Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 4. 2011

Duben: Vnější paraziti - nejen o blechách a klíšťatech

S příchodem teplého počasí se postupně hlásí jaro a po dlouhé době nás opět začíná hřát i sluníčko. S dlouho očekávaným teplem se však kromě zeleně začnou probouzet také nepříjemní paraziti. Z těch nejčastějších, kteří trápí psy, kočky, ale i jejich majitele nejvíce, patří blechy, klíšťata, původci svrabu, obtížný létající hmyz a demodikóza.

Blecha

Nejčastější vnější parazit, zejména venku žijících psů a koček. Nebezpečí blech spočívá v tom, že mohou přenášet vývojová stadia různých vnitřních parazitů, případně způsobovat kožní alergické reakce po pokousání blechami. Mohou také parazitovat u lidí (není pravda, že psí blechy na člověka nejdou). Pro boj s blechami se doporučuje používat různé prostředky:

 • Obojky - u některých jedinců fungují dobře; jsou však velmi nevhodné u koček a u psů volně se pohybujících v terénu (nebezpečí strhnutí obojku v křoví či uvíznutí za obojek). U psů, zejména u „vodních živlů" je použití obojků velmi problematické - značně se zkracuje doba účinnosti
 • Tablety - pravidelným podáváním tablet lze eliminovat výskyt blech. Jedná se o variantu poměrně velmi finančně náročnou, funguje pouze proti blechám
 • Spray - účinné, někdy problematická aplikace (zvuk rozprašovače plaší zvířata - mohou se bát), nebezpečí olízání a otravy po aplikaci. Poměrně nebezpečné zejména u koček.
 • Pudr - nevhodné, nutná častá pravidelná aplikace (2 – 3krát týdně), nebezpečí olízání a otravy
 • Pipety k nakapání na kůži - nejvhodnější přípravek, snadná a rychlá aplikace, dlouhodobý účinek (1 - 3 měsíce dle přípravku), bezpečnost pro zvíře (nehrozí olízání), funguje současně i na další parazity (klíšťata, svrab, škrkavky, srdeční červy) 

Klíšťata

Klíšťata mohou přenášet Lymeskou boreliózu, je proto vhodné kombinovat přípravky proti klíšťatům a vakcinaci proti Lymeské borelióze (zejména u zvířat pohybujících se více v přírodě). Doporučujeme používat tyto prostředky (u uvedených stejná charakteristika jako u blech):

 • Obojky
 • Spray
 • Pipety k nakapání na kůži

Svrab

Častý problém zejména u polodivoce žijících koček, ale vyskytuje se i u psů. Příznakem svrabu u koček je větší množství černého mazu v uších, svědivost kolem uší, vypadaná srst u uší. U psů je příznakem výskyt svědivých míst bez srsti, zejména v oblasti břicha, hrudníku, loktů a kolen. 

V případě podezření na tyto parazity je nutno vždy vyhledat veterinárního lékaře ! 

Jako preventivní prostředek je možno používat pipety na kůži, které současně fungují i jako odčervení a prostředek proti blechám.

Obtížný hmyz

Je problémem zejména u krátkosrstých plemen psů. Dají se používat repelenty pro zvířata (ne pro lidi !), a to buď ve formě roztoku na celý povrch zvířete, nebo ve formě pipety na kůži (současně i na klíšťata a blechy).

Demodikóza

Specifické onemocnění štěňat, hlavně krátkosrstých plemen. Většinou se projevuje jako vylysané místo na hlavě štěněte a postupně se rozšiřuje. Při podezření na tento problém je nutno vyhledat co nejdříve veterinárního lékaře

Vnější paraziti psů a koček

S nastupujícím jarem se opět dostává do popředí otázka vnějších parazitů domácích miláčků – zejména problém s blechami a klíšťaty. 

S jakými vnějšími parazity se nejčastěji potýkáte u Vašich zvířecích pacientů? 

Nejčastější vnější parazit, zejména venku žijících psů a koček je blecha. Nebezpečí blech spočívá v tom, že mohou přenášet vývojová stadia různých vnitřních parazitů, případně způsobovat kožní alergické reakce po pokousání blechami. Mohou také parazitovat u lidí (není pravda, že psí blechy na člověka nejdou).
Jaké prostředky doporučujete používat v boji proti blechám? OBOJKY - u některých jedinců fungují dobře; jsou však velmi nevhodné u koček a u psů volně se pohybujících v terénu (nebezpečí strhnutí obojku v křoví či uvíznutí za obojek). U psů, zejména u „vodních živlů“ je použití obojků velmi problematické - značně se zkracuje doba účinnosti 

TABLETY - pravidelným podáváním tablet lze eliminovat výskyt blech. Jedná se o variantu poměrně velmi finančně ná-ročnou, funguje pouze proti blechám 

SPRAY - účinné, někdy problematická aplikace (zvuk rozprašovače plaší zvířata - mohou se bát), nebezpečí olízání a otravy po aplikaci. Poměrně nebezpečné je jeho použití zejména u koček. 

PUDR - nevhodné, nutná častá pravidelná aplikace (2 – 3krát týdně), nebezpečí olízání a otravy 

PIPETY K NAKAPÁNÍ NA KŮŽI - nejvhodnější přípravek, snadná a rychlá aplikace, dlouhodobý účinek (1 - 3 měsíce dle přípravku), bezpečnost pro zvíře (nehrozí olízání), funguje současně i na další parazity (klíšťata, svrab, škrkavky, srdeční červy)

Jaké nemoci na domácí zvířata přenášejí klíšťata? Klíšťata mohou přenášet Lymeskou boreliózu, je proto vhodné kombinovat přípravky proti klíšťatům a vakcinaci proti Lymské borelióze (zejména u zvířat pohybujících se více v přírodě). Doporučujeme používat tyto prostředky (u uvedených stejná charakteristika jako u blech): 

 • obojky
 • spray
 • pipety k nakapání na kůži

Jak rozpoznáme, že je naše zvíře nakaženo svrabem? Svrab je častým problémem zejména u polodivoce žijících koček, ale vyskytuje se i u psů. Příznakem svrabu u koček je větší množství černého mazu v uších, svědivost kolem uší, vypadaná srst u uší. U psů je příznakem výskyt svědivých míst bez srsti, zejména v oblasti břicha, hrudníku, loktů a kolen. Jako preventivní prostředek je možno používat pipety na kůži, které současně fungují i jako odčervení a prostředek proti blechám. 

V případě podezření na tyto parazity je nutno vždy vyhledat veterinárního lékaře!

Mohu použít repetent proti obtížnému hmyzu také na ochranu svého psa? Obtížný hmyz je problémem zejména u krátkosrstých plemen psů. Dají se pou-žívat pouze repelenty pro zvířata (ne pro lidi!), a to buď ve formě roztoku na celý povrch zvířete, nebo ve formě pipety na kůži (současně i na klíšťata a blechy).

Co je to demodikóza? Demodikóza je specifické onemocnění štěňat, hlavně krátkosrstých plemen. Většinou se projevuje jako vylysané místo na hlavě štěněte a postupně se rozšiřuje.

Při podezření na tento problém je nutno vyhledat co nejdříve veterinárního lékaře.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář