Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uherák posílí zdraví jako jogurt

29. 11. 2009

Účinky uheráku na zdraví zkoumali českobudějovičtí odborníci.

Uherák může být pro lidské zdraví stejně prospěšný jako jogurt. K tomuto překvapivému závěru dospěl po půlročním výzkumu tým odborníků z českobudějovické nemocnice a tamní Vysoké školy evropských a regionálních studií.
Účinky uheráku na zdraví zkoumali českobudějovičtí odborníci. - Ilustrační foto

Odborníci zpracovávali projekt na zakázku ministerstva zemědělství.

Denně po tři měsíce nabízeli náhodně vybraným lidem ve věku od 16 do 81 let tři až pět deka trvanlivého sušeného neuzeného salámu s ušlechtilou bílou plísní na povrchu od českých výrobců.

Dobrovolníci zároveň pravidelně podstupovali potřebné zdravotní testy, které vyhodnocovala biochemická a hematologická laboratoř budějovické nemocnice.

"Po vyčíslení všech získaných dat jsme zjistili, že se výkonnost imunitního systému zkoumaných lidí zvýšila o jedenatřicet procent," uvedl vedoucí výzkumného týmu Petr Petr.

"Příznivé výsledky jsme dosáhli i u seniorů nad pětašedesát let věku - dosažené zlepšení obranyschopnosti je tím lepší, čím byl výchozí zdravotní stav jedince horší."

Ojedinělý výzkum v Česku tak prokázal, že snědený salám přišel nejvíc k duhu starším a oslabeným lidem.

Prokazatelný léčebný efekt však přinesly pouze cíleně vybrané masné výrobky - výzkumný tým se zaměřil na ušlechtilé salámy, které se vyrábějí stejnou metodou takzvané fermentace jako kysané mléčné produkty za použití stejných chemických reakcí a stejných příznivých mikroorganismů pro člověka.

"K našemu výzkumu jsme se nechali vyprovokovat prací, která vznikla před několika lety ve španělské Barceloně. Tam docentka Ascension Marcosová se svým týmem krmila pokusnou skupinu jogurty a dokumentovala zlepšení jejich zdravotního stavu a obranyschopnosti o sedmadvacet procent," srovnává Petr.

Cílem nynějšího výzkumu budějovických odborníků bylo vytáhnout fermentované masné výrobky ze stínu populárnějších "mléčných bratranců". Nečekaně příznivé výsledky, kterých tým dosáhl, navnadily budějovické odborníky k přípravě dalšího projektu.

Nyní chtějí zkoumat, jak tyto salámy působí na lidi, kteří jsou ve stresu. Chtějí je zkoušet na vysokoškolácích ve zkouškovém období.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář