Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běžné vyprávění o mých slepičkách napsal pro vás Kříž Jaromír.

8. 3. 2012

Odchov drůbeže

Chov Slepic

Dobrý den. Zde vám drobně popíšu své zkušenosti ohledně chovu slepic na obyčejném vesnickém dvorku. Nebude se zde jednat o žádné studie,odborné články či snad seminární práce,ale pohled drobnochovatele s malým výběhem na dvorku. Tyto stránky jsou taky na toto téma založeny a byl bych rád,ikdyž se možná opakuji,aby se zde takových chovatelů ke mě připojilo a daly bychom dohromady letmý pohled z různých částí republiky na soukromý chov slepic.

Já osobně sem sám začal chovat slepice až při odstěhování se od rodičů do nedaleké vesnice na střední Moravě. Manželka zdědila dům přichystaný pomalu na demolici a zahradu zarostenou tak,že když jsem pokácel snad stoleté jabloně stínící veškeré vegetaci,tak bylo čím topit na tři zimy. V této zahradě běhalo pět vynesených slepic koupených sousedem jako náhrada za vydávené předchozí slepice psem. Jelikož byli ploty v zahradě děravé,tak nebyl i pro ostatní psy problém dostat se na tyto slepice a udělat s nimi pořádek. Týden po tom,co už jsem myslel,že je s poslední slepicí ámen,jsem při náhodném procházení metrových kopřiv,našel tuto vlastně moji zakladatelku chovu,jak se ukryla v hustém porostu a zasedla na vajíčka. S velikou radostí jsem jí nachystal hnízdo v bývalé králikárně a nasadil na vajíčka přivezené od otce. Tehdy vím,že to s léhnutím nebylo nijak valné,ale přikoupilo se na burze pár dalších kuřátek a kvočna už vodila mé první chovatelské úspěchy,které mě pořád vybízí dokázat něco víc,ikdyž na to v podstatě nemám tolik času,co bych potřeboval.

 Odrostené slepičky byli asi dva roky v dřevěné mnou stlučené boudě,která byla udělána dobře,ale měla dost nevýhod. Byli to paraziti vnější,vnitřní,hlodavci,plísně,viry,bakterie a různé jiné,ale taky v zimě promrzání a foukání mezi rozeschlíma deskama. A pak se stalo to jediné co mohlo. Slepice,jak se teplota přiblížila nule přestaly absolutně snášet a bylo po srandě. Za listopad a prosinec bylo dohromady od 14 slepic 13 vajíček. To byla rána mému chovatelství. Za 61 počítaných dní 13 vajíček. Budem průměrovat?? Vychází to každý pátý den jedno vajíčko od čtrnácti slepic. Nemusíme se zde bavit o poklesu snášky při přepeřování a taky vlivem mrazu,ale toto byla přímo facka. A to mě vzala ta pravá chovatelská můza a začal sem tvořit dvoupatrový zděný domek z plných cihel s dvěma vchody. Ze předu vchod pro slepice po lávce do patra a zezadu do přízemí vchod pro husy. Stavba nebyla nijak nákladná a nepotřebovala velikou zručnost. Cihly zůstaly z bouračky,jen bylo potřeba koupit vápno a cement. Okna sem vyhotovil rozřezáním starých prosklených dveří na tři kusy,kdy vzniklo sklo napevno i s rámem. Až po čase mě bylo jasné,že kdyby se mi tehdy podařilo sehnat staré luxféry,bylo by to k vůli promrzání lepší. Hnízda sem obstaral odšroubováním dveří ze staré skříňky na kuchyni a rozdělením na čtyři hnízda. Je dobré mít několik hnízd různě situovaných.

Né každé slepici to které hnízdo vyhovuje,zvlášť,když máme několik druhů slepic napříč nosným typem. Dám příklad: Australka má ráda hnízdo nízko a poměrně prostorné,ikdyž se uvádí,že je to středně těžké plemeno,zdolat třiceticentimetrový výlet do hnízda,je pro ni natolik obtížné,že bude radši nést někde na zemi. Natož vyložení letci jako třeba Leghorn a vlaška vám budou snášet nejraději do nejvyššího hnízda které této slepici nabídnete a to i třeba dva metry vysoko,pokud nemá zastřižené křídlo nebo obě dvě. Hnízda volte tak aby byla hluboká a hlavně odvrácené od slunce,nejlépe někde za rožkem, s velice mírným přítmím. Já osobně dávám na čelo hnízda deseticentimetrovou desku,takže se zdá ze začátku hnízdo hluboké,ale po vystlání už zbývá po okraj jenom tři centimetry. Mám odzkoušené,že některé slepice rohrabávají hnízdo,někdy pro zábavu,někdy pro to aby něco našly a ty poslední pro to,že hledají rozbité vajíčka od předchozí slepice. Pokud neumožníme slepici vyhrabávat vajíčka ven,tak tím snížíme riziko rozbíjení a požírání vajec. Velice prostorné hnízda také vybízejí slepici k hrabání,pozor na to. Stává se běžně to,že se sem tam některé vejce se slabší skořápkou rozklepne hned po snesení,jenže při tomto musíme být důslední a hnízdo dokonale vyčistit,jinak nám hrozí naučení slepic požírání vajec. Hodněkrát se mi stalo,že sem našel vajíčka při sběru zalepená a některá naklovlá,ale pokud je to pravidelně,je třeba dát na to pozor a případné vyníky potrestat. Třeba loni mi to začali dělat dvě slepice a po týdnu už to byli čtyři. Po vyčlenění do vedlejšího výběhu jsem předpokládal,že je tomuto zlozvyku odnaučím. Byl to běh na dlouhou trať,který nebyl stejně doběhnut. Jednalo se o zhruba roční slepice a všechny šly do polévky. Vždy když i v té izolaci snesly,sežrali sebou snesené vejce. Nejlepší je za menšího hříchu vypozorovat chování některých jedinců a udělat selekci na chování slepic i přes to,že jsou stavbou těla nebo i snáškou dokonalí. Máme různých typů a různých druhů slepic,ale málo kdy se mi stalo,že vejce žerou nosné hybridy.

