Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebezpečný hit: Způsobují náramky z gumiček rakovinu?

Nebezpečný hit: Způsobují náramky z gumiček rakovinu?

Trend pletení náramků z gumiček zachvátil i Česko. Možná je tvoří i vaše dítě, a možná i vy máte jeden takový náramek teď na ruce. Snad není vyrobený z napodobenin gumiček obsahujících nebezpečné ftaláty, které mohou způsobit rakovinu.

Diskusi o bezpečnosti náramků odstartovala kauza, kdy jeden z největších britských prodejců hraček The Entertainer podle on-line deníku The Independent prodával závadné přívěsky, které se na náramky z gumiček věší. Obsahovaly několikasetnásobně větší množství ftalátů, než povoluje Evropská unie.

Ftaláty v extrémním množství

Test, který nechala provést televize BBC, totiž ukázal, že tyto přívěsky obsahují čtyřicet procent ftalátů, přičemž Evropská unie povoluje u hraček a výrobků pro děti pouze množství 0,1 procenta. Ve větším množství totiž působí jako karcinogen. Přesto je někteří výrobci používají, jelikož jsou plasty díky nim měkčí a ohebnější.

The Entertainer se brání, že závadný výrobek se nacházel pouze v jediném z jeho dvaadevadesáti obchodů: "Bezpečnost dětí je pro nás na prvním místě, proto jsme se rozhodli stáhnout tyto gumičky ze všech našich prodejen, dokud věc důkladně neprošetříme," vzkázali zástupci firmy televizi BBC.

 

Odborníci však varují, že problém může být i se samotnými gumičkami. Originální gumičky Rainbow loom bands jsou sice vyrobené z nezávadného silikonu, jenže po světě koluje čím dál více napodobenin, které obsahují i jiné látky, například měkčené PVC. Proto se do testování této bižuterie pustil také oficiální úřad The Birmingham Assay Office a rovněž nalezl dva zakázané ftaláty. Značku ani další podrobnosti o závadném výrobku však nezveřejnil. 

Jak se v tom vyznat?

Na problém už upozornilo i české Hnutí Arnika. "Jako rodiči dětí zasažených touto módou je mi zcela jasné, že ze sporých informací na obalech různých loom bands nelze vyrozumět, zda zrovna tyto gumičky obsahují ftaláty či nikoliv. Některé nesou označení "latex free". Aby nedošlo k mýlce, to neznamená "phthalate free" (tedy ftalátů prosté)," upozorňuje zástupce Hnutí Arnika Jindřich Petrlík.

Jak tedy poznat, zda jsou gumičky, ze kterých si vaše dítě vyrábí náramky a pravděpodobně jimi obdarovává celé příbuzenstvo i všechny kamarády, nezávadné? "Jsou v podstatě dvě možnosti: Zjistit si na internetu, které značky gumiček prošly testy bez úhony (asi vás to bude stát pár hodin vynalézavého hledání informací v angličtině na internetu). Druhou možností je nekupovat gumičky z PVC, a to i za cenu, že ne všechny musí obsahovat ftaláty," radí Jindřich Petrlík a uvádí ještě jednu možnost:

Gumičky s potenciálním obsahem ftalátů také nenesou správné označení Evropské unie, které zaručuje bezpečnost výrobků pro děti. Každý výrobek je sice označen logem s písmeny CE, ale je třeba rozlišit, jaké logo mají výrobky z Číny a jaké z Evropské unie. Pomůže vám v tom obrázek níže: 

označení EU

Zdroj: http://zena.centrum.cz/moda-a-krasa/modni-trendy/clanek.phtml?id=804412#utm_source=zpravy.aktualne.centrum.cz&utm_medium=carousel

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář