Jdi na obsah Jdi na menu
 


Indický běžec: podivuhodná kachna, pro níž je slimák pochoutkou

informace také na: http://www.indickybezec.cz/

 

„Indický běžec je úžasné a ohromně užitečné zvíře. Například v Německu tyto kachny běžně využívají například na hřbitovech k hubení různého hmyzu a především slimáků. Jedna kachna nasbírá za den v průměru osmdesát dekagramů plžů,“ říká chovatel Pavel Lejčar, který indické běžce opatruje již přes dvacet let. „Není zapotřebí žádných chemických postřiků, kachny ani neničí květiny, keře ani stromy.“ Výhody tohoto ojedinělého druhu kachny začínají využívat i naši zahrádkáři, především v boji proti stále sílící invazi plzáků španělských.

Proč kachny začaly běhat?

Už název této kachny napovídá, že pochází z daleké Indie. Velký vliv na formování její netypické postavy mají ale i pasáci z některých asijských zemí, kteří pásli zvířata v odlehlých travnatých končinách a po vykrmení je hnali na výroční trhy do různých měst, vzdálených i přes dvě stě kilometrů. Kachny, které urazily tak velkou vzdálenost, si vypracovaly vysokou, štíhlou a vzpřímenou postavu na dlouhých běhácích. Samozřejmě také byly zdravé a otužilé.

 

Nenáročná kachna veselé povahy

„Indický běžec je dodneška nenáročná kachna, která se dokáže o sebe postarat. Je velmi temperamentní a k životu nepotřebuje velkou vodní plochu. Stačí větší nádoba na vykoupání, údržbu peří a pojímání,“ vysvětluje Pavel Lejčar z Houpaček na Písecku, který tyto kachny chová sedmadvacet let. „Pokud je totiž indický běžec chován na velké vodní ploše, ztrácí svůj charakteristický vzpřímený postoj.“

Rekordmanky ve snášení

Kvůli nebezpečí přenosu salmonel veterinární předpisy nedovolují kachní vejce konzumovat.
 

Chov je směrován pouze na produkci dietního masa, které obsahuje, na rozdíl od běžných kachen domácích, minimální podíl tuku. Ostatní produkty se běžně nevyužívají.

Hmotnost kačera se pohybuje od 1,50-2,0 kg a kachny 1,30-1,70 kg.

indický běžecVzorník plemen uvádí snášku 80-100 vajec, ale v literatuře se lze dočíst, že existovala indická rekordmanka, která dokonce snesla 298 vajec za rok. Dnes, kdy jsou vyšlechtěny další barvy a jejich rázy, je snůška kvůli nakřížení s jiným plemenem daleko nižší. Ale u klasických, pstruhově zbarvených indických běžců není snáška okolo 150 vajec výjimkou. Přestože kachna má menší hmotnost, činí váha vejce 60 g.

I když vejce nelze využít v kuchyni, všechny kachna vysedět nezvládne. Někteří chovatelé je proto používají alespoň do vaječných míchanic pro exotické ptactvo, dávají je kuřatům, štěňatům a podobně.

Když běžce brní noha

„Oproti jiným plemenům kachen na nízké noze mají také odlišný krevní oběh. Když například dlouho sedí a pak vyskočí, tak trochu kulhají, protože běhák není dostatečně prokrvený. Není to nemoc, ale souvisí to s rychlým vývinem kostry.“ 

 Jídelníček

„Indické běžce krmím běžným krmivem, a to směsí ovsa, ječmene a pšenice, přidávám i kukuřici, zejména v zimě, protože má výživnější hodnotu.“ říká pan Lejčar.

 • Ideální je travnatý výběh, aby si kachny samy mohly nasbírat zelené krmivo a především plže. Ty vyloženě vyhledávají, a teprve potom se pustí do jakkoli jiné potravy!
   
  Mláďatům od prvních dnů po narození až do dvou měsíců podávám granulky pro kachňata, kvůli vyváženému podílu vitaminů a stopových prvků.
 • Ráda také mají nasekané kopřivy a vápenný grit, protože kamínky v něm obsažené pomáhají zvířatům rozmělňovat potravu v žaludku. Potravu jim zakládám i na noc, protože kachny mají dobrou noční orientaci a vidění a žerou i v noci.
 • Samozřejmě potřebují také stále čistou vodu pro dobré trávení.
 • Zrní nebo granule musejí spláchnout vodou, jinak budou špatně trávit a málo přibírat.
 • Kachňatům je třeba zvýšit přísun vápníku, nejlépe v tekuté formě, aby neměla problémy s vývinem kostry. Zrovna tak snášejícím kachnám.

Indický běžec

Kachňata vysedí i kvočny

Snáška vajec začíná u kachen v únoru a končí zpravidla závěrem května. Nesnášejí v pravidelných intervalech. Kachny snášejí třeba pět dní, pak si dají dva dny přestávku než začnou znovu snášet. Někdy snášejí i dvanáct dní a pak čtyři pět dní odpočívají. To je individuální.

Před snáškou a během ní je nutné přidávat běžcům do potravy vápník, aby skořápka vajíček byla pevná a nepoškodila se.

„Protože kachní matky jsou občas příliš netrpělivé, líhnu kachní vajíčka raději pod kvočnami, než v líhni, jak se to někdy také dělá. Třebas mi vodily dvě sumatránky po čtrnácti káčatech. To byla podívaná! Výhodné je chovat kachny v poměru 1:2 nebo 1:3, to znamená jeden kačer na tři kachny,“ vysvětluje pan Lejčar.

„Pokud má někdo kmenů víc, tak je dobré mít tři kačery na šest kachen. Pokud jsou pouze dva, tak jeden druhého s kachny shazuje. Když jsou tři, třetí půtky využije a kachnu oplodní“ dodává.

Pohodlné ubytování v kachníku

Kachník stačí dřevěný, ale v době snášky v něm nesmí mrznout, aby netrpěla kvalita vajec. Podle odborné literatury se na tři až čtyři kachny počítá nejméně metr čtvereční podlahové plochy.

 • Indický běžec nesmí v kachníku překonávat žádné překážky, aby si nezranil vysoké běháky.
 • Podlaha musí být rovná s vyšší podestýlkou buď ze slámy, nebo z dřevěných hoblin. Na tvrdém podkladu totiž vznikají zvířatům otlaky.

Kachny snášejí naše klima bez problémů i v zimních měsících. Pěti až desetistupňové mrazy jim nevadí. Pouze při větší zimě je třeba nechávat kachny zavřené a nepouštět je do výběhu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Já chci jednoho kačera

(Jaroslava Vacková, 8. 5. 2020 8:51)

Máte kačera na prodej

Re: Já chci jednoho kačera

(Jaroslava Vacková, 8. 5. 2020 8:52)

Jezdíte taky do Jílového

Zájem o indické běžce

(Marková, 27. 1. 2016 19:30)

Dobrý den, má zájem o chov běžců za účelem likvidace slimáků. Prosím o kontakt. Děkuji. stanislava.markova@cz.haribo.com

indický běžec

(Pajerová, 9. 3. 2015 10:42)

Dobrý den,
mám 4kachny a 3 kačery z vlastní líhně a letos mi ještě nesnášejí. Co dělám špatně? můžete mi poradit? Žerou směs pro kachny ,kukuřičný šrot a lítají po celé zahradě. Nikdy nebyl problém až letos.Děkuji za odpověď .Pajerová/ pajerova55@seznam.cz/