Já tyto slepice nemám moc rád,ikdyž je každoročně kupuji jako jednodenní kuřátka. Na nosnost vynikající,co ale to samotné chování slepice? Jen krmení,krmení a krmení. Je rozdíl mnou koupených těchto slepic ve stáří pěti měsíců a vložených jednodeních kuřátek pod kvočnu. Loni si synovec koupil se záměrem chovatelského začátku žíhané pětiměsíční Dominanty. Tak blbé slepice jsem ještě neviděl. Při vstupu do výběhu mě celou cestu po nasypání klovou do bot a to mají v korýtku plno! Nemůžeme hanět to co bylo nachystáno do velkochovů a mi se to snažíme přispůsobit obrazu svému. Proto se vracím k předchozí myšlence,proč kupuji tyto kuřátka. Snažím se je nasazením pod kvočnu částečně jim vrátit mateřské pudy a nakřížit již s vyzkoušenými plemeny slepic,které sice nejsou hloupé,ale ovšem tolik nenesou. Pořád mě tato otázka vybízí k přemýšlení,co,kdy a jak. Každý běžný dnešní člověk vidí slepici jako slepici ovšem nedokáže pochopit co všechno se skrývá v tomto krásném chovatelském záměru. Někteří by mi urvali ruky za domácí vajíčko a to bydlím na vesnici. Kde jsou ty doby po revoluci,kdy se každý snažil urvat trochu pole pro sebe,jen aby mohl být chovatel?? Deset let to vydrželo a pak každý radši pryč s polem. Nevím,jestli ještě někdo věří tomu že se tyto doby vrátí,ale já ano. Když vidím co všechno se předkládá drůbeži určené buď na výkrm a nebo snůšku,nikdy to nemůže být dobré. Kdybych dal někomu testnout pětiměsíčního kohouta vyřazujícího z chovu upraveného stejně jako brojlerového z farmy na to určené,tak až teprve při předložení obou zároveň by každý poznal,v čem to je... Jinak zpátky k tématu.

Slepice krmím i několikrát deně,záleží na tom,jaké je zrovna období a já mám tím pádem možnost díky práci se o slepice starat. Nejdůležitější v krmení,je hlavně podávat stále čistou vodu, v létě je to moc důležité. Dobré jsou při větším počtu desetilitrové napáječky,které za teplého počasí samozřejmě umysťujeme do stínu. V zimě je to pravý opak. Vodu dáváme na slunečné místa,tak aby moc nezamrzala. I přes některé články,že při mrazech někdo slepice pouští jen na hodinu přes poledne a to musí být krásně slunečno,já pouštím slepice běžně na celý den a nemám a nikdy sem neměl problém s nějakým omrzáním hřebínků apod. Spíše mi to pomáhá z těch nosných hybridů vyčlenit kusy,které se dokonale neopeřují a ty taky dál vyčlením do polévky a né do chovu. Dále mám zkušenosti že drůbež,která se připraví na zimu běžným spůsobem,tak je dokonale opeřená a bezproblémů zvládá klimatické změny. Při krmení používám celoročně zbytky,které mi sousedé dávají a samozřejmě pšenici a ječmen. Kukuřici dávám jen velice zřídka a to jen pro spestření a nebo běžně mladé drůbeži na výkrm. Po kukuřici slepice hodně přibírají a přestávají nést. Jinak mám pro slepice po sklizni nachystanou celou zahradu,můžou bláznit,jak se jim zachce. Přes léto k vůli poškození záhonů,hážu jen ráno ručně nasečenou vlhkou trávu. Místa které pro vzhled seču sekačkou,tak tuto trávu suším a předkládám v zimě při sněhové pokrývce. Ještě větší úspěch mají natrhané a v otépkách nasušené první jarní kopřivy,které obsahují hodně potřebných vytamínů. Je hodně způsobů jak držet vytalitu drůbeže po celý rok a taky je hodně různých přípravků na našem trhu,ale proč,když je ta možnost předložit drůbeži běžně vypěstované produkty. Dávám řepu,cukety,dýně,sušené kopřivy,sušenou trávu,dobře usušené a rozdrcené skořápky a taky nesmíme zapomínat na štěrk nebo říční písek,který je důležitou složkou v trávení veškeré drůbeže.

Na závěr toho mého povídání musím napsat: Slepice je pták hrabavý a proto není vhodné je chovat na betoně,jak už sem několikrát viděl a taky je dobré,aby se mohli vaše odchovankyně již v době kuřat popelit. Není důležitý popel,to bych taky ani nedoporučoval. To je jen slovní obrat pro toto chování slepic. Stačí jim suchá sypká hlína nebo třeba piliny na zbavení se parazitů peří. Já taky rád,pří volném puštění slepic rozhazuju zrní ,tak jak je to vidět v některých Českých pohádkách,to má v následném chování slepic taky svůj význam. Běžné vyprávění o mých slepičkách napsal pro vás Kříž Jaromír.

 

 

Ze stránek: http://www.pravachovatelska.websnadno.cz/Uvod.html - , stránek pro příznivce drobného chovatelství, moc doporučuji navštívit stránky.

 

TOPlist
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář