Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ani ošklivá ropucha si k tělu nepustí jakéhokoliv milence

23. 1. 2010
Australští vědci zjistili, že ropucha se raději nafoukne, než by se spářila s partnerem, který se jí nepozdává. Zvětšením objemu mu znemožní styk. 
 
Ropucha obrovská (Bufo marinus).foto: Profimedia.cz

Ropucha obrovská (Bufo marinus).

Ropucha obrovská (Bufo marinus) v plné kráse.Některé exempláře ropuchy obrovské dosahují skutečně úctyhodných rozměrů.Pár ropuch obrovských kopulující na vyhřáté silnici. Ropucha obrovská si poradí i s drobnými savci.. Prohlédni fotky
 

Pokud chce samička ropuchy obrovské zapudit samečka, jehož si k oplodnění svých vajíček nevybrala, je schopna se nafouknout a silně zvětšit svůj objem. Nechtěnému milovníkovi tak znemožní spáření. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnil britský časopis Biology Letters.

 

Samice ropuchy si chce vybrat sama

U různých živočišných druhů musí mezi sebou samci bojovat o právo spářit se se samicemi. Samice přitom navenek zůstávají pasivní. Při pozornějším zkoumání se ale ukazuje, že mohou toto soupeření vědomě podněcovat nebo ovlivňovat jeho výsledek. Chtějí si zajistit takového samce, který potomstvu poskytne ten nejlepší genetický materiál.

Ropucha obrovská (Bufo marinus).Ropucha obrovská (Bufo marinus).

Benjamin Phillips z univerzity v Sydney a jeho tým zjistili, že samičky ropuchy obrovské (Bufo marinus) přitom využívají taktiku, která jim běžně pomáhá k zastrašení případného predátora.

Žabáci se pokoušejí samičky lákat kvákáním. Nalákaná samička, která směřuje k vybranému samečkovi, se ale může stát terčem nevítané pozornosti jiného. V tom případě je schopna využít své schopnosti a nafoukne se, aby se ho zbavila, i když nejde o predátora. Jak konstatují australští vědci, samičky tak aktivně ovlivňují výsledek soupeření mezi samečky.

Hlas ropuchy zde: AUDIO

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář