahlcovat komunikaci mračícími se závorkami. Fahlman totiž navrhoval i to, aby každá vážně míněná zpráva byla označena mračícím se smajlíkem. Ale asi si dělal jen legraci.

Autor: Pavel Kasík

Zdroj: http://technet.idnes.cz/smajliky-vyroci-30-let-0ta-/sw_internet.aspx?c=A120918_173607_sw_internet_pka#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=technet&utm_content=main

Co pisatel znaky říká?

:-) úsměv

:-)) velký úsměv

:-D řehot

=) šibalský úsměv

 

:( smutek

8-( smutně koukám

:-< velký smutek

:,-( pláč


>:-( naštvání

>:-[ rozhněvání

:-| »hm«

:-/ »ale ne«, nuda

:-o malý údiv

:-O velký údiv

B-) – pohodička

:-9 – mlsoun

3:] – čertík

<:o) klaun

;-) mrknutí

:-* polibek

:-@ zmatený smajlík

:-X neřekne ani slovo

o:-) anděl

}:-) ďábel

:S nejistota

X-) nevadí

q:-) kšiltovka


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